top of page

Üye Olmanın Avantajları

Türkiye Gezginler (Kulübü) Derneği’ne Üye Olmanın Artıları!

 

Zor ve olağan dışı coğrafyalara geziler organize ettik!

Bugüne kadar İzlanda, Grönland, Namibya, Kuzey Kore, Brunei, Sudan, Etiyopya, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Togo, Benin, Bhutan, Gana, Nijerya, Fildişi Sahilleri, Kamerun, Madagaskar, Yemen, Kuveyt, Komor Adaları, Umman, Katar, Uganda, Ruanda, Mozambik, Swaziland, Malavi, Nikaragua, Honduras, Guatemala, Panama, Gine, Mali, Gine Bissau, Peru, Bolivya, Gambiya, Senegal, Yakutistan, Patagonya, Kostarika, Özbekistan, İran, Burkina Faso, Kolombiya, Ekvator, Gabon, Galapados Adaları, Libya, Laponya, Yakutistan, Gabon, Eritre, Ache Sultanlığı, Filipinler, Buryat Cumhuriyeti, Cibuti, Lesotho, Papua Yeni Gine, Papua Adası, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Solomon Adaları, Bering Boğazı, Nepal, Filipinler, Kuzey Tayland, Kırgızistan, Ahıska yöresi, Grenada, St. Kitts, Kiribati, Samao, St. Maarten, Tuvalu, Mikronezya, Nauru, Saipan ve Ekvator Ginesi’ne bir çoğu ülkemizden ilk defa olmak üzere Türkiye Gezginler Kulübü üyeleri ziyaret etti.

 

Orhan Kural’ın yeni yayınlanan gezi kitapları ve her sene özel hediyeler üyelere ocak ayı içinde 240 TL olan yıllık aidatı ödendiğinde makbuzla birlikte hediye edilmektedir. Derneğimizin tüm harcama kalemlerini ve üyeleri için gerçekleştirdiği faaliyetlerini düşündüğümüzde, yıllık üyelik aidatının hiçte yüksek olmadığını sizler de takdir edeceksiniz !

 

 

Yeni aramıza katılan her üyemize, derneğimizin siyah bez çantası, Orhan Kural’ın bazı gezi kitapları, özel bavul isimliklerini, üyelik belgesi, araba çıkartmaları ve her sene değişen bazı hediyeler ücretsiz olarak kargo ile adresinize gönderilmektedir.

Ayrıca resimli üye kartları belli dönemlerde "yeni" üyelerimizin adreslerine kargo ile gönderilmektedir. Üye kartlarımızın Avrupa’da, bazı Güney Amerika ile Uzakdoğu ülkelerindeki bazı müze ve otellerde "geçerli" olduğunu duyuyoruz.

Gezilerimizin her biri farklı coğrafyalarda iddialı seyahat acenteleri tarafından dernek yönetim kurulunun istişaresi  ile hazırlanmaktadır. Derneğimizce her yıl üyelere yönelik en az iki yurtiçi, bir adet de İstanbul içi inceleme gezisi organize edilmektedir. (Pandemi döneminde maalesef bu oran azaldı.) Bu turları Türkiye'nin seçilmiş bilgili, espirili, ve tecrübeli tur liderleri yönetmektedir. Derneğimizin tüm faaliyetleri üyelerimize sık sık e-posta ve cep telefonu ile elektronik posta adresi olmayan üyelerimize de  ortalama altı ayda bir normal posta veya kargo ile bildirilmektedir.

Yurdışına tek başına veya ailesi ile beraber seyahat eden üyelerimize talep ettikleri takdirde ziyaret edecekleri “coğrafya” hakkında kendilerine özel bilgi gönderilmektedir. Hatta gerekirse o yöre hakkında geniş bilgi sahibi üyelerimizle tanıştırmaktayız! Gezievimizde klasörler sizi bekliyor.

 

Dernek üyelerinin Vize almalarını kolaylaştırmak için eğer ilgili elçi ile konsolosluklara dernek antetli kağıdına özel bir referans yazısı yazılmaktadır. Unutmayın dernek başkanı Prof. Dr. Orhan Kural da Benin ve Vanuatu'nun  İstanbul Fahri Konsolosu'dur.

