top of page

Bugüne kadar neler yaptık?

WhatsApp Image 2020-10-04 at 16.52.07.jp
WhatsApp Image 2020-10-04 at 16.52.07 (1
SCAN_20201004_171109314_edited.jpg
depğerli_üyelerimiz.JPG
Nellie-Bly-–-İTÜ.jpg

TÜRKİYE GEZGİNLER KULÜBÜ 20 YILDA NELER GEÇEKLEŞTİRDİ?

ÖNCE BİR ÖZET!

 

99 DIŞ GEZİDE toplam 121 ülkeyi otuza yakın farklı acenta ile gruplar halinde ziyaret ettik. Milyonlarca kilometre yol gittik, uçtuk ve adımladık. Bazı gezilerimizi çok ekonomik yapmayı başardık.

 

DÖRT DEFA SOKAK VE AFRİKA FESTİVALİ

Türkiye Gezginler Kulübü, çok sayıda politikacı, yazar, düşünür, sanatçı ve gezgin dostun katılımı ile 29 Eylül 1998 tarihinde sokak şenliği ile hizmet vermeye başladı. Daha sonra iki kere daha sokak festivalini tekrarladık, bir defa da Afrika Festivali gerçekleştirdik. Çok sayıda ünlü sanatçı bu etkinliklere katıldı.

 

BİR DEFA GEZGİNLER ŞENLİĞİ

Sabahtan akşama kadar süren bu aktivitemizde farklı coğrafyalar ve tecrübeler saydamlarla anlatıldı. Kırgız iki hanım halk danslarını sundu. Ardından öğle yemeği sunuldu. Suna Saygan, Kemal Suman, Hüseyin Gökçe ve Mustafa Andiç gezi kitaplarını imzaladı.

 

161 DEFA ÇARŞAMBA TOPLANTISI

Bugüne kadar Çarşamba toplantılarımıza;

34 Müzisyen                                               

1 Diyetisyen

4 Belediye Başkanı                                     

8 Oyuncu

3 İllüzyonist                                                 

2 Başkonsolos

8 Dans Ekibi                                               

7 Büyükelçi

12 Gazeteci                                                 

4 İş Adamı

6 Rehber                                                     

1 Turizm Ateşesi

8 Yazar                                                         

2 Sporcu

6 Fotoğrafçı                                                  

2 Modacı

7 Ünlü Gezgin                                               

2 Bakan

7 Dernek konuk olmuştur.

 

Yirmi yıldır her ayın ilk çarşambasında “Çarşamba Toplantısı” geleneğini devam ettirdik. Saydam gösterileri, müzik, folklor, illüzyon, dans, sohbet, akrobasi, kitap, imza ve daha nice aktiviteler gerçekleşti. Ali Poyrazoğlu, Nermin Bezmen, Mustafa Balbay, Buket Uzuner, Okay Temiz, Dr. Can Ataklı, Haluk Cecan, Esmeray, Prof. Dr. Tarık Minkari, Semiha Yankı, Ara Güler, Ayşegül Aldinç, İsa Çelik, Mehmet Ali Alabora, Leman Sam, Özcan Yurdalan, Şevval Sam, Kenan Işık, Başaran Ulusoy, Arif Aşçı, Mithat Bereket, Aydın Boysan, İlhan Şeşen, Gültekin Çizgen, İzzet Keribar, Atilla Atasoy, Murat Evgin, Coşkun Aral, Yaşar Özel, Prof. Dr. Sabit Kalfagil, Erol Büyükburç, İbrahim Zaman, Nasuh Mahruki, Ediz Hun, Ayten Alpman, Levent Kırca, Halit Kıvanç, Ömür Göksel, Aysel Gürel, Atilla Dorsay, Gülten Dayıoğlu, Hülya Koçyiğit, Müjdat Gezen, Ahmet Selçuk İlkan, Parla Şenol, Nilgün Belgün, Rahmi Koç, Safa Önal, Selçuk Alagöz, Okan Bayülgen, Esin Afşar, Mahsun Kırmızıgül, Hakan Aysev, Armağan Çağlayan, Doğa Rutkay, Necla Akben, Neşe Erberk, Lale Manço, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Meral Orhonsay, Emel Sayın, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin), Rana Alagöz, Burhan Öcal, Esra Erol, Cihan Ünal, Ali Kibar, Melike Demirağ, Saffet Emre Tonguç, Fatih Kısaparmak, Filiz Akın, Mert Fırat, Aydan Şener, Sermet Erkin, Tamer Karadağlı, Yudum. Çoşkun Aral, Paul Dwyer.

Konuklarımız arasındaydı.

 

89 İSTANBUL İÇİ GEZİSİ

Tanınmış usta tur rehberleri eşliğinde yılda en az 3 adet İstanbul turu düzenliyoruz.

 

8 GELENEKSEL NASUH MAHRUKİ BAHÇE PARTİSİ

Onur üyemiz Nasuh Mahruki’nin Etiler’deki müstakil evinin geniş bahçesi içinde Nasuh’un müzesi de bulunuyor. Hayvanlarla da iç içe oluyoruz. Genellikle börek ile ayran ikram ediyoruz. Buluşma her yıl tekrarlanıyor, hep birlikte yaza “Merhaba” diyoruz.

 

71 MÜZE ZİYARETİ

Topkapı Sarayı, Ayasofya, Koç Müzesi, Sabancı Müzesi başta olmak üzere 71 müze ziyaretimiz oldu. Halka kapalı çok sayıda mekana özel izinlerle girdik. Birçok ilki başardık.

 

10 TİYATRO ÖDÜLÜ, 2 ÖYKÜ VE 1 FOTOĞRAF YARIŞMASI

Türkiye Gezginler Kulübü, gezginlik ruhunun yaygınlaşmasına yardımcı olan tüm sanat çalışmalarını desteklerken on yıl içinde 10 tiyatro oyununa prodüksiyon ödülü verdi. Türkiye çapında gezgin temalı iki öykü ve bir fotoğraf yarışması düzenledi.

 

13 ALBÜM DOLUSU HABER OLDUK

Kulübümüz yazılı basınla birlikte birçok radyo ve televizyon programına da konu edilmiştir. Derneğimizle ilgili yazılı basın haberleri ve fotoğraflar 13 albümde toplanmıştır. Yüzlerce haber demek bu. Bu arada, 60’a yakın ülkenin basınında yer aldık. 

 

17 GEZİ KİTABI VE ÜYE KİTAPÇIĞIMIZ ALTI DEFA YAYINLANDI

Seferi, Sefername I ve II, İslam Ülkeleri, Unutulmaz Gezi Anıları gibi içeriği zengin ve kalın kitaplar yanında altı defa üye kitapçığı yayınladık.

 

500 RADYO PROGRAMI

Orhan Kural’ın ve dernek üyelerinin hazırlayıp sunduğu “Abbas Yolcu” radyo programı birkaç kanaldan sonra iki yıldır. BloombergHT (97,2)’de her Pazartesi akşamı 21.00-22.00 arası yayınlanıyor.

30 FARKLI MEKANDA DERNEK ÜYELERİ DERTLEŞTİ, SOHBET ETTİ, KENDİNİ YENİLEDİ

Bazen yemek yedik, bazen kuru pasta ama bol bol sohbet ettik, dertleştik. Birbirimizin tecrübelerinden istifade ettik. Üyelerimizle bir araya gelmemizi sağlayarak bizi misafir eden aşağıdaki kuruluşlara teşekkür borçluyuz: Enka Holding, Merter Güneş Otel, Tarihi Moda İskelesi, Miniatürk, Topkapı Fatih Belediyesi Sosyal Tesisleri, Bostancı Greenpark Oteli, Aziyade Otel, Lush Otel, Çelik Otel, İTÜ Vakıftepe, Eyüpsultan Turistik Tesisleri, Antik Arabalar Müzesi, Pera Palas, Kabataş Kahve Dünyası, Sepetçiler Kasrı, Ahmet Hamdi Tanpınar Kitaplığı, Çay İsyanbul Kitap-Kafe

 

20 FARKLI ÜLKE LOKANTASINDA BİRLİKTE YEMEK YEDİK

Farklı yemek kültürlerini tatmak, yine ilginç mekanları keşfetmek, kalabalık olmanın avantajını kullanarak çok makul fiyatlarla akşam yemeklerinde bir araya gelmek amacıyla bu projeyi devam ettirmek istiyoruz. Hindistan, Kore, Özbekistan, Uygur, Yunan, Çin, Rus, Malezya gibi…

 

11 ÖZEL ÜLKE GECESİ VE İL GECELERİ

Değişik ülke ve farklı kültürleri ilk kaynağından tanımak için Başkonsolosluk, farklı dernek ve elçiliklerle ülke geceleri gerçekleştiriyoruz. Müzik, dans, saydam gösterileri sergileniyor ve o ülkenin yemekleri tadılıyor. Hindistan, Endonezya, Özbekistan, Çin, Abhazya, Kore, Malezya, Tayland, Ruanda, Kırgızistan ve Bangladeş geceleri unutulmaz. Ayrıca Türkiye İlleri Geceleri de gerçekleştirdik. Kastamonu, Elazığ, Van, Samsun ve Kemaliye…

 

12 ÜYEMİZİN GEZİ KİTABINA DESTEK OLDUK

İstanbullu üyelerimiz yanında Ankaralı üyemiz Timur Özkan’ın yazdığı veya editörlüğünü üstlendiği, değerli üretken Ankaralı Gezginler’in katılımı ile hazırlanan eserlere manevi destek olduk.

 

10 FOTOĞRAF SERGİSİ

“Yola Çağrı” başlığı ile Sirkeci Garı’ndan başlayarak Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Metrosu gibi önemli noktalarda tekrarladık ve devam ediyoruz.

Not: Tüm yurt içi ve yurt dışı gezilerimiz “Gerçekleşen Gezilerimiz” başlığı ile web sayfasında ayrı bir bölümdedir.

Derneğimiz yirmi yıl içinde birçok yeniliğe öncülük etti. Sosyal ve çevre etkinliklerinde önemli adımlar attığımıza inanıyoruz. Gezginlik ruhunun toplumda yaygınlaşması için hep çaba içinde olduk. Gezgin dostlara ve üyelerimize daima destek olmanın gayreti içindeyiz. Muhtemelen derneğimiz dalında bugüne kadar başardıkları ile dünyada ilk sıraya yükseldi. 

 

KULÜP BİNAMIZ

Binamız  betona henüz teslim olmamış,  mahalle  kültürünü koruyan hatta halen zaman zaman mahalle kavgalarının bile yaşandığı, ünlü Ahırkapı Sokak Orkestrasını oluşturmuş, İstanbul’un çok özel  semtlerinden biri olan Cankurtaran’da daha önce eski sahibi döneminde yanlış insanlarca işgal edilmiş  çirkin bir beton  binanın büyük masraflarla iki yıl içinde tarihi bir Osmanlı evi şekline dönüştürülmesiyle hizmete girmiştir. Sultanahmet Camii manzaralı bir çatı, bodrum kat, büro kısmı ve ayrıca bir misafirhaneden oluşan bina;  dünyadaki diğer gezginler kulüpleri içersinde en geniş hacme sahip olmakla övünür. Ayrıca bünyesinde, Sarıay, Dans 34, Vegan ve Vejetaryenler derneklerini barındırmaktadır.  Elbette böyle bir özel binaya ayakta tutmak zor ve pahalı olmakta.

DERNEK BİNAMIZ FİLM VE DİZİLERE PLATO GÖREVİ DE YAPIYOR

Örneğin, Ayhan Sonyürek’in yönettiği Göksel Arsoy, Nevra Serezli, Altan Erkekli ve Haldun Dormen’in rol aldığı “Unutulmayanlar” adlı film bizim dernek binamızda başladı. Ayrıca çok sayıda dizide, belgeselde binamız yer aldı.

SOKAK FESTİVALİ İLE DERNEĞİMİZ AÇILDI (1998)

Gezginler Kulübü, çok sayıda politikacı, yazar, düşünür, sanatçı ve gezgin dostun katılımı ile 29 Eylül 1998 tarihinde bir sokak şenliği ile üyelerine hizmet vermeye başladı. Kulübün açılışındaki Erol Büyükburç, Yasemin Kumral (Şimşek), Rüstem Batum, Coşkun Aral, Leyla Tekül, Sermet ve Nuray Erkin ile Göksel Kortay sahne aldılar. Bu arada gezgin yazarlarımız Gülten Dayıoğlu, Prof. Dr. Nadir Paksoy, Prof.Dr. Tarık Minkari, Hülya Koç ve Mustafa Balbay kitaplarını imzaladılar. Kulübümüz resmi açılışını ise Sn. Deniz Baykal ile dönemin Eminönü Belediye Başkanı Doç. Dr. Ahmet Çetinsaya (Eminönü ilçesi daha sonra Fatih’le birleşti) birlikte gerçekleştirdiler.

 

DERNEĞİMİZİN BİRİNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI (1999)

Türkiye Gezginler Kulübü Birinci Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, 7 Ekim 1999 tarihinde, İstanbul’daki Diplomatik Misyonu Dede Efendi Evi ve “Armada Oteli’nde” bir davette buluşturdu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Prof. Dr. Erman Şener ve Eminönü Belediye Başkanı Lütfü Kibiroğlu’nun da katılımı ile renklenen bu kokteyl, Kulüp Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın önderliğinde genç sanatçı Pari Dukoviç’in fotoğraf sergisi ile başladı. Armada Oteli Bahçesinde devam eden kokteyl, Igor-Margarita çifti ve Ümit İris Seval Uğur çiftinin dans gösterileri ile devam etti. Patrik Barthelemous’un da katıldığı geceye ilgi oldukça büyük oldu. Beş yüze yakın dostumuz bizi yalnız bırakmadı. Dernek binamızda gezgin/yazar dostlarımız kitaplarını imzaladılar. Onur üyelerimize, kulübümüze yaptıkları katkılar dolayısıyla birer plâket takdim edildi.

SOKAK FESTİVALİ İLE DERNEĞİMİZ AÇILDI (1998)

Gezginler Kulübü, çok sayıda politikacı, yazar, düşünür, sanatçı ve gezgin dostun katılımı ile 29 Eylül 1998 tarihinde bir sokak şenliği ile üyelerine hizmet vermeye başladı. Kulübün açılışındaki Erol Büyükburç, Yasemin Kumral (Şimşek), Rüstem Batum, Coşkun Aral, Leyla Tekül, Sermet ve Nuray Erkin ile Göksel Kortay sahne aldılar. Bu arada gezgin yazarlarımız Gülten Dayıoğlu, Prof. Dr. Nadir Paksoy, Prof.Dr. Tarık Minkari, Hülya Koç ve Mustafa Balbay kitaplarını imzaladılar. Kulübümüz resmi açılışını ise Sn. Deniz Baykal ile dönemin Eminönü Belediye Başkanı Doç. Dr. Ahmet Çetinsaya (Eminönü ilçesi daha sonra Fatih’le birleşti) birlikte gerçekleştirdiler.

 

DERNEĞİMİZİN BİRİNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI (1999)

Türkiye Gezginler Kulübü Birinci Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, 7 Ekim 1999 tarihinde, İstanbul’daki Diplomatik Misyonu Dede Efendi Evi ve “Armada Oteli’nde” bir davette buluşturdu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Prof. Dr. Erman Şener ve Eminönü Belediye Başkanı Lütfü Kibiroğlu’nun da katılımı ile renklenen bu kokteyl, Kulüp Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın önderliğinde genç sanatçı Pari Dukoviç’in fotoğraf sergisi ile başladı. Armada Oteli Bahçesinde devam eden kokteyl, Igor-Margarita çifti ve Ümit İris Seval Uğur çiftinin dans gösterileri ile devam etti. Patrik Barthelemous’un da katıldığı geceye ilgi oldukça büyük oldu. Beş yüze yakın dostumuz bizi yalnız bırakmadı. Dernek binamızda gezgin/yazar dostlarımız kitaplarını imzaladılar. Onur üyelerimize, kulübümüze yaptıkları katkılar dolayısıyla birer plâket takdim edildi.

ÇEVRE VE GEZGİNLİK: ÇEVRE KOZASI

Doğayı ve kültürü korumayı amaçlayan Gezginler Kulübü, “Çevre Kozası” üyesi olarak değişik çevre faaliyetlerine katıldı, Türkiye Çevre Kozası’nın değerli üyelerine 2000 yılının Şubat ayında Dedefendi Evi’nde ev sahipliği yaptı.

Gezginler Kulübü 9 Haziran 2002 tarihinde Çevre Kozası tarafından “Boğazın Güvenliği” için gerçekleştirilen eylemde yer aldı. 2004 Eylül ayında aynı paraleldeki eyleme derneğimiz adına Koray Yeşilada katıldı.

Daha sonra çevre kozası faaliyetlerini devam ettirilemedi.

 

KUYU LOKANTASINDA BİR DAVET

Derneğimizin Java – Bali ile Romanya gezilerine katılan değerli gezi arkadaşlarımız aramızdan ayrılan sanatçı Deniz Dümer’in daveti ile Arnavutköy’deki “Kuyu” lokantasında 28 Aralık 2002 Cumartesi akşamı toplandılar.

 

GEZGİNLER YOLLARA DÜŞTÜKÇE, HALKLAR DOST OLACAK, SAVAŞLAR SONA ERECEK

Halim Paşa Yalısında aralarında Ahu Aysal’ın bulunduğu 65 gezgin üyemiz o güne kadar gezdikleri ülke sayısına göre bronz, gümüş, altın ve elmas ödüllerini dernek başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Romalı Perihan, Kore İstanbul Başkonsolosu’nun elinden aldılar. Orhan Kural 226 ülke ile Türkiye’de ilk sırada iken onu dernek ikinci başkanı Selman Arınç 206 ülke ile takip etti.

Her gezgin törene son gittiği ülkenin kıyafeti ile katıldığı için ilginç görüntüler ortaya çıktı. Ayrıca Serap Yenici Müzisyen Özkan Turgay eşliğinde Orhan Kural’ın son 14. Gezi kitabını gündeme getiren “Ben bir Gezginim” adlı bestesini seslendirdi. Bu aktivitemiz basında geniş yer aldı.

GENÇ GEZGİNLER

Kırk yaş altı dernek üyelerinin bilgi paylaşımı ve haberleşmesi amacı ile kurulmuş derneğimize bağlı özel bir mail grubudur. Zaman zaman  ev toplantıları, saydam gösterileri ve kısa geziler düzenlediler.

Bizce Gezgin kimdir: Gezgin, birbirinin fotokopisi olmayan günler yaşar. Rio’da gecekondular arasında dolaşır. Angkor Wat’ın tepesine çıkar. Kahire’de ölüler şehrinde, Pekin’de Çin seddin’de yürür. Everest’i uçaktan seyrederken, Hindistan’ı yaşayıp, artık hiçbir şeyden şikayetci olmayacağım diyebilir. Iguassu’da ıslanır. Yıllar içinde, Couchsurfing ile tanıştığı, 20 değişik ülkeden 80 gezgini misafir eder. Sabah kahvaltısında onlarla kültür ve bilgi alışverişi yapar. Küçük oğlunu alıp, bilmediğin bir IETT otobüsüne atlar ve son durakda iner. Petra’dan otostop ile döner.

Koray Yeşilada (Genç Gezginler Grubu Kurucusu)

“ORHAN KURAL SUSUYOR” DÖRT GEZGİN ÜYEMİZ GEZİLERİNİ ANLATIYOR

Bu faaliyet başarı ile dört yıldır sürüyor. Haziran ayının ilk çarşambası Armada Oteli’nde devam ediyordu Daha sonra daha fazla katılım sağlamak için Mart'ın üçüncü haftasına aldık. Yönetim kurulu arkadaşlarımız gayet titiz hazırlanıyor.

 

GELENEKSEL ÇARŞAMBA TOPLANTILARI, BİR BAKIN KİMLER KATILMIŞ

Bu faaliyet başarı ile dört yıldır Haziran ayının ilk Çarşambası Armada otelinde başarı ile devam ediyor. Yönetim kurulu arkadaşlarımızda gayet titiz hazırlanıyor.

Yirmi yıldır devam eden Çarşamba toplantılarımıza zaman zaman düşündüğümüzden çok daha fazla sayıda gezgin katılmaktadır, doğrusu bu da bize ayrı bir mutluluk ve cesaret vermektedir. Önce kendi binamızda başladık, ancak bu geniş katılımcı kitlesini ağırlayacak büyüklükte olmaması nedeniyle gezgin dostlarımıza daha geniş ve rahat bir ortam sağlamak için Eylül 1999 tarihinden sonra toplantımız komşumuz Dede Efendi Evi’nin tarih kokan mistik atmosferinde gerçekleşti. Bu nedenle Türk Tarihi Evleri Koruma Derneği’ne teşekkür ederiz. Daha sonra Dede Efendi Evi de dar gelmeye başladı. Bu yüzden toplantılarımıza uzun bir süredir derneğimize daima destek veren Armada Otel’de tüm hızı ile devam etmekteyiz. (Kasım Zoto Bey’e çok şey borçluyuz!) Derneğimizin “Çarşamba Toplantıları”na sohbet, saydam gösterisi ve müzikleri ile  katılan konuklardan bir  demet… Profesyonel kanalların bile bu kadar ünlüyü bir araya toplayamayacağını iddia ediyoruz.

Çarşamba toplantılarında saydam gösterileri, müzik, folklör, ilizyon, dans, sohbet, akrobasi, koro, kitap imza ve daha nice farklı gösteriler gerçekleşmekte!

Nevval Sevindi (Haziran 1999), Prof. Dr.Jak Deleon (aramızda değil) (Ekim 2000), Necdet Yaşar (Kasım 2000), Ali Poyrazoğlu (Kasım 2000), Zerrin – Derya Arbaş (aramızda değil) (Kasım 2000), Nermin Bezmen (Kasım 2000), Mustafa Balbay (Şubat 2000), Buket Uzuner (Nisan 2000), Nur Yoldaş (Mart 2001), Okay Temiz (Mart 2001), Güngör Bayrak (Mart 2001), Dr. Can Ataklı (Mart 2001), Haluk Cecan (Aramızda değil) (Mayıs 2001), Esmeray (Mayıs 2001), Prof. Dr.Tarık Minkari (aramızda değil) (Mayıs 2001), Semiha Yankı (Aramızda değil) (Mayıs 2001), Ara Güler (Mayıs 2001), Bora Gencer (Mayıs 2001), Ayşegül Aldinç, (Haziran 2001), Bilgen Bengü (Haziran 2001), Ahmet Utku (Kasım 2001), Saadet Sun (Ocak 2002), İsa Çelik (Şubat 2002), Mehmet Ali Alabora (Mart 2002), Leman Sam (Haziran 2002), Özcan Yurdalan (Haziran 2002), Şevval Sam (Ekim 2002), Kenan Işık (Aramızda değil) (Kasım 2002), Gül Arda (Aralık 2002), Başaran Ulusoy (Mart 200 3), Akrep Nalan (Mart 2003), Ali Borovalı (Mart 2003), Arif Aşçı (Mayıs 2003),  Mithat Bereket (Haziran 2003), Aydın Boysan (Haziran 2003), İlhan Şeşen (Kasım 2003), Gültekin Çizgen (Kasım 2003), İzzet Keribar (Aralık 2003), Atilla Atasoy (Aralık 2003), Murat Evgin (Ocak 2004), Tolga Örnek (Ocak 2004), Coşkun Aral (Mart 2004), Yaşar Özel, (Mart 2004), Prof. Dr. Sabit Kalfagil (Mart 2004), Saim Orhan (Nisan 2004), Yasemin Boran (Mayıs 2004), Erol Büyükburç (Haziran 2004), İbrahim Zaman (Kasım 2004), Nasuh Mahruki (Ocak 2005), Ediz Hun (Mart 2005), Ayten Alpman (aramızda değil) (Mart 2005), Levent Kırca (Nisan 2005), İlhan Feyman (Nisan 2005), Hüner Coşkuner (Nisan 2005), Halit Kıvanç (Mayıs 2005), Hülya ve Ömür Göksel (Mayıs 2005), Aysel Gürel (aramızda değil) (Mayıs 2005), Atilla Dorsay (Haziran 2005), Gülten Dayıoğlu (Haziran 2005),  Hülya Koçyiğit (haziran 2005), Zeliha Sunal (Aralık 2005), Müjdat Gezen (Ocak 2006),  Ahmet Selçuk İlkan (Ocak 2006) ,  Cenk ve Erdem (Nisan 2006), İTÜ Maçka Dans Grubu (Mayıs 2006)  Parla Şenol (Haziran 2006),  Nilgün Belgün (Ekim 2006), Muhittin Köroğlu (Kasım 2006), Rahmi Koç (Şubat 2007), Mert ve Leylim Çifti (Şubat 2007),  Safa Önal (Mart 2007), Selçuk Alagöz (Nisan 2007), Wanderlust Dergisi (Mayıs 2007), Okan Bayülgen (Kasım 2007), Esin Afşar (aramızda değil) (Aralık 2007), Mahsun Kırmızıgül ve Hakan Aysev (Mart 2008), Dr. Murat Yalçıntaş (İTO) (Mart 2008), Armağan Çağlayan, Doğuş  (Kasım 2008), Nilay Dorsa (Aralık 2008), Ziya Azazi (Mart 2009), Doğa Rutkay, Necla Akben (Nisan 2009), Eser Noyan (Aralık 2009), Derya Köroğlu (Mayıs 2010), Neşe Erberk (Ekim 2010), Ayla Algan, Lale Manço (Kasım 2010), Türkan Şoray (Aralık 2010), Ahu Aysal, Cüneyt Arkın (Mart 2011), Meral Orhonsay (Nisan 2011), Yaşar ve Ayşegül Aldinç (Mayıs 2011), Emel Sayın (Ekim 2011), Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) (Kasım 2011), Emel Sayın (Aralık 2011), Pınar Aylin, Bora Gencer (Mart 2012), Rana Alagöz, Burhan Öcal (Haziran 2012), Seçil Heper (Ekim 2012), Esra Erol (Kasım 2012), Cihan Ünal (Nisan 2013), Ali Kibar (Mayıs 2013), Melike Demirağ (Ekim 2013), Saffet Emre Tonguç (Ekim 2013), Fatih Kısaparmak (Nisan 2014), Filiz Akın (Mayıs 2014), Seyyal Taner (Mart 2015), Romalı Perihan (Nisan 2015), Mert Fırat (Mayıs 2015), Aydan Şener (Ekim 2015), Faruk Saraç (Aralık 2015), Sermet Erkin (Mart 2016), Burak Akkul (Nisan 2016), Tamer Karadağlı (Kasım 2016),Yudum (Mayıs 2017 ), Sinan Güleryüz (Aralık 2017)

TÜRKİYE GEZGİNLER KULÜBÜ’NÜN ULAŞILAMAMIŞ COĞRAFYALARA YÖNLENDİRDİĞİ YURT DIŞI GEZİLERİ

 

Türkiye Gezginler Kulübü, zor coğrafyalara ilk gezileri düzenledi (Yemen, Uruguay, Şili, Bolivya, Ekvator, Bangladeş, Sri Lanka, Bahreyn, Sulawesi Adası, Tanzanya, Zanzibar, Madagaskar, Komor Adaları, Kanada, Alaska, Sudan, Kenya, Etiyopya, Brunei, Kuzey Kore, Kaşmir, Bhutan Krallığı, Gana, Togo, Benin, Nijerya, Ache Sultanlığı, Tibet,  Fildişi Sahilleri, Botsvana, Zambiya, Zimbabwe, Java Adası, Etiyopya, Uganda, Ruanda, Mozambik, Malawi, Svaziland, Gine, Mali, Gine Bissau, Gambiya, Senegal, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Galapagos Adaları, Kolombiya, Venezuela, Yeşil Burun Cumhuriyeti, Kamçatka, Mançurya, Hırvatistan, Buryat Cumhuriyeti, Sıkkım, Moğolistan, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Nijer, Çad,  Bengal Eyaleti, Angola, Alaska ve Bering Boğazı, Papua Adası, Sumatra Adası, İzlanda,Chukatka Özerk Bölgesi, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Grand Cayman, Vanuatu, Palau, Yeni Kaledonya, Doğu Timor, Filipinler, St. Kitts, Grenada, St Marteen, Andamar, Tonga, Kiribati, Samao, Mısır  gibi…).