Dernek üyelerimizin yeni bir buluşma noktası olan “Orhan Kural Kitaplığı ve Gezgin Evi” faal ve çok merkezi. Çok sayıda kuruluş ve okul bu mekanı randevu ile ziyaret etti. (Gayrettepe – Telekom Genel Müdürlüğü yanında) Bu mekanımız çok merkezi, artık burada sık sık buluşuyoruz.

 


Türkiye Gezginler Kulübü her yıl sadece üyeleri için farklı kurumlardan izin alarak özel ziyaretler ve faaliyetler organize etmektedir. Bugüne kadar, Fener Rum Patrikhanesi (2 kez), Kırmızı Fener Rum Lisesi (4 kez), Tarihi Moda İskelesi, Topkapı Sarayı Müzesi (özel bir tur), Nepal Evi, Darıca Hayvanat Bahçesi, Belgrad Ormanları’nda Ağaç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi (8 defa), Rahmi Koç Müzesi (2 kez), Sultan Kayıkları, Miniatürk, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, Eski Ortaköy Hamamı, Eyüp Pierre Loti Tesisleri ve Küçükayasofya Külliyesi’nde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, Sunay Akın Oyuncak Müzesi, Selimiye Kışlası, Florence Nightingale Müzesi, Karacaahmet Cemevi Dergahı, Picasso Sergisi, Irish Pub James Joyce, Kağıthane Belediyesi tarihi Demiryolu boyunca, Sabancı Müzesi, Cengizhan Sergisi, Bedri Baykam Sanatevi, Beyazıt Kulesi, Marmaray Projesi (3 defa) ve Avrupa-Asya otoyolu, Yenikapı Arkeolojik Bulgular Kazı Alanı, Süleymaniye Hamamı, Ataman Antik Arabalar Müzesi, Yıldız Sarayı, Pera Palas, Borusan, Perili Köşk, Akdağlar Agrega Açık İşletmesi, Şişli Bulgar Eksarhanesi, Hürrem Sultan Hamamı, Eyüp Sultan ve Vezneciler Çay Kafe ve Süleymaniye Hamamı daha çok sayıda ziyaret ve gezileri gerçekleştirildi. Üyelere bu çok özel ücretsiz geziler ve ziyaretler sırasında üyelerimize ikramlar da sunulmaktadır

Hemen hemen her yıl üyelerimizle farklı bir ülkenin mutfağını tadıyoruz. Bu amaçla Hindistan (Dubb), Tayland, Uygur, Kore, iki farklı Çin Lokantası, Pakistan (Musafir), Yunan, Doğu Anadolu, Çerkez, Vejetaryen, Güler Osman Mutfağı, Malezya, Özbek (2 defa) ve Girit Lokantalarında çok ekonomik fiyatlarla ziyaret ettik. Dernek üyelerimiz bu yemekler sayesinde birbirini daha iyi tanıma olanağını buluyor. Ama son yıllarda aradığımız vasıflarda yeni bir mekan bulamadık!

Üyeler arasındaki iletişimi artırmak, derneğimizin hizmetlerine yön vermek ve değerli üyelerinin önerilerini dinlemek amacı ile farklı ortamlarda, Enka (2001), Merter Güneş Otel (Ocak 2002) ve Tarihi Moda İskelesi (Nisan 2003), Merter Green Park Otel(Aralık 2004), Bostancı Greenpark Oteli (Ocak 2006), Taksim Gönen Öteli (Ocak 2007), Laleli Aziyade Oteli’nde (Kasım 2007), Lush Otel (Mart 2008), Taksim Larespark Otel (Ekim 2008), Vakıftepe (Nisan 2010), Pera Palas (Ural Ataman Antik Arabalar Müzesi (Aralık 2010) ve Fındıklı Kahve Dünyası’nda (Mart 2011) Sepetçiler Kasrı (Ocak 2012) İstanbul Fotoğraf Müzesi (2013) ve Akdağlar Açık Ocak Stüdyosu (2013), Şerifler Yalısı (2013), Maslak Kasrı (2014), Los Harmonos Hotel'i (2017), İstanbul Yeni Havalimanı (2017),Orhan Kural Silivri Fener Köyü Çiftliği (2017), Darülaceze (2017), Sultanahmet İsmek Sokağı (2018), CVK Park Otel Taksim (2019), Gezievi (2019), Sedef Atölyesi (2020) ikramlı birer özel toplantı organize edildi.