Gezilerimize katılan gezgin dostlara teşekkür borçluyuz. Yurtdışı gezilerimiz, sizleri dünyanın dört bir köşesine götürmek amacıyla, ekonomik ve daha ilginç istikametleri içeren  programlarla devam edecektir.

Kulübümüz şimdiye kadar; Duru, Vista, Tur Dünyası, İrem Tur, Air Tour,  İstmar, Uzintour, Merlin, Aktüel Tur, Merlin Turizm, Apex,  GeziciYAK, Pekin Turizm, Bien  Turizm,  MTM,  Ejder, Alakart Tur, Birsey Turizm, Antonina, OTC, Alakart, Tura Turizm, Fidan Turizm,  Koptur, Devr-i Alem, More Travel, Jolly Tur, Tale, Blue-Rain  gibi farklı seyahat acenteleri  kanalı ile  farklı coğrafyalara geziler organize etti. (Derneğimizin tek başına gezi düzenleme yetkisi yoktur.)

DERNEĞİMİZİN GEZİLERİ

Bu gezilerimizin detaylarını aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp ilgili sayfaya giderek alabilirsiniz

 

İSTANBUL İÇİ FAALİYETLERİMİZ

İSTANBUL’U DA DAHA İYİ TANIMAK İSTİYORUZ  

Aramızdan ayrılan Prof. Dr. Jak Deleon başkanlığında bir Pera Turu yaptık, Pera Palas’ı yaşadık. Hep Beyoğlu’nda yürürüz ama merak edip o süslemeli taş binalara dönüp bakmayız.   (Ekim 1999)

 

Prof. Dr. Jak Deleon ile Boğaz Turu, motorumuz yol aldıkça kıyıdaki yalıların hikâyeleri anlatıldı.  (Mayıs 2000)

 

Fener-Balat-Eyüp  turunu yine Jak Deleon önderliğinde yaptık. İstanbul’un halen korunmuş UNESCO desteği ile de kısmen  yenilenen bu muhteşem semti yaşadık. (Mayıs 2001)

 

Sultanahmet’te düzenlenen I. Geleneksel Sokak Yemekleri Festivali’ne destek veren kuruluşlar arasında yer aldı.  Sefertası Hareketi ile Eminönü Belediyesi ev sahipliği yaptı. Orhan Kural açılış konuşması yaptı.  (Haziran 2001)

 

Banliyö trenle 25 üyemizin katılımı ile Darıca Hayvanat Bahçesi’ni gezdik. Aslında elbette burası da bir hayvan tutukevi. Daha sonra üyemiz Filiz Uçan Hanımın yeni işyerinde misafirdik. bize zengin bir masa sundu. (Kasım 2002)

 

Kırk kadar üyemiz Patrik Bartelemous’un daveti ile Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti. Patrik derneğimizin şeref üyesi olarak  bizleri taht salonunda kabul etti ve  çalışmalarımızı öven bir konuşma yaptı. İkramdan sonra Patrikhane gezildi. (11 Ocak 2003)

 

Sayın İbrahim Eren’in liderliğinde Tophane – Galata Gezisini gerçekleştirdik. Camiler, Çeşmeler, Hanlar ziyaret edildi. İbrahim Eren hep başarılıdır. (Mayıs 2003)

 

Üyemiz ve Nepal Fahri Başkonsolosu, Prof. Dr. Günseli Malkoç’un daveti ile Bağdat Caddesi’ndeki Nepal Evini ziyaret ettik (Ocak 2004)

 

Atatürk Ormanı “Ağaç Müzesi” ziyareti, yörenin ağaçlarının türlerini tanımaya gayret ettik ,  keşke İstanbul’da  daha sık ağaç görebilsek.  (Nisan 2004)

 

Artık faaliyet göstermeyen Moda Özel Güzel Sanatlar Lisesi’ni ziyaret ettik. Okulun öğrencileri bize kısa bir klasik müzik programı sundu. Okul yönetimi güzel Moda Koyu manzarası eşliğinde terasta üyelerimize ikramda bulundu. (Nisan 2004)

 

Altın Haliç Sultan Kayıkları ile nostalji  gezisi yapıldı. Katılım fazla idi. Gezi iki ayrı kayıkla Haliç’te bir saat kadar sürdü. Farklı bir tecrübe idi.   (Haziran 2004)

 

Kız Kulesi gezildi, Kız Kulesi İstanbul için  bir simge bir efsane, izahat aldık, Kız Kulesi yönetimi bize özel bir ikramda da bulundu. (Eylül 2004)

 

Fener Rum Patrikhanesi ile tepelerdeki kırmızı bina Fener Rum Lisesi ziyaret edildi. Rum Patriği bizleri misafir etti. Hatta Patrikhane’nin özel kütüphanesi bile açıldı. Fener Rum Lisesi de tam bir “okul müzesi”. (Aralık   2004)

 

Mecidiyeköy’de, Ümit İris – Seval Uğur ikilisinin o sıralarda işlettiği  La Comparsita’da dans dolu bir gece yaşadık. İkram edilen ev yemekleri, müzik ile dans iç içe idi.  (Ocak 2005)

 

Mimar Sinan’ın ilk eseri Eski Ortaköy Hamamı o günkü adı ile “Vezir Restaurant’ı” ziyaret ettik, bilgi aldık, kahvelerimizi yudumladık. (Nisan 2005)

 

Fatih Gezisi 25 üyemizin katılımı ile yine İbrahim Eren’in anlatımı ile tekrarlandı. Tarihi Yarımada daima tarih kokar. (2005 Mayıs)

 

Pierre Loti’de geniş bir alana yayılan Sosyal Tesiste manzara eşliğinde çaylarımızı yudumladık. (Haziran 2005)

 

Küçükayasofya Külliyesi’nde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nın misafiri olduk. Artık aramızda olmayan Esin Afşar’ın katılımı ile Özbek pilavlı bölgesel bir öğle yemeği bizlere avludaki sevimli bahçede sunuldu.   (Haziran 2005)

 

Elli üyemizle bu kez yine üstad İbrahim Eren ile Üsküdar’ı tarihi eserleri ile daha yakından  tanıdık.  (Ekim 2005)

 

Yağmura rağmen 20 üyemizle Fatih’ten Yedikule’ye tek tek planlanan eserleri içimize sindirerek gezdik. İbrahim Eren daima detaylara girer ve kolay kolay geziyi sonlandırmaz.  (Kasım 2005)

 

2006 yılı yeni yıl kutlamalarını ünlü Ahırkapı Orkestrası eşliğinde Armada Oteli’nin Piyano Barında neşe ile kutladık, fazla katılım aslında bizi şaşırttı. (Aralık 2005)

 

Elli beş üyemizin katılımı ile III. Selim’den bugüne Birinci Ordunun karargahı olan Selimiye Kışlası’nı  ve Kırım savaşında bir yıl burada hemşirelik yapan ünlü hemşire Florence Nightingale adına hazırlanan müzeyi gezdik. Bu gezimizin ardından Karacaahmet Cemevine gidildi, burada da özel bir gösteri izledik.   (Şubat 2006)

 

Irish Pub James Joyce’da gençlerin çoğunlukta olduğu bir grup gezgin üyemiz, İrlanda müziği ile bir akşam etkinliğini gerçekleştirdi. Derneğimizin ilk kuruluş toplantısı da burada gerçekleşmişti. (Nisan 2006)

 

İbrahim Eren ile Pera ve Taksim gezisinde yeni bilgiler edindik. Meğer Talimhane yıkılan tekrar inşası tartışılan kışlanın askerlerinin “talim alanı” imiş. Taksim’in ara sokaklarına da bu kez önünden geçipte hiç fark edemediklerimize şaşırdık ve tanıdık. (Haziran 2006)

 

Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu daveti ile Şile’yi gezdik ve daha iyi tanıdık. İkramda bulunuldu, fenerde soluklanıldı. Şile kitapçığı üyelere hediye edildi.  Üyemiz Ayşe Baturay’a desteklerinden dolayı teşekkürler. (Haziran 2006)

 

Bir İstanbul Turu Daha, Kuleli Askeri Lisesi (Kapandı), Aya Yorgi Kilisesi ve Beylerbeyi yalıları gezildi. Abdullah Ağa, Sadullah Paşa, Kadir Efendi ve Mahmut Nedim Paşa yalılarını tanıdık.(Ekim 2006)

 

İkinci kez Saim Orhan ve “Ayna” programının daveti ile Samanyolu Televizyonu’nun stüdyolarını 20 üyemizle gezdik. Kağıthane Belediye Başkan Fazlı Kılıç Bey de aramızdaydı. (Mart 2007)

 

Prof. Dr. Mehmet Sakınç liderliğinde dönemin İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Karadoğan’nın ve sanatçı Şahsenem’in katılımı ile 15 üyemiz  güzel bir havada hem İTÜ Kampüsünde vadide yürüdük hem de ekosistem hakkında izahat aldık. Ayrıca bu sırada Expochannel’da yayınlanan Orhan Kural’ın “Yeşil Bir Dünya” programı için çekim yapıldı.  (Nisan 2007)

 

Taksim’de Bedri Baykam Piramit Sanatevi’nde 30 üyemiz İzzet Keribar’ın “Çin” isimli saydam gösterisini izledi. Daha sonra Bedri Baykam’ın stüdyosunu gezerek eserleri incelendi. (Nisan 2007)

Dünyada benzerleri arasında ilk sıralara kadar yükselen Sütlüce’deki Miniatürk’ü bir kez daha ziyaret ettik. Üyelerimiz Kültür AŞ tarafından verilen yemeğe de davetliydi.  (Mayıs 2007)

 

Ünlü yazarların gezi anılarını anlatan ve dernek adına hazırlanan Seferi Kitabı için Miniatürk’te bir tanıtım toplantısı yapıldı. Miniatürk’ün gece aydınlatılmış manzarası farklı ve çok hoştu. Yoğun bir katılım oldu.   (Ekim 2007)

 

Kadın Sığınma Evi Tiyatrosu’nun daveti ile kendi yaşantılarını sahneledikleri oyunu ilgi ile izledik. (Kasım  2007)

 

Deniz Fenerlerini ziyaret ettik. Bu tur, sabah erkenden Divan Oteli poğaçaları ve çayla başlayan, Fenerbahçe Feneri, Akbaba Köyü, Anadolu Feneri, Rumeli Feneri, Ceneviz Mezarlığı ve belki de en güzelleri Ahırkapı Feneri ile devam edip Yeşilköy Feneri’ndeki çaylı bir ikramla bitti. (Kasım 2007)

 

On altı üyemiz deneyimli, rehberimiz İbrahim Eren önderliğinde Süleymaniye Camii ve Alfred Heilbronn imzalı İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’ni gezip Mimar Sinan’ın eseri olan Süleymaniye Hamamı’nda bir ikram ile soluklandık. Mimar Sinan’ın türbesinden sonra 196 basamaklı Beyazıt Kulesine itfaiye’den özel bir izinle tırmandık. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası da gezildi. Bir Türk yemek kültürü olan fasulye, pilav, turşu ve kabak tatlısı ancak Süleymaniye’de Kanaat Lokantası’nda yenir. Ve sonra sıra Zeyrek Camii’ne geldi. (Kasım 2007)

 

Maskeli Yılbaşı Partisi ile 2008 yılını karşıladık. Yer Sıraselviler, Beyoğlu. Kıyafet yarışmasında birinci Atilla Atasoy oldu. Bu mekanda, dans, hareket ve neşe vardı.  (Aralık 2007)

 

Takvimler 16 Kasım 2008 Pazar gününü gösteriyordu. Bir Beyoğlu Gezisi. Levanten şehrinde defalarca yürüyüp, bakmadığımız, görmediğimiz köşeleri Hollanda Şapeli’ni, Suriye Ömer Abed Hanı’nı, Eptalafos Kahvesi’ni, Surp Sineması’nı adımladık. Çay ve pasta ikramı, “Büyük Londra” otelinde idi. İbrahim Eren bu konunun üstadı, onun akıcı ve esprili anlatımı ile tabii ki gezilere her zaman renk katıyor.

 

Değerli Atatürk’ümüzün son üç yılını geçirdiği Florya Deniz Köşkünü ziyaret ettik. Tarih 30 Ekim 2008. Tesiste yemek yedik. Atilla Atasoy dahil 30 üyemiz katıldı. Herkes kendini tanıttı. Güldük, bilgilendik, tanıştık.

 

Genel istek üzerine İstanbul’un kırmızı tuğlalı kartal gibi farklı mimari üslupları içeren binasını bir kez daha geziyoruz. Balat Rum Lisesi Tarih: 16 Ocak 2009. Orhan Kural sayısı 50 civarında olan öğrencilere ve velilere çevre konferansı verdi. Hafta içinde olmasına rağmen elliye yakın üyemiz bu özel ziyarete katıldı. Bu “müze okula” her zaman girmek mümkün değil. İkramdan sonra Bay Kosta bize sınıfları, laboratuarları ve kuleyi gezdiriyor. Hemen yakınındaki İstanbul’un en eski ve  aralıksız hizmet veren Meryem yani Kanlı Kiliseyi özel olarak açtırıp geziyoruz.

 

Filmlere, dizilere set olmuş bir köşk, güzel bir bahçe, “Arı Konak” – Zeyrek. Kırk üyemizle bir Pazar gününü farklı bir ortamda değerlendiriyoruz. İkbal sucukları, Akarçeşme (Üyemiz) özel Mangal odunu, domates ve ekmek. Köpeklerle renklenen sakin bir atmosferde üyelerimiz tanışabiliyor. İstanbul’un nispeten kimliğini korumuş bir mahallesindeyiz. Mehnaz Arı’ya özel teşekkürler. (3 Mayıs 2009)

 

Bu kez “Atatürk İzinde” İstanbul gezisini gerçekleştirdik. Harbiye Müzesi, (Harbiye-i Şahane), Harp Akademisi, Madame Corinne Evi, Zeuve Birahanesi, Tepebaşı Bahçesi, Pera Palas, Salih Fansa Evi, Con Paşa Lokantası, Şişli Atatürk Müzesi, Zübeyde Hanımın Akaretler’deki Evi, Florya Atatürk Köşkü, Dolmabahçe Sarayı, Savarona Yatı ve Haydarpaşa Garı’nı adımladık. (29  Ekim 2009)

 

Kürkleri yok ediyoruz! Eskiden kalan ve bilinçsizce satın alınan kürkler “artık giyilmesin” diye bir eylem yaptık. Çarşamba toplantımızda elimizdeki kürkleri parçaladık. Orhan Kural annesinin astragan kürkünü kesti. Lobide Mehter takımı çaldı, otel sakinleri şaşkına döndü. Bir misafir diğerine soruyor, “ne oluyor burada” diye. “Bir deli profesör kürkleri parçalıyor ama mehteri anlayamadım” diyor diğeri. Şimdi parçalanan kürkler, Yedikule Hayvan Barınağında kış mevsimlerinde hayvancıkları ısıtıyor. (Kasım 2009) 

 

19 Haziran 2010 Pazar günü mahallemizin geleneksel dondurmacısı Ersin Usta Dondurma Arabasını yine erneğimizin önüne getirdi. Kendisine Berfu Hanım özel bir kıyafet hazırlamıştı. Yenilenen terasımızın keyfini çıkardık. Yetmişe yakın üyemizle beraberdik. Zevkli anlar yaşandı.

 

Fatih Gezisi, İbrahim Eren ile yine tarihi yarımadayı adımladık, Orta Çağ Bizans döneminin en büyük kurumlarından biri olan Pantokrator Manastır Külliyesi, Bozdoğan Su Kemerleri, Kıztaşı, Fatih Külliyesi, Yavuz Sultan Selim Külliyesi, İsmail Ağa Camii, Aspar Sarnıcı, Kariye Müzesi, Mesihpaşa ve Fethiye Camii. (24 Ekim 2010)

 

Antik Araba Müzesinde “dernek üyelerimize acaba daha iyi nasıl hizmet veririz?” sorusuna yanıt aradık.  Yirmi üyemizle bir araya geldik, her zaman gezilmesi mümkün olmayan farklı bir mekanda buluştuk. Ural Ataman’a özellikle teşekkürler. Aynı anda Necla Akben ve Şafak Karaman’ın katılımı ile televizyon programı da çekildi. Tarabya Ferahevler’deki bu müzede filmlerde ve özel günlerde kullanılan pırıl pırıl 60 adet antika araç bulunuyor. (19 Aralık 2010)

 

Bu kez bir tarih hazinesi olan Pera Palas’ı gezdik, Ortalama 40 üyemiz bir araya geldi. Sohbet edildi. Gezi anıları anlatıldı. Üyemiz Rahim Bey İspanyolca şarkılar seslendirdi. İki grup halinde her köşesi tarih kokan bu oteli adımladık. Bilgi aldık. Bu arada iki televizyon programı çekildi. Kaynaştık, çay, kahve içildi. Lezzetli kurabiyeleri yiyip biraz şişmanladık. (9 Ocak 2011)

 

Karaköy ve Galata civarı, muhteşem camileri, şaşırtıcı kiliseleri ve anıtları ile sanki İstanbul’un binlerce yıllık tarihinin özetidir. Yağmura ve Polis Günü kutlamaları dolayısıyla Taksim Meydanı’nda buluşmanın zorluklarına rağmen yoğun katılım bizi sevindirdi. Üyelerimiz ve misafirlerimiz İbrahim Eren’in tükenmez enerjisi, engin bilgi dağarcığı ve esprili anlatımı ile saat 17’ye kadar farklı mekanları tek tek adımladılar. (Nisan 2011)

 

İbrahim Eren ile bu kez Aksaray Civarını turladık. Geziye katılım için isim yazdırıp gelmeyenlere, siyasi partilerin sokaklardaki seçim çalışmalarına rağmen gezimizi başarı ile tamamladık. Haseki Külliyesini tanıdıktan sonra  Avrat Pazarına geçildi, Arkadios sütunun günümüze kalan kaide bölümünü gördük. Ardından sırasıyla, Cerrahpaşa Camii, Davutpaşa Külliyesi, Lale Devriyle gelen yenileşmenin en güzel örneklerinden Hekim Ali Paşa Külliyesini,  Samatya Bölgesindeki Ayios Kostantinos  Kilisesini adımladık. İmparatorların Kostantinopolise girip çıkışlarında kullandıkları “Altın Kapı” ve hemen yanındaki Yedikule Zindanları gezimizin son durağı oldu. (5 Haziran 2011)

 

Haliç Gezimiz, 13 Kasım 2011 Pazar günü, yağmura ve soğuğa rağmen 30 üye ve sevenimizin katılımı ile gerçekleştirildi. Fatih Belediyesi bu kültür gezisi için bize bir otobüs tahsis etti. Teleferikle Piyer Loti Tepesine çıkıp, çayımızı içerek Haliç’e ve kente hakim müthiş manzaranın keyfine varıp değerli bilgileri aldık.  Ardından Eyüp Mezarlığı içinden geçerek, Eyüp Sultan Camii’ini, Zal Mahmut Paşa Külliyesi’ni, Hreşdagabet Ermeni Kilisesini, “Kızıl Mektep”  diye anılan Rum Patriklik Lisesi, Meryemi- Kilisesi’ni, Sveti Stefan Bulgar Kilisesini, Fener Patriklik külliyesini Aya Yorgi Patriklik kilisesi ile Aya Yorgi Patriklik Kilisesini gezdik, Fatih Belediyesi’ne derin bilgi birikimini bizimle esprili üslubu ile bir kez daha paylaşan İbrahim Eren’e bir kez daha teşekkür ederiz.

 

Perili Köşk Ziyareti, sıcak bir Pazar günü, havadan yana şanslıyız ama boğazda trafik çok yoğun, 60 üyemiz bu ilginç ziyarete katıldı. Önce terasta harika manzara eşliğinde çaylarımızı içiyoruz. Dernek tabağımızı ev sahiplerine armağan ettik. Dört grup halinde dünyada bir ilk olan Ofis – Müze geziliyor. Şirket personeli hafta sonu masasını tertemiz  bırakıyor. Çünkü odalara sıra ile girip eserleri inceliyoruz. Borusan’ın patronu Ahmet Kocabıyık’ın kişisel  odası da buna dahil. Çeşitli ülkelerin sanatçılarının farklı yöntemlerle hazırladığı, biblo, tablo, fotoğraf, heykel, video gösterileri sunuluyor. En üst katta harika boğaz manzarası ile kule “Kahve Odası” olarak özel düşünülmüş. Borusan’a teşekkürler. Futbol ve magazin gibi Popüler kültüre değil gerçek sanata ve klasik müziğe destek veriyorlar. (4 Aralık 2011)

 

Marmara Kolejinde Derneğimizi tanıttık, dönemin Yönetim Kurulu üyemiz Metin Alkan’ın organizasyonu ile 16 Ocak 2012 Pazartesi günü Orhan Kural gençlere Mini Bir Dünya Turu başlıklı saydam gösterisi ile gençlere yola çıkmaya, yeniliklere yelken açmaya davet etti ve  derneğimizi tanıttı. Metin Alkan’a teşekkürler. 

 

Marmaray Projesi’ni yapım aşamasında üç defa yerinde inceledik. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınının özel izni ile 19 Şubat,  25 Şubat ve 9 Mayıs 2012 tarihlerinde 25 kişilik gruplar halinde Üsküdar İstasyonundan başlayan iki saatlik birer gezi düzenlendi. Baretler giyildi, formlar imzalandı ve çamurlu bir ortamda 60 metre derine indik. Dünyada bir ilk olan toplam 40 kilometrelik Marmaray projesini uygulama sırasında inceledik. Özellikle başta İbrahim Zaman olmak üzere fotoğraf sanatçıları bu geziye katıldı, sunumlar toplantıda paylaşıldı. Artık bu tünel milyonlarca İstanbullu’u iki kıta arasında birkaç dakika içinde taşıyor.

Aksaray Metrosu Kazısı Sırasında Buluntular Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün özel izni ile 40’a yakın üyemizle bir ilke daha imza attık. Geç Roma ve Bizans Döneminin önemli bir limanı olan bu alanda otuza yakın Bizans Gemisi bulundu. Zeytin ve Şarap dolu 137 amfora ile batan bu gemi National Geographic başta ve daha onlarca dergiye kapaktan konu olmuştu. Keşke civardaki o çirkin beton yığınları, araba parçacıları yıkılıp Bizans Limanı tamamen ortaya çıksa. Tüm dünyada büyük ilgi toplar. (31 Mart 2012)

 

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Ziyareti, Ulusal Deprem İzleme İstasyonu, Tsunami Uyarı ve Eğitim Merkezi ile hizmet veren ve geniş bir yeşil alana sahip bu kuruma yaptığımız ziyaret de büyük ilgi gördü. Kırka yakın üyemiz katıldı. Önce Paşam Kahvede çaylarımızı içtik. Konferans salonunda müdür yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Meral Özel bize kurumun çalışmaları hakkında genel bilgiler verdi. Çay ve çöreklerimizi atıştırdık. Daha sonra tek tek birimler gezildi. O dönemde gündemde  olan sismik risk altındaki coğrafyalar konuşuldu. Arkadaşlarımız bilinçli sorular yöneltti. Teleskop Binası ve Müze özellikle ilgi çekti. Bilgi daima güçtür. (8 Haziran 2012)

 

2012 Yılbaşı Partimiz, Bir ilki daha başardık. Zeliha Sunal ve altı kişilik orkestrasının müziği ile coştuk. Dernek kasası maddi zarara uğradı ama doğrusu değdi. Yirmi iki aday kıyafetleri ile birincilik için Barbaros Şansal, Atilla Atasoy, Nurcan Sabur ve Romalı Perihan’dan oluşan jurinin önüne çıktı. Yemen, Rus, Peru, Osmanlı, Arap, Amerika giysileri ile adaylar jurinin ciddi sorularıyla karşılaştılar. Farklı üniversitelerin gençleri de katılıp neşe kattı. Gökhan Temel aryası ile dikkat çekti. Juri kararını açıkladı, ardından da kazananlara ödüller dağıtıldı. (5 Aralık 2012)

 

Şerifler Yalısı, Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfının merkezi ve Emirgan’a “Emirgüne” olarak adını veren yalı burası XVII. yüzyıl sivil mimarisinin bugüne ulaşmış ender bir örneği. Kırk yıldır bu yalının civarında oturup içeriye girmemiş dostlarımız da  aramızdaydı. Önce üyelerimizin kaynaşmasını sağlamak için herkes kendini takdim etti. Sonra dernek faaliyetleri hakkında Orhan Kural kısa bilgi verdi. Bunu takiben üyelerimizden gelen önerileri dinledik. Daha sonra bu harika yapı hakkında bu kompleksin sorumlusu İbrahim Beyden bilgi aldık.  (17 Mart 2013)

 

Kağıthane Vadi Demiryolu Turu, I. Dünya Savaşında Silahtarağa Elektrik Santraline kömür taşımak için kurulan 62 kilometrelik tarihi tren hattının o zamanlar 9 istasyonu varmış. Tarihi Sadabad’ı kısmen yaşadık. Safiye Ayla’nın çocukluğunu geçirdiği yetimhane de gezildi. Bu önemli tarihi yöreden geriye kalanları korumak adına büyük mücadele veren Kağıthane Belediyesi Basın Müdürü Hüseyin Irmak eşliğinde yola koyuluyoruz. Artık çoğu yok olmuş. İmrahor (hayvanlarla uğraşan kişi) Kasrı, Poligon Sarayı, Atiye Sultan Sarayı, Koşu Köşk. Bunların maalesef sadece yerlerini gösteriyorlar. Hepsi yıkılmış. Belediyenin önünde Açık Hava Müzesi, Sadabad Camii ve restore edilen Saray Kapılarını görüyoruz. Nurtepe’de Kağıthane Belediyesi’nin yemek ikramı sonrası Cendere yolu, Kemerburgaz Kırık Kemer, Kurt Kemeri, Ayvad Bendi, Çiftalan Köyü’ne gidiliyor. (2006 yılı ve 2 Haziran 2013)

 

168 yıldır çağdaş eğitime ışık tutan Kuleli Askeri Lisesi‘nin önünden geçer ama giremezdik. Gece harika aydınlatılması bizi etkiledi. Okul Komutanı ve Eğitim Komutanı dahil herkes pazar günü olmasına rağmen bizim için oradaydı. Altmış üyemizle bir rekor kırdık. Kazım Karabekir, Gazi Osman Paşa’nın eğitim gördüğü sınıfları gezdik. Dr. Oya Erişen Ankara’dan bu ziyaret için geldi. (Ekim 2014) (Artık eğitime son verdi.)