Zaman zaman derneğimiz tarafından organize edilen çeşitli aktiviteler arasında (tiyatro ve sinema galaları, evlerde toplantılar, sokak festivalleri, boğaz gezileri, bahçe partileri (Her sene Nasuh Mahruki'nin evinde), dernek binamızda boza ve dondurma günleri, sokak yemekleri festivalleri bulunuyor. Bu faaliyetlere üye olmayanlar katılamıyor.

Her yıl en az bir adet ağırlıklı olarak "bir yol" filmini veya bir galayı Osmanbey Gazi Sineması‘nda bir eleştirmenin veya ünlü bir konuğun açıklaması ile üyelerimize özel bir seansla ücretsiz gösteriyoruz. Bugüne kadar üyelerimize bu şekilde 50’ye yakın ücretsiz film izlettik. Maalesef Gazi Sineması kapandı.

Eğer o faaliyet için özel bir kişi sınırlaması yoksa üyemizin 18 yaşından küçük erkek çocukları ve 25 yaşından küçük evlenmemiş kız çocukları dernekler yasasına göre Türkiye Gezginler Kulübü hizmetlerinden üyelerle aynı şartlarda faydalanabilir.


Üyelerimizin katılımı ile “Yolda”, “Yeni Geldim”, “Kıskandır Beni” başlıklı Karma Fotoğraf Sergileri açıyoruz. Bazı ünlü isimler de bize destek veriyor. 2010 – 2011 yıllarında Sirkeci Tren Garı‘nda, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi‘nde,Olivium‘da, 2 defa Sapphire AVM’de, 2 defa Starcity AVM’de (Yenibosna), Kuyumcukent‘te İstanbul Yeşilköy, İzmir Çiğli ve Eseboğa Havalimanları ve Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi, Marmara Forum ve Eyüp Sultan Çay-İstanbul'da bu sergiler gerçekleşti. Devam da ediyoruz.

Bugüne kadar on beş üyemizin gezi kitabı yayınlandı. Dernek üyelerimizin yayınlayacağı gezi kitaplarının basımı ve tanıtım konularında kendilerine yol gösterici oluyoruz. Toplantılarımızda onlar için ayrıca özel imza günü organize ediyoruz.

Sanatçı üyelerimizin dernek binasında özel kliplerini çekiyoruz. Attila Atasoy'un "Düş Peşime" adlı klibi dernek binamızda çekildi, sevildi ve yayınlandı.

"Bizgezginler" dernek Blog'unda hemen hemen tüm dünya ülke ve kentleri hakkında gezi yazılarını bulacaksınız. Üyelerden yazı da bekliyoruz. (www.bizgezginler.com)

 Türkiye Gezginler Kulübü Derneği İstanbul, yurtiçi ve yurtdışına farklı seyahat acenteleri ile birlikte organize ettiği ve yer aldığı tüm gezilerde ve faaliyetlerde herhangi bir "kar" amacı gütmemektedir.

Ve daha nice güzelliklere…

Çok gezin emi?

Türkiye Gezginler Kulübü Derneği  Başkanı 

Selman ARINÇ.

Tel: +90 532 448 18 19

E-posta: sarinc51@hotmail.com

​​

​Dernek İrtibat Bürosu

(Randevu ile)

Orhan Kural Gezi Kitaplığı ve Gezginler Evi

Vefa Bayırı Sokak, Yıldız Sitesi, B Blok, Daire:9, Gayrettepe

(Sokak içi Gayrettepe, TÜRK TELEKOM Yanı)

 

TÜRKİYE GEZGİNLER DERNEĞİ

Banka Hesap Numarası
Türkiye Gezginler Derneği Hesap Numarası:
Türkiye İş Bankası, Balmumcu, İstanbul Balmumcu Şubesi (1135)

Dernek Hesap No: 316502
İstanbul Şubesi IBAN Numarası: TR130006400000111350316502

bottom of page