 

Panorama 1453 ve Türk Dünyası Evleri gezildi, geleneksel Orta Asya yemekleri ikram edildi. Kültür A.Ş.’nin misafiri idik. elliye yakın üyemiz bizimleydi. İstanbul’un fethini anlatan Panorama 1453’ü ikinci kez adımladık. Hava da çok güzeldi. Artık burada gezerken de sigara içmek yasak. (Kasım 2014)

 

Saffet Emre Tonguç ile yemekli Kapalı Çarşı Turu yaptık. 37 üyemiz bu faaliyete katıldı. Ne de olsa Saffet’in ünü var ve herkes çok mutlu bir şekilde ayrıldı. Özellikle çatısında keyifli zaman geçirdik .(Kasım 2014)

 

Avrasya Tüneli Ziyareti. Çok özel bir gündü. Bir grup olarak ilk kez bizi kabul ettiler. Çok etkileyici bir mühendislik harikası. Su kısmında zaman zaman dalgıçlar çalışıyor. Tünelin toplam maliyeti 1,3 Milyar Dolar. Ancak çıkacak egzoz gazlarının ve partiküllerin arıtılması yönünde bize tatmin eden bilimsel bir yanıt alamadık. Bakalım açılınca zaman ne gösterecek. Kasım Zoto bu konuda uyarmak için elinden geleni yaptı, sağolsun.  (Mart 2015)

 

Bulgar Eksarhanesi, Hep önünden geçip merak ederdik, parmaklıkların önünden hayaller kurardık. Bizi orada ağırladılar, hikayesini öğrendik, kalabalıktık. Bir dönem Eksar’ın (Bulgar Patriği) yaşadığı (1886’dan itibaren) tarihi binayı gezdik. Çay, özel şurup ve tatlı ikram ettik. Atilla Atasoy da aramızdaydı. Buranın yetkilisi Alex’in eşi Aslıgül tanınmış bir piyanist, Esin Afşar’a eşlik etti. Bulgar azınlığı hala burada sık sık toplanıp, düğün, nişan, doğum günü kutluyor. (Mayıs 2015) 

 

Armada Otel’de Yeni Yıl Balomuzu yaptık. Geçmiş yıllara göre daha düşük bir katılım ancak çok daha rafine bir eğlence vardı. Sırt Çantalılar Grubu’ndan, Genç Gezginler Grubu’ndan misafirlerimiz vardı. Sene içinde instagram üzerinden en çok beğeni alan fotoğraf sahiplerine (Kıskandır beni) ödüller verdik. Can’a çok teşekkürler. Her ay bu faaliyeti yürütüyor. O yıl en fazla ülke ziyaret eden ve ülke sayısı ile kategori atlayan üyelerimize hediyelerini takdim ettik. Zafer Doğan grubu bize her yıl destek verip, harika müziği ile üye ve sevenlerimizi coşturuyor. Teşekkürler. (Aralık 2015)

 

Geleneksel Dondurma Partimiz,Onaltı üyemiz, Clausthal’dan Alman hocamız ve Afgan mühendislerin katılımı ile dernek binamızın terasında buluştuk. Kapıdan dondurmasını alan yukarı çıktı.İlk amacımız üyelerimizin kaynaşması ve tanışması sonra bizim çok emek verdiğimiz binamızı tüm  üyelerimizin görmesini isteriz. (1 Eylül 2016)

Galata Turu ,9 Ekim 2016’daki Galata turumuza 35 kişi katıldı. Tünel Beyoğlu’ndan başladığımız turumuzda Kırım Anı Kilisesini, Neve Şalom Sinagogunu, 500. yıl müzesini, eski Pera surlarının bir bölümünü, İngiliz Denizciler Hastanesini, St Pier ve St Paul Kiliselerini, St Pier Hanını, Ceneviz Podesta’sı binasını, Terziler Loncası Sinagogunu, Kamondo merdivenlerini, Arap ve Yeraltı Camiilerini, Rus Ortodoks Manastır Kiliselerini rehber İbrahim Eren’in eşsiz anlatımıyla ziyaret ettik. Aralardaki sohbetlerde gezgin ruhumuzu ve kardeşliğimizi pekiştirdik. (9 Ekim 2016)

 

Perili Köşk’te “Aqua Schock”  Sergisi, Borusan Contemporary Edward Burtynsky “Aqua Schock”  sergisini ziyaret ettik. Üyelerimizden ilgi çoktu. 60’a yakın üyemizle, güneşli fakat soğuk bir günde boğaz manzaralı kahvaltı ettik. ( özel fiyat 15 TL idi). Dostluklar pekişti… Sonra sanat sever patron Ahmet Kocabıyık’ın odası dahil tüm ofislerde tablo, video, ahize, heykel,  grafik gibi farklı eserleri heyecanla inceledik! En sonunda bu ilginç binanın terasında köprü manzaralı boğaz fotoğrafları çekildi. Yeni üyemiz genç Atakan’la ve Borusan Filarmoni Orkestrasının kurucusu, üyemiz Ahu Özgüven Kara’ya çok teşekkürler. (20 Kasım 2016)

 

İbrahim Eren ile Mimar Sinan Eserleri,  ‘Mimar Sinan Eserleri’ turumuz 10 gezginimizin katılımıyla rehber İbrahim bey eşliğinde gerçekleşti.Rotamız Edirnekapı Mihrimah Sultan Camiinden başlayarak Süleymaniye Camiine kadar devam etti.İbrahim bey gezginlerimizin ricasını kırmayarak, programda olmamasına rağmen bizlere Kariye camiini de gezdirdi.Mimar Sinan ve eserleri hakkında bilgilenirken İstanbul’un güzelliğiyle hem büyülendik, hem de tarihe verdiğimiz zararlara şahit olup üzüldük.Günün sonunda yorulduk ama dostluğumuz bir kez daha pekişti.Katılan tüm gezginlere ve rehberimize teşekkür ederiz. (14 Mayıs 2017)

 

Ahmet Ümit ile Beyoğlu'nuı Gezdik, Türkiye Gezginler Kulübü olarak düzenlediğimiz kültür gezilerinden birini bugün gerçekleştirdik... Geziye 30 kişi katıldı. 131 yıllık Lebon Pastanesinde buluştuktan sonra ilk durağımız Galata Mevlevihanesi Müzesi idi. Müzedeki hat sanatının dev örneklerinden birinin ünlü ustası Merhum İsmail Hakkı Altunbezer'in torunu Ayşe Baturay'ın da aramızda olması bizi duygulandırdı...Daha sonra, dünyanın ikinci “Tünel-Metro”su olan, bizim de sadece “Tünel” diye adlandırdığımız yere gittik, “6. Daire”yi konuştuk…Önceleri Rusya Büyükelçiliği olan Narmanlı Han’ı gördük. Hala ilk günkü güzelliğini koruyan asırlık güzelim yapıları seyrede seyrede 1892’de hizmete giren Pera Palas’a vardık, İstanbul’un bu ilk otelinden sonra ondan birkaç ay önce kapılarını müşterilerine açan Grand Londra Oteli’nden içeri girdik…Mehmet Akif’in bir süre yaşadığı Mısır Apartmanı gibi tarihi yapılara uğrayarak, Kanuni devri eseri Hüseyin Ağa camii ve bazı kiliseleri ziyaret ederek gezimizi tamamladık.Gezi, Pehlivan Lokantaları'nın Taksim şubesinde yenen öğle yemeği, sohbet, imza ve teşekkür plaketi takdimi ile son buldu.Ahmet Ümit beyin mütevazı halleri ve Beyoğlu’nu kendi evi, kendi bahçesi gibi içten anlatması, yerinde esprileri geziye katılan herkesi mutlu etti. Pehlivan’ın yemeklerini de beğenen üyelerimiz, geziyi plânlayan Prof. Dr. Orhan Kural’a teşekkürlerini dile getirerek ve tek tek memnuniyetini ifade ederek ayrıldı Beyoğlu denen İstanbul’un incisinden. (14 Ekim 2017)

2016 Yılbaşı Partimiz, 50 üyemiz (150 bekliyorduk) 35 TL ödeyerek katıldı!Starbucks kahve, Seyidoğlu tatlı, Mamabus yiyecek sponsorumuz oldu!Harikalar yaratan Zafer Doğan Orkestrası bizi yine yalnız bırakmadı.Teşekkürler,Dedeman hafta sonu tatili hediye etti!Ama otele, yemişe, içkiye ve servise para ödedik!Jüri harika idi,Ahu Aysal, Sibel Gökçe, Attila Atasoy (sahnede aldı) Dilek Türker, Gül Erda ve üyemiz modacı Elif Jülide Dereboy.İTÜ Dans Grubu hepimizi gösterileri ile hayran bıraktı!Kıyafet yarışmasının şüphesiz birincisi Diyojen tiplemesi ile Vural Özmekik idi.Kırmızı burunlar takıldı.Bol dans vardı.Yemek ikramı bol ve doyurucu idi.Bakalım seneye devam edebilecek miyiz?

 

Orhan Kural Çiftliğinde Piknik, Sarıyer, Silivri Belediyelerine ve Ekrem Uygun’a, bakıcımız Celal’e ve Ailesine Teşekkürler Çok kalabalık değildik. Hele üyemiz de çok azdı. Yönetim kurulundan sadece Mehmet Bey vardı. Ona yakın Maden Mühendisliği Kulübü öğrencisi katıldı.Silivri Belediyesi masaları ve sıraları temin etti. Herkes getirdiği yiyeceği masaya koydu. Elbette biz de hazırlandık. Köpekler, koyunlar ve tavuklarla birlikteydik. Ağaçlardan ceviz ve elma toplandı!Mutlu döndüler.

Niye gelmediniz?.. (24 Eylül 2017)

 

3. Havalimanı Gezisi, Sarıyer Belediyesi’nin sağladığı otobüsle yola koyulduk.Toplam 22 üyemiz katıldı. (Maalesef son anda iptal edenler oldu.)Yine maalesef hAva yağmurlu olduğu için şantiyeye giremedik.Bize sevgili Nezih Torlak bir sunumla birlikte proje ile ilgili geniş bilgi verdi.Bizde çok sayıda soru yönelttik, bilhassa da değerli hocamız Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu!Doyurucu bir yemek ikram edildi.Maket önünde son bilgileri aldık.29 Ekim 2018’de burada operasyon başlıyor. Yeşilköy havalimanı aynı gün kapanıyor.Sonuçta 6 pist olacak, 3 uçak aynı anda kalkıp, inecek.Hem hızlı tren hem de metro binaya ulaşacak.Karayolu ise 4 şeritli oluyor.40 bin araçlık otopark hazırlanıyor.Seferlerin %80’i yurtdışına olacak.Dünyanın en büyük havalimanı oluyor. Atlanta’nın bile iki katı. Ayrıca terminal binası Dünya’nın tek çatı altında en büyük binası oluyor.Dolayısıyla bölgede yep yeni şehirle kuruluyor. Ne de olsa burası kente uzak!Havalimanının adı tam belli değil, herhalde yakında belli olur! (30 Eylül 2017)

Dünyanın en çok gezenleri listesine 42.sıradan girmeyi başaran Türkiye Gezginler Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın davetlisi olarak gelen Harry Mitsidis,  5 Aralık Çarşamba günü Armada Otelde düzenlenen yılsonu balosuna katıldı, Türk gezginlerle anılarını ve deneyimlerini paylaştı.Türkiye Gezginler Derneğinin Yıl Sonu Balosuna; birbirinden güzel şarkılarıyla değerli sanatçılar Selçuk Ural ve Hayko da katıldı. (6 Aralık 2018)

Değerli dostumuz Erol Bulut’un misafiri olarak Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı ve açılışında kendisinin de yıkandığı Süleymaniye Hamamını üyelerimizle gezdik, bilgi aldık.

Bize şerbet, çay ve yemiş ikram edildi. Ayrıca patenti Erol Bey’e ait olan Mimar Sinan’ın planladığı hamamın odunla özel ısıtma sistemini inceledik. Hamamda %95 rutubete rağmen herhangi bir yoğunlaşma mevcut değil. Şu anda hamam yabancı ziyaretçiler sayesinde maddi yönden ayakta kalabiliyor.Bizlere birer adet peştamal hediye edildi. Soğuk havaya rağmen epey kalabalıktık, kırka yakın üyemiz katıldı! (8 Şubat 2020)

 

GELENEKSEL NASUH MAHRUKİ BAHÇE PARTİLERİ

Nasuh Mahruki’nin Evinde Sucuk Partisi. Etiler’de artık geniş bahçeli müstakil ev bulmak çok zor. Hep “dolar” tutkusu ile beton bloklar oluşmuş. Ama Mahruki Ailesi dedeye saygı ile bu güzel yapıyı bugüne dek korumuş. Yüze yakın üyemizle doğal hali ile bırakılan geniş bahçede buluştuk. Semra İnanç dahil dört arkadaşımızdan, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Türkçe şarkılar dinledik. Üyemiz Hüseyin Akarçeşme’nin imalatı çok özel briketler ile sucuklar pişti. Berfu Hanım’ın hazırladığı özel büfede açıldı. Toplantımız samimi bir ortamda Mahruki ailesinin iki iri köpeği eşliğinde sona erdi. (Haziran 2010)

 

Onur üyemiz Nasuh Mahruki Bhutan Krallığı’nda evlenmişti. Kendileri evlilik törenlerinde aralarında olamayan biz dostlarını birinci evlilik yıl dönümleri için davet edip bir mangal partisi ile ağırladılar. (2 Ekim 2010) 

 

Nasuh’un Güzel Bahçesinde Bir Daha Sucuk Partisi, (10 Haziran 2012), Kırka yakın üyemizle yemyeşil bir ortamda güzel bir Pazar öğleden sonra buluştuk. Ekmek, sucuk, ayran ve Berfu Hanım’ın evde hazırladığı yemekler ikram edildi. Ama niye hep “sucuk”, aslında sucuk çok zararlı bir besin, yağlı, kalorisi çok, sonuçta masum bir hayvanın etini yiyoruz. Bundan sonra peynirli mantı veya  gözleme ikram edeceğiz. Bu arada bahçe düzenlenmişti. Havuzu, oturacak yerleri ve en önemlisi Nasuh’un özel müzesi de açıldı. (10 Haziran 2012)

 

Bu kez yağlı sucuk yoktu. Ev yapımı börek ve baklava ikram ettik. Sayımız elliye ulaştı. Nasuh o sıralar yakında baba olacak olmanın heyecanını yaşıyordu. Dostluklar perçinleşti. Kahkahalar yükseldi. Yeni arkadaşlar tanıdık. Ben dâhil bazı dostlarımız anneleri ile geldiler. Çünkü anneler günüydü. Ama anneler bir gün değil her gün hatırlanmalılar. (12 Mayıs 2013)

 

Babalar Günü’nde “Yaza” ve “Yol Çağrısı”na Hoş Geldiniz. Bu kez yine kalabalıktık. Sayımız elliyi aştı. Sohbetler derinleşti. İkramı yine derneğimiz üstlendi. Ev baklavası ve böreği yendi. Atilla Atasoy, Semra İnanç, Serap Yenici, İrfan Kocabıyık, Deniz Banoğlu, Panter Emel, Berke Merter ve siz değerli üyelerimiz bizleydiniz. Zafer Doğan’ın hediyesi olan derneğimizin şarkısını dinledik. Rap ve arya karışımı tılsımlı bir müzik. Nasuh Mahruki Müzesi’ni yine adımladık. Etiler’in ortasında yemyeşil bir ortam. Umarız o da beton olmaz. Tavuklar, ayı gibi dev bir köpek, balıklar. Nasuh’un oğlu Barlas ile birlikte kutladığı ilk babalar günü idi. (15 Haziran 2014)

 

Bahara Davet, yine Nasuh’un bahçesindeyiz, müzeyi adımladık. Elliye yakın üyemiz katıldı. Börek ile ayran ikram ettik. Bahçe ve doğanın kokusundan tüm arkadaşlar istifade etti. (31 Mayıs 2015)

Türkiye Gezginler Derneği Etkinliği çerçevesinde Onur Üyemiz Nasuh Mahruki’nin bahçesinde düzenlenen Geleneksel Y A Z A  M E R H A B A  P A R T İ S İ yine renkli, sıcak ve ıslak bir atmosferde tamamlandı. Bu kez görevi Can ve bir komite üstlenince sonuç harika oldu. Geziblogu sahipleri de katıldı. Yoğun sağanak yağışa rağmen yüksek bir katılımın olduğu partimizde mangal başında Faruk Ulutürk, Senem Tongar, Aslı Gürkan hünerlerini sergiledi. Bizlere enfes sucuk – ekmek yaptılar. Mangal önünde yoğun kuyruklara oluştu. (4 Haziran 2016)

Sekizinci kez Nasuh’un bahçesinde yaza merhaba dedik.Hava güzeldi. 60’a yakın dostumuz yeşil çimde horoz ve tavukların arasında beton yığınlarından uzaklaşarak güzel bir ortamda buluştuk.Börek, baklava ve ayran ikram ettik. Bu kez mangal yoktu.Nasuh’un müze evi çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekiyor.Serap Yenici’nin “Gezgin” adlı parçası ve kısa bir sohbet ile buluşmamız 2 saat sürdü. (7 Mayıs 2017)

MÜZELERİ DE TANIYORUZ

Müze müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun ile bir farklılık yaşayıp Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı'ndaki sosyal yaşamı inceledik.  (Mart 2003)

 

On altı  üyemiz ve yakınları, Haliç’teki Koç Müzesi’nin  daveti ile geniş bir alana yayılmış bisikletlerden uçaklara,  daktilolardan trenlere, arabalardan eczanelere dek teknolojinin gelişimini sergileyen bu müzeyi adımladı. Teşekkürler “Koç” ailesi (Ekim 2004)

 

Dönemin Saray  müdürü akrabam Dr. Erdal Eren’in özel misafiri olarak Dolmabahçe Sarayı turu gerçekleşti. Bazı özel bölümlerde bizim için açıldı. Atamızın son günlerini geçirdiği bu Osmanlı son dönem sarayı bir ara sahiden çok ihmal edilmişti. Eşyalar depolarda çürüyordu. Kimileri de çalınmıştı. (Ekim 2004)

 

Büyük ilgi gören aylarca önünde kuyrukların eksilmediği Picasso Sergisini özel olarak gezdik. Değerli üyemiz dönemin Müze Etkinlikleri Müdürü Sema Sagat’a teşekkürler. Bize özel bir tur yaptırdı. Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan (Mart 2006)

 

Sunay Akın’nın özveri ile kurduğu Göztepe’deki özel Oyuncak Müzesini adımladık. Oyuncaklar geçmişteki anıları tazeliyordu. Ben de oyuncaklarımı kendilerine hediye ettim. Ne yaptılar bilemiyorum ama teşekkür bile edilmedi. (Ekim 2005)

 

Moğolların efsanevi lideri Cengizhan’ın Sergisi gezildi, kış bahçesinde ikram edilen çaylarımızı yudumladık, kalabalıktık, yine Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan (Şubat 2007)

 

Romanya’nın sevimli ahşap kilise ve bazı müzelerinden getirilen Osmanlı etkisi taşıyan tarihi Halıları Sergisi ziyareti, Dağıstan tekstil motifleri de özellikle ilginçti. Bizi hep ağırlayan Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan (Haziran 2007)

 

Müzeler grubu müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun derin bilgisini güncel olay ve esprilerle birleştirerek Ayasofyayı özel olarak anlattı. Kimselerin girmediği bölümlerin kapıları açıldı. Kendisi Pazar günü bizim için özel olarak geldi. Arkadya Oteli’nin teras katında 360 derece harika manzaralı terasındaki Horizon Lokantasında samimi bir yemek sonrası modern ve iç açıcı müzik eşliğinde İslam Eserleri Müzesi gezildi. Sonra da yine Sultanahmet Coffe-me’de (Coffee-me sonradan kapandı) % 20 tenzilatlı leziz kahvelerle günü noktaladık. (Ocak 2008)

 

Üyemiz Sema Sagat hanımın daveti ile gene Sakıp Sabancı Müzesi’ndeydik. Abidin Dino farklı yaşadı, sanatın her yönüyle ilgilendi, çok eser bıraktı. Bunları paylaştık, hayat hikayesini takip ettik. Ama öncesinde kış bahçesinde hoş bir kahvaltı ikramı vardı. Kara rağmen sayımız kırkı aştı. (Sema Sagat daha sonra Bodrum Müzesi Müdür’ü oldu) (Ocak 2008) 

 

Saat 10.30, Pazar, Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti : İstanbul, Isfahan, Delhi Sergisini gezdik. Halılar, kilimler, seramik sanatları, kaplar, gravürler. Tabii kış bahçesinde özel bir ikramımız yine vardı. Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan (11 Mayıs 2008)

 

25  Mayıs 2008 tarihinde Yıldız Sarayı ve Müzesi’ni gezdik.  Epey kalabalıktık. Müze bakımsız, ilgililer ilgisiz, duyarsız ve hevessiz. Dernek olarak bir resmi yazı ile Yıldız Sarayı’nın durumunu dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a bildirdik. (Yıldız Sarayı’na Yıldız Sarayı Vakfı genel sekreteri olarak babamın büyük hizmeti vardır.) Oysa ki orada berbat bir filmin çekimine izin vermişlerdi. Daha sonra üyelerimizin bir bölümü Ebru sanatçısı Merve Eroğlu’nun Üsküdar’da tarihi bir binada sergilenen Ebru Sergisini gezdi.

 

Salvador Dali Sergisinde rekor kırdık, Yağmurlu bir Pazar günü sanatsever üyelerimizle Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluştuk. Toplam sayımız altmışa ulaştı. Kış bahçesinde müzenin yetkilisi Asuman Hanım sergi hakkında kısa bir bilgi verdi, çaylarımızı içtik. Dali’nin İspanya dışındaki en kapsamlı sergisini gezmek için dağıldık. Özel yaşamının sanatına etkisini anlamaya çalıştık. Dali’nin Walt Disney, A. Hitckok ile film çalışmalarını, eskizlerini, Paris, New York ve İspanya’daki çalışmalarını da inceledik. (4 Ocak 2009)

 

Panaroma 1453 dünyadaki 30 benzeri arasında büyük kubbesi ile en iyi örnek sayılıyor. İstanbul’un Fethini sanki yaşıyorsunuz. (Aslında “fetih” itici bir kelime) Daha sonra surların içinde, Kültür AŞ Genel Müdürün katılımı ile bizlere bir yemek verildi. Ardından üyelerimiz İstanbul şarkılarını içeren bir CD ve yine İstanbul üzerine bir kitap hediye edildi. Sonra da Yedikule Zindanları gezildi. (Haziran 2009)

 

Emirgan Sakıp Sabancı Müzesinde’ki bu kez Joseph Beuys ve Öğrencileri Sergisi gezildi. Avrasya maratonu nedeniyle yollar kapalıydı. Onun için birçok üyemiz yetişemedi. (Ekim 2009)

Fenerbahçe Gemisinde simit ve çay ikramını Rahmi Koç Müzesi yetkililerince bizlere sunulan bir tanıtım filmi takip etti. Otuza yakın üyemizin katıldığı bu aktivitede müzede sergilenen arabalar, denizaltı, uçaklar, su altı dünyası, çeşitli makineler, tekstil aletleri, tarım aletleri, denizcilik, ulaşım sektörleri dikkati çekti. Tarihler 27 Şubat 2011 Pazar gününü gösteriyordu. Aslında Rahmi Koç Müzesi’ne tam gün ayırmak gerekiyor. Ben de elimdeki tarihi daktilo ve bazı araçları buraya hediye ettim.

 

Ayasofya Müzesi’nin aslında kapalı olduğu 9 Mayıs 2011 Pazartesi günü 33 üyemiz ve sevenimizle Sultanahmet’te buluştuk. Bilkent Üniversitesi Araştırma Grubunun hazırladığı derneğimizin ikramı Gelincik, Gül ve Demirhindi şerbeti ikramımızla birlikte Dünya Miras Listesindeki bu ünlü yapıyı dikkatle adımladık. İlk defa olarak merak edilen Vaftizhane ziyarete açıldı. Aslında halen Ayasofya’da keşifler devam ediyormuş. Değerli hocamıza derneğimizin tabağını hediye ettik.

 

“Son Kez, İlk Kez” ve “Karşıdan Karşıya” başlıklı sergileri gezdik. Çok heyecan verici idi. Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi yönetimi ikramda bulundu, biz de dernek tabağımızı kendilerine hediye ettik. (23 Ekim 2011)

 

Rembrant ve Çağdaşları Sergisi, Yine Sakıp Sabancı Müzesi’nde ilginç bir resim sergisinde daha buluştuk. XVII yüzyılda zengin bir dönem yaşayan Hollanda sanatta da ön plana geçti. Sabancı Üniversitesi’nden bir öğrencisi de bize bilgi verdi. (11 Mart 2012)

 

Bir kez daha Sakıp Sabancı Müzesi’ndeyiz. (SSM). Önce Emirgan Sütiş’te toplanıyoruz. Sayımız 40’a yakın. Rehberimiz şık giyimli kültürlü bir hanım.  Sergi kalabalık, ilgi fazla. Bu güzel bir gelişme Monet’in özel yaşamının resimlerine nasıl yansıdığını adım adım takip ediyoruz. Dostlar zaman zaman aralarında sohbete dalıyor. (09 Aralık 2012)

 

Türkiye Gezginler Kulübü üyeleri olarak 30 dostumuzla Topkapı Sarayı’na adımladık. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun bize “Topkapı Sarayı’nda Günlük Hayatı”, o hayatın şifrelerini, saraydaki günlük yaşantının pek bilinmeyen ayrıntılarını, sırlarını kendine has üslubu ile  anlattı. (6 Nisan 2013)

 

“Çağımızın Yaşayan En Önemli Sanatçısı” olarak  anılan Hint asıllı heykeltıraş Anish Kapoor’un Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergisini Türkiye Gezginler Kulübü olarak yoğun bir katılım eşliğinde gezdik. Sergi boyunca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Araştırma Görevlisi Burcu Erden bizlere eşlik ve rehberlik etti. Bu sergiyi günde 3 bin kişi ziyaret ediyordu. (27 Ekim 2013)

 

Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi‘nde 50 üyemizle beraber ünlü Katalan sürrealist ressam ve heykeltraş Miro‘nun sergisine gittik. Üyemiz, Ressam Mahmure Özçelik de bizimle idi. Can Topakoğlu Barselona ile özdeşleşen Miro’nun hayat hikayesini kısaca anlattı. (Kasım 2014)

Nejat Çuhadaroğlu‘nun kendi elleriyle tek tek tarihi maketlerle canlandırdığı ve bu canlandırmaları da Çağlayan’daki beş katlı binada dünya ile buluşturduğu, dünyada benzeri olmayan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi‘ni gezdik. Nejat Bey’in sınıf arkadaşı Mehpare Sözener’e teşekkürler. (Aralık 2014)

 

Birinci Ordu’dan alınan özel izin ile Tarihimize ve Kırım Savaşı’na ışık tutan Florence Nightingale Müzesi‘ni ve Selimiye Kışlası‘nın bir bölümünü bir kez daha gezdik. (Ocak 2015)

 

Heinz Mack‘ın Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Renk ve Işık sergisini gezdik. Büyük ilgi gören sergiye 30’a yakın üyemiz katıldı. Aslında bu organizasyonlar üyelerimize ziyaret için bir vesile oluyor. Yoksa kendi başınıza gitmeye üşeniliyor. (Mayıs 2016)

 

Yine Sakıp Sabancı Müzesinde, 11 üyemiz zero (geleceğe sayım), “Daha Fazla Özgürlük” sergisinde buluştu. (26 Aralık 2015)

KARDEŞ GEZGİN KULÜBÜ ÜYELERİNDEN ZİYARETLER VE DAVETLER

Yurtdışında çok sayıdaki gezginler kulübü ile birebir ilişki kurmaya çalıştık. Kurduğumuz bağlantılar sonucu kulübümüz üyeleri yurtdışı gezileri sırasında bu kulüplerden her türlü yardımı alıp, uygun olduğu takdirde ziyaret edebilecekler. İngiltere, Fransa ve Kanada’dan sonra Finlandiya Gezginler Kulübü Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de kulübümüzü sık sık ziyaret etti. Norveç ve İsveç Gezginler Kulübü ile de protokol imzalandı. Haziran ayında, Finlandiya’daki Baltık ve Kuzey Ülkeleri Gezginler Kulübü Başkanları Toplantısına Türkiye de davet edildi. Bizi bu toplantıda bir dönem üyemiz olan Dr. Saadet Yener temsil etmişti. Los Angeles Adventures’ Club eski başkanı Mr. Robert K. Sandwick, 30 Eylül 1999 tarihinde kulübümüzü ziyaret ederek kulüplerinin bir bayrağı ile bir plâketini bize armağan ettiler. Biz de kendilerine kulübümüzün bir plâketini sunduk.

VE SONRASI

Finlandiya Gezginler Kulübü Başkanı Aimo Viitala ise Eylül ayı içinde Kulübümüzü ikinci kez ziyaret etti. Romanya Ekoloji Derneği başkanını da İstanbul’da misafir ettik.

Norveç Gezginler Kulübü yönetim üyesi Sverre Kraemer, 05 Mart 2002 tarihinde derneğimizi ziyaret etti ve 6 Mart 2002 tarihinde Armada Oteli’ndeki toplantımıza katıldı.

Vancouver Gezginler Kulübü’nün Başkanı Peter Hill ve Yardımcısı Scott Wu derneğimizi ziyaret ettiler. Sefername II’nin tanıtım kokteyline katıldılar ve Kulüp Başkanı Orhan Kural’ın evinde konuk oldular. (1 Ekim 2003)

Baltimore – Maryland  (ABD) Gezginler Kulübü Başkanı John Kardys da aramızdaydı. (5 Mayıs 2004)

2004 yılı yazında Üyemiz Sema Sagat Kulübümüzü Finlandiya Gezisi sırasında kardeş kulüp Finlandiya Gezginler Kulübü tarafından davet edildi. Dr. Aimo Viitala ile buluştu, birlikte öğle yemeği yediler.

2004 yılı Ağustos ayında Üyemiz Ayşin Karasoy Los Angeles Adventures Club toplantısına katıldı. Kısa bir konuşma yaptı. “Kulüp üyeleri” konuk konuşmacıyı ilgi ile takip etmiş.

Teksas – Austin Gezginler Kulübü Başkanı Bill Stafford   derneğimizi ziyaret etti.

Fransız Marsilya Gezginler Kulübü üyesi Jean Paul derneğimizin 2007 yılı Mayıs toplantısını takip etti. Bir hafta misafirhanemizde konuk oldu.

Sydney Avusturalya Gezginler Kulübü’nden Avukat Serena ile eşi Benjamin Millar’ı misafir ettik.(Mayıs 2009)

Danimarka Gezginler Kulübü’nün on üyesi ve  başkanları Peter Claus’un da katılımıyla 14 Haziran 2008’de dernek binamızın terasında bir sucuk partisi organize edildi. Sucuk partisini yine Danimarka Gezginler Kulübü üyeleri ile Beyoğlu’nda bir gezinti ve otantik bir restoran’da gerçekleşen bir akşam yemeği takip etti.

Fransa’dan gazeteci dostlar, Xavier ve Bruno bir hafta boyunca dernek misafirhanemizde kaldılar. (Temmuz 2009)

Tilburg Belediye Başkan Yardımcısı, Tilburg Gezginler Kulübü üyeleri – Holland Travellers Club üyeleri  ve Fransız Kanada’sı temsilcimiz Daniel Masson 2009 yılı Ekim ayında derneğimizi ziyaret etti. Tilburglu dostların ziyaretini yönetim kurulu üyemiz Hüseyin Gökçe planladı.

Çoğu zaman bir kahvede bir araya gelip güncel konuları tartışıp beyin jimnastiği gerçekleştiren Avrupa Liberal Topluluğu konuğumuzdu. Geldiler, konuştuk, mahalleyi tanıdılar, fikir alışverişinde bulunduk. Orhan Kural bir sunum yaptı. Gezi kitaplarımızı hediye ettik (19 Aralık 2009)

Kardeş  dernek Finlandiya Gezginler Kulübü’nün 20 üyesi, 23 Eylül 2010  Perşembe günü saat 14.00-15.00 arası dernek binamızı ziyaret etti. Terasımızda bir toplantı yaptık, dernek başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’a 2010 Yılı Mareşal Manarheim Madalyası, Finlandiya’nın Avrupa Temsilcisi Timo Ihamaki tarafından kendine takdim edildi.

 

HEPİMİZİN EVİ (ALL HOME) PROJESİ

Hepimizin Evi, Irkutsk, Osh, Kahire, Vladivostok, Brevennik Adası ve Duşanbe’den sonra sekizinci olarak Anton Krotov’un liderliğinde İstanbul’da açıldı. (15 Mart – 15 Mayıs 2012 arası) Biz yönetim kurulu olarak bu ilginç evi ziyaret ettik, Anton Krotov’u derneğimizde üç gün misafir ettik. Ayrıca gezgin Wilco ile beraber Hepimizin Evi’ne televizyon çekimine gittik. İstanbul’dan sonra bu evler Krasnovars (Sibirya), Kunming (Çin), Mexico City ve Madagaskar’da açıldı. Hüseyin Gökçe, “Eminevim” sponsorluğunda evde misafir kalan Rus gezginleri tüm gün İstanbul’da gezdirdi.

KUZEY KORE VE PAPUA YENİ GİNE

Vize almadaki zorluk nedeniyle kolay ziyaret edilemeyen Kuzey Kore ile Papua Yeni Gine’nin Dış İşleri Bakanlıkları ile ortak yürütülen bir çalışma ile bu ülkelere özel bir gezi imkânı araştırıldı. 27 Eylül 1999 günü Kuzey Kore Cumhurbaşkanı’ndan teklifimizi kabul ettiği doğrultusunda bir mektup aldık. Pekin’den vizelerimizi alıp bu ülkeyi 50 yıl sonra barış adına ziyaret eden ilk Türk grubu olduk. Değerli sanatçı Attilâ Atasoy da grubumuza katıldı.

İşbankası, Papua Yeni Gine’yi reklamlarında alaycı bir şekilde kullanmaları yüzünden Türklere vize vermeme kararı daha sonra müracaatımız üzerine kaldırıldı, bu ilginç ülkeye ilk geziyi organize ettik. Ve artık kapı açıldı. Türkiye’den ziyaretler devam ediyor.

YOL LEVHALARIMIZ

Kulübümüz çok sayıda  “Fosforlu Yol Levhası” yaptırarak bunları mümkün olan yol kavşaklarına yerleştirmiştir. Armada Oteli de bu konuda daima bize destek vermiştir. Sultanahmet Meydanı’na yön levhası koymamıza ise belediye bize izin vermedi.

DERNEK ÇIKARTMALARI

Kulübümüzün içten ve dıştan yapıştırmalı olarak  iki cins çıkartması defalarca  hazırlanmış, yurtiçi ve yurtdışında gerekli yerlere dağıtılıp, yapıştırılmıştır. İstek üzerine üyelerimize bunlardan ücretsiz verebiliriz. Özellikle de araçlarımıza yapıştırıyoruz.

BAGAJ ETİKETLERİ

Dernek gezilerimize katılan her yolcunun bavulunda derneğimizin amblemini içeren özel bir etiket bulunmasına gayret ediyoruz. Böylelikle bavulların tespiti daha kolay oluyor, valizlerin hava limanlarında çalınma ve kaybolma riski azalıyor.  En kullanılışlı olanını bulmak için çok farklı format ve renkte bagaj etiketleri hazırlattık. En son turuncu renge karar verdik. Tibet’te ve Paris’te iki bavul çalınmak üzere iken bu etiketler sayesinde fark edildi.

 

ÜYELİK KİMLİK KARTLARI

Gelen öneriler doğrultusunda yeniden şekillendirilen fotoğraflı dernek kimlik kartları, yeni üyelerimize belli aralıklarla postalanmaktadır. Kimlik kartlarını kaybeden veya fotoğrafını değiştirmek isteyen üyelerimize yeni kimlik kartı hazırlıyoruz. Kimlik kartlarımızın Avrupa, Uzakdoğu ve Çin’nin bazı müzelerinde geçerli olduğunu öğrendik. Bazı otellerde bu kart sayesinde özel tenzilat sağlamak mümkün olmuyor, örneğin Peru Lima Sheraton oteli ile Laos’taki oteller üyelerimize %50 indirim uyguluyor.

DERNEK KÜTÜPHANEMİZ VE MAHALLE KİTAPLIĞIMIZ

Derneğimizin ağırlıklı olarak “Gezi Kitapları“nı içeren kütüphanesi her geçen gün biraz daha  zenginleşmektedir. Ancak kitap ve broşür seçiminde seçiciyiz. Orayı reklamlarla doldurmuyoruz. Bu kitapları lokalimizde inceleyebilirsiniz. Gezi kitaplarını, derneğimizin kütüphanesine armağan ederseniz değerlendiririz. Derneğimiz İngiltere’de yayımlanan bizce sahasında dünyanın en iyisi olan  “Wanderlust” dergisine de abonedir. Üyemiz Yako Taragano’ya kütüphanemize hediye ettiği 150 kitaptan dolayı teşekkür ederiz. Gezi kitapları literatürü dökümü Orhan Kural’ın bazı gezi kitaplarının arkasında yer alıyor. Ayrıca Orhan Kural’ın evinde de zengin bir gezi kitapları koleksiyonu bulunmaktadır. Talep ederseniz oradan da istenen kitabı buluruz.

Binamızın dışında herkesin kullanabileceği kütüphanemiz açıldı.

Benin vatandaşı Süleyman sizi güleryüzü ile ve Afrika usulü kahvesi ile daima orada bekliyor. Terasımız Sultanahmet Camii manzaralıdır. Ayrıca mahalle çocuklarına ücretsiz kitap sağlıyoruz.

FLÂMALARIMIZ

Türkiye Gezginler Kulübü’nün yüzlerce ipek flaması dünyanın farklı coğrafyalarında değişik kuruluş, dernek, konsolosluk ve seyahat acentelerine hediye edilmiş ve edilmeye devam etmektedir.


DERNEK AMBLEMLİ TABAĞIMIZ

Başbakanlık nezdinde çalışan Yıldız Porselen’e beş  kez bazılarında derneğimizin logosunu da içeren yüzlerce özel tabak yaptırdık ve toplantılarımıza onurlandıran konuklarımıza içlerine özel yazılar hazırlatarak hediye ettik.

 

DERNEĞİMİZİN ÖZEL ANLAŞMALARI 

Armada Oteli ile Türkiye Gezginler Kulübü arasında anlaşma ile bu kardeş otel, “Türkiye Gezginler Kulübü” üyelerinin yurtiçi ve yurtdışından gezgin dostlarının ağırlanmaları sırasında ve ayrıca lokantada, barda % 10 indirim uygulamaktadır.

Ayrıca dernek binamıza çok yakın olan bina sahibi Orhan Kural olan Dos Hermanos’da çok ucuza genç üyelerimiz ve gezgin konukları, müracaat ederek kalabilirler.

Büyükada’daki Gala Butik Otel, üyelerimizi özel karşılıyor. Otelin sahibi üyemiz

Özlem Özen Tel:(532) 596 88 51

Varuna Gezgin Kafe’nin Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Ankara lokallerinde üyelerimize %20 tenzilat var. Lütfen talep edin!

Çanakkale Ayvacık‘ta, Kazdağları’nda üyemiz Hüseyin Ergün’e ait olan Kartal Yuvası Butik Otel‘de üyelerimize %20 tenzilat uygulanmaktadır. Otel adresi: Sazlıaltı Mevkii, Sazlı Köyü, Ayvacık-Çanakkale Tel: (532) 236 63 25), E-mail: h.ergun7@hotmail.com. Ayrıca buraya özel bir gezi gerçekleştirdik.

BARIŞ MANÇO VE DERNEĞİMİZ

Değerli kurucu üyemiz ülkemizde toplumu yola çıkamaya davet eden ve aramızdan çok erken ayrılan sevgili Barış Manço’yu kulübümüzde “Barış Manço Animasyon Ekibi” nin katkıları ile üç kez şarkıları ile andık. Zaten on yıldır devam eden derneğimizin radyo programının “adını” onun önerisi ile bir şarkısından aldık “Abbas Yolcu”

WANDERLUST İNGİLTERE DIŞINDA SADECE DERNEĞİMİZE DERGİSİNDE UZUN BİR SÜRE YER VERDİ

Evet, dünyanın en iddialı gezi dergisi Wanderlust “dernekler” köşesinde kendi ülkesi dışında sadece bizim derneğe sürekli yer verdi. 

ÖYKÜ VE FOTOĞRAF YARIŞMALARI

Gezginler Kulübü gezginlik ruhunu yaymak için Türkiye çapında iki öykü ve bir fotoğraf yarışması düzenlemiştir. I. Gezi Öyküleri yarışmasının jurisinde Buket Uzuner, Mustafa Balbay, Gülten Dayıoğlu, Hülya Koç, Prof.Dr. Jak Deleon, Prof. Dr. Nadir Paksoy, Nasuh Mahruki ve  Prof.Dr. Tarık Minkari; Gezi fotoğrafları yarışmasının jurisinde de Coşkun Aral, Gültekin Çizgen, İbrahim Demirel, Ara Güler, İzzet Keribar, Nasuh Mahruki ve Celal Yılmaz yer almıştır. Büyük ilgi gören yarışmamızın Fotoğraf bölümü renkli baskı dalında birinciliği “Kırmızı” adlı eseri ile Feyza Berker, saydam dalında birinciliği “Labirent – Fas 1” adlı eseri ile Utku Kumral, Öykü yarışması bölümünde de birinciliği “Seslere Tutunmak” isimli eseri ile Hamdullah Köseoğlu almıştır. Kendilerine plâketleri ve Türsab tarafından sağlanan bir hafta Antalya gezisi ödülleri törenle takdim edilmiştir. Öykü yarışmasında dereceye giren eserler ise, derneğimiz tarafından yayımlanan “Sefername” isimli kitapta yer aldı.

Birinci Öykü Yarışmamızın jürisinde ise Gülten Dayıoğlu, Prof. Dr. Jak Deleon, Prof.Dr. Nadir Paksoy, Orhan Kural, Nevval Sevindi ve Özcan Yurdalan yer aldı ve yarışma Ağustos 2002 tarihinde sonuçlandı. Jüri, Numan Tefek’in “Hüznümüz Geceye Akar” adlı öyküsüne birincilik, Ahmet Yenmez’in “Avusor’dan Dikkaya’ya” isimli eserine ikincilik ve Seher Keçe Türker’in “Yerle Göğün Birleşip Ters Yüz Ettiği Zaman Aşk Yoktu” başlıklı öyküsünü üçüncü olarak seçti. Yarışma birincimiz Antalya Belek’teki Sun Zeynep Oteli’nde iki kişi her şey dahil esasına göre bir tatil ile ödüllendirildi.

Yedikule Hayvan Barınağı’nda bulunan ve bir çoğu cins olan ikibine yakın köpeği “sahiplendirmek” adına 2008 yılı içinde bir fotoğraf yarışması düzenledik. Fatih Belediye Başkanı Dr. Mustafa Demir, Leman Sam ve değerli üyelerimizin katıldığı ödül töreni 15 Kasım 2008 Cumartesi günü Zeyrek’te Arıkonak Malikhanesi’nde yapıldı. Bize kapılarını açan Arıkonak ile sahibesine ve yarışmayı destekleyen İFSAK’a teşekkür ederiz. Sonuçta birinciliği Sebahattin Özveren ikinciliği Metin Kaya üçüncülüğü ise  İbrahim Ayşıl elde etti.

Doğumunun 400. yılı nedeniyle UNESCO’nun 2011’i “Evliya Çelebi’yi Hatırlama Yılı” ilan etmesi ve Evliya Çelebi’nin hazırladığı “Seyahatname”nin bütün dünyada tanıtılmasına destek verme kararıyla daha bir anlamlı hale getirmek amacıyla bir öykü yarışması düzenledik. Yarışmaya 100’den fazla eser katıldı.

Evliya Çelebi Gezi  Yazısı Yarışması’nın sonuçları Coşkun Aral, Gülten Dayıoğlu, Hüseyin Gökçe, Kenan Işık, Prof. Dr. Orhan Kural, Nasuh Mahruki ve Timur Özkan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Ödül töreni 6 Nisan 2011 Çarşamba günü Saat 19.00 – 21.30 arasında Türkiye Gezginler Kulübü’nün Armada Oteli’nde gerçekleşen toplantısında açıklandı. Lale Apaydın Birincilik Ödülüne, Onur Ataoğlu İkincilik Ödülüne Caner Fidaner ise üçüncülük ödülüne layık bulundu. Türkiye Gezginler Kulübü özel ödülü Fatih Koca, Teşvik ödülü Mustafa Kemal Yılmaz ve Juri özel ödülü Duygu Demirayak Çeviker tarafından paylaşıldı. İlk üç başarılı gezginimize Dedeman Otelleri özel tatil armağanları sundu.

BASINDA DERNEĞİMİZ
Kulübümüz yazılı basınla birlikte bir çok radyo ve televizyon programında da konu olmuştur. Ayrıca derneğimizin, ülkemizdeki hakiki gezginlerin sayısının artmasında etkin bir rol oynadığını, gelen mektuplardan anlıyoruz. Derneğimizle ilgili yazılı basın haberleri ve fotoğraflar 13 albümde toplanmıştır. Ayrıca web sitemizde yer veriyoruz.

YABANCI BASIN

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak İstanbul’a gelen; Güney Kore’de yayımlanan Hankyorah Gazetesi editörü Know Tae-Sun, Prof. Shin Myung-Soon ve eşi Young Jin-Kim, 25 Temmuz 1999 tarihinde kulübümüzü ziyaret etmiştir. Bu ziyaret ile ilgili bir makale Kore gazetesinde  yayınlanmıştır.

Lower Lena- Artic Circle adlı kitaplarında Lena Nehri turunda tanıdığımız Avustralyalı çift hayranlıkla ilginç gezilerimizden bahsetmişler.

Uzatmayalım, derneğimizden  şimdiye kadar 60’a yakın ülkenin basınında yer aldı. (Web sitemizde zaten “yabancı basın” bölümünde yayınlıyoruz.)

DERNEĞİMİZİN YAYINLADIĞI “SEFERNAME I” ADLI ESERİN TANITIM TOPLANTISI

Elliye yakın edebiyat ile sanat dünyasının tanınmış siması gezi öyküleri ile katıldığı “Sefername”, derneğimizin ilk eseri olarak yayımlanmıştır. Tanıtımı Eminönü Belediyesi’nin (artık bu belediye yok) değerli katkıları ile Kadırga Kültür Merkezi’nde, 12 Ekim 2000 Perşembe günü basının da katılımı ile gerçekleşmiştir. Tören sırasında Ergin Minisker’in hepimizin beğenisini kazanan “Kanada’da Sonbahar” başlıklı saydam gösterisinin ardından Esin Afşar, Erol Büyükburç ve Attilâ Atasoy’un şarkıları, bizi maziye taşıdı. Ayrıca, bizimle birlikte olan yazarlarımıza ve kitaba emeği geçen dostlarımıza birer şükran plâketi veya derneğimizin tabağı armağan edildi. 5 Bin adet basılan Sefername 2002 yılı sonlarında tamamen bitti.


Gezginler Kulübü ve D&R işbirliği ile “Sefername” adlı eser için düzenlenen imza günlerine Ortaköy ve Zeytinburnu’nda kurucu başkan Orhan Kural, Ayşegül Aldinç ve Attilâ Atasoy, Ankara Migros D&R’da ise sadece  Orhan Kural katılmıştır. Sefername’nin genişletilmiş 3. Baskısı ise Şubat 2011’de yayınlandı.

SEFERNAME II’de OKUYUCUSUYLA BULUŞTU

Sefername (I) adlı kitabımızın gördüğü ilgiden güç alarak  daha iyiye, daha doğruya ulaşmak istedik. Eleştiri alan (6) bölüm çıkarılırken, bazı yazarlarımızın bölümleri de değişti, bazıları  ise kısaldı; Kenan Işık, Atilla Dorsay gibi 10’a yakın yazar, yeni gezi yazıları ile aramıza katıldı. Kitabımız 600 sayfa olarak yayınlandı. Elli sekiz  yazarın dünyanın ve ülkemizin farklı yerlerindeki anılarını birleştiren ve bazı kulüp  üyelerimizin de yer aldığı bu eserin tanıtım toplantısı 1 Ekim 2003’te tarihinde çok yoğun bir katılım ile Armada Oteli’nde gerçekleşti. Parla Şenol, Ayşegül Aldinç, Nevval Sevindi, Gültekin Çizgen, Deniz Banoğlu gibi yazarların da katıldığı toplantı neşe içinde tamamlandı. Sefername II adlı eserin Eylül 2003’te Ayşegül Aldinç, Kenan Işık, Atilla Dorsay, Parla Şenol, Orhan Kural ve Nasuh Mahruki ile birlikte, Erenköy D&R ve 4. Levent İş Kuleleri D&R imza günü düzenlendi. İmza gününe çok sayıda okuyucu ve basın katıldı.

 

UNUTULMAZ GEZİ ANILARI (UGA) YAYINLANDI

88 yazarın 101 gezi anısını içeren Unutulmaz Gezi Anıları (UGA) 40 yazarını Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Tesislerinde buluşturdu. İstanbul’da bugüne ulaşabilmiş bir vaha, Çelik Gülersoy mirasında güneşli bir cumartesi günü buluşuyoruz…Önce kısa tanıtım konuşmaları ve video gösterisi sonrası tüm yazarlar dünya haritası önünde fotoğraf çektiriyor.İlgi çok, kitap yetiştiremiyoruz!Daha sonra ikram, bahçede sohbet, tanışma ve yazarlarca imzalar atılıyor. Bravo Ankaralı Gezginler’e! Kalabalıklar, kitabı sahiplendiler! Timur ise iş disiplini ile bu projenin esas “mimarı” idi. Herkes mutlu görünüyordu!

 

RADYODA ABBAS YOLCU 500. PROGRAMINA ULAŞTI

Orhan Kural’ın hazırlayıp sunduğu “Abbas Yolcu” isimli gezi programı her Pazar günü saat 19.00 – 20.00  arası “Yön Radyoda” (96.6) (www.yonfm.com.tr) büyük ilgi gördü. Üç yıl kadar  devam etti. Her programda bir “ülke” soruluyordu. Soruları değerli üyemiz Nejat Cingi hazırlayıp sundu. Bilenlere ise gezi ve diğer kitapları  hediye edildi. Her programda bir veya iki ünlü konuk oluyordu. Bu program daha önce Radyo Kozmos, Açık Radyo, Radyo 92.3, TRT, TRT FM  ve Yapı Radyo’da yayınlanmıştı. İki yıl aradan sonra Abbas Yolcu BloombergHT (97,2)’de Kasım 2015’e tekrar başladı. Zaman zaman başkan yardımcısı Cem Polatoğlu yönetim kurulu üyeleri ve üyelerimiz de Orhan Kural ile birlikte programı hazırlayıp başarı ile sunuyorlar. Onların katılımı ile daha renkli bir hazırlıkla daha geniş bir kitleye ulaşıldı.

GEZİ YAZILARI

Bir dönem Hürriyet ve Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi günleri yayınlanan tatil ekinde, Yeni Şafak’ın turizm ekinde ayrıca Art Decor, Marie Claire, Hülya Magazin, Nilüfer Gezgin, Borajet Dergisi, Ayna Programı Web Sitesinde, Has Seyahat, Sırt Çantası, BUDO, Zerparola ve İTÜ Vakıf Dergileri, İstanbul Gazetesi, Ogün Gazetesi ile diğer bazı dergilerde Orhan Kural’ın gezi yazıları yıllardır yayınlandı, bazıları ise devam ediyor.

 

ÜYE KİTAPÇIĞIMIZ YEDİ KEZ BASILDI  

Dernek kitapçığı 2003 yılı başında, Nisan 2006’da ve ardından 2007 yılında, her seferinde bilgiler tazelenerek, redakte edilerek yeniden üyelere  sunuldu. Her baskısında kendimizi yeniledik. Üyelerimizin bu kitapçıktan istifade ettiğini düşünüyoruz. 2011 yılının ikinci yarısında kitapçığımız dördüncü kez bu defa renkli olarak basıldı.

Çok sayıda üyemiz dama reklam vererek bu kitapçığa destek verdiler. Teşekkür ederiz. Bu kitapçık üye dışındakilere kesinlikle verilmiyor. 2015 yılında ise Ersan’ın desteği, 2017 yılında 20. yılımız nedeni ile yönetim kurulu başkan yardımcısı Hüseyin Gökçe'nin titiz çalışması ile yeni bir anlayışla yedinci kez basıldı.

 

DERNEK OLARAK VERDİĞİMİZ BASIN VE ÇEŞİTLİ ÖDÜLLER

Kulübümüz Yönetim Kurulu, Şişli Etfal Hastahanesi’nin tüm çocukları adına harcadığı olağanüstü gayretleri değerlendirerek, biri ağır kanser hastası olup vefat eden  beş çocuk annesi Fatma Doğru’yu onurlandırma kararı alıp, kendisine 9 Ocak 2002 tarihindeki Dede Efendi Evi’nde gerçekleşen toplantıda bir plâket vermiştir.


Gezginler Kulübü’nün organize ettiği “Basında Gezgin” Yarışması jüri ve üyelerimizin oyları ile sonuçlandı ve ödüller Aralık 2004 Çarşamba toplantımızda kendilerine takdim edildi. En İyi Gezi Televizyon Programı dalında 2006 yılının ödülünü Saim ORHAN’ın sunduğu “Ayna Programı”, En İyi Gezi Radyo Programı dalında TRT AnkaraRadyosu‘ndan Haluk ARIĞ’ın sunduğu “Geze Geze Anadolu” Programı, En İyi Gezi Dergisi ise Eman Turizm tarafından yayınlanmakta olan Emanname Dergisi olarak seçildi.


Voyager Dergisine En İyi Gezi Dergisi dalında ödülü temsilcilerine teslim edildi (Nisan 2005).


Aramızdan daha sonra ayrılan su altı yönetmeni, dalgıç, mükemmel insan Haluk Cecan’a Onur ödülü takdim ettik. (Aralık 2005) (artık aramızda değil)


En iyi gezi dergisi ödülünü Wanderlust Gezi Dergisi’nden Sarah Baxter’e ödülü derneğimiz adına Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç takdim etti. (Mayıs 2007)


Bir yıl içinde en fazla Gezimize Katılan üyemizi bir ara ödüllendirdik.  2006 yılında Nahide Aytekin, 2007 yılında ise Antalya’dan Yurdanur Bolat bu ünvanı elde etti.


2006 yılında toplumdaki başarılı çalışmalarından ve derneğimize katkılarından dolayı Expochannel Yönetim Kurulu Başkanı, Özhan Erem ile Eminönü Belediye önceki Başkanı Avukat Nevzat Er’e başarı ödülü takdim ettik.


2007 yılında en iyi gezi dergisi ödülümüzü  Voyager dergisi Sayın Rahmi Koç’un elinden aldı.


Geo Dergisine 2008 yılı “En İyi Gezi Dergisi” ödülünü yetkililerine teslim ettik.
Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Varlık 2008 yılında derneğimize en fazla üye kazandıran isim oldu.

 

2008 yılında Saim Orhan’ın STV’de hazırlayıp sunduğu  Ayna Programına, yılın en iyi gezi televizyon programı ödülünü takdim ettik.


2009 yılında Çağatay Şahin’in Sky TV’de hazırlayıp sunduğu “Çağatay Yolda” programına yılın en iyi gezi televizyon programı ödülünü sunduk.


Tempo Travel  Dergisine 2010 yılı En İyi Gezi Dergisi ödülünü temsilcileri Cem Ceminay eliyle teslim ettik.


Hürriyet Gazetesi Seyahat ilavesine 2010 en başarılı seyahat eki ödülünü Serhan Yedig Çarşamba toplantımız esnasında elimizden aldı.


Milliyet  Gazetesi Seyahat ilavesine 2011 en başarılı seyahat eki ödülünü Sayın Kaan Altın eliyle sunduk.


Sky Life Dergisi’ne verilen 2013 yılı en iyi gezi ödülünü derginin editörü Melih Uslu dernek başkanından teslim aldı. (3 Ekim 2013)


Yıllardır Konya’da büyük bir özveri ile bir gezi dergisi yayınlanıyor; “Köşe Bucak Dünya” 2014 yılı en iyi gezi dergisi ödülünü Ali Sami Palaz‘a takdim ettik. (Mayıs 2014)


“En Özgün Gezi Bloğu” ödülü ilk kez 2014 yılı için “Sırtçantalılar Grubu”na verildi. (Mayıs 2014)


En başarılı gezi dergisi 2014 yılı ödülü ise “Tempotravel” dergisine konuklarımızın katılımı ile Çarşamba toplantısında verildi (Ekim 2014)


En özgün gezi bloğu ödülü 2015 yılı için ise üyemiz Tuğçe Yılmaz’ın yönettiği “Gezimanya.com”a verildi (Mart 2015)


İlk kez yönetim kurulu kararı ile “Sıradışı Gezgin ödülü” “Gürkan Genç ve Senem Tongar’a takdim edildi (Eylül 2015)


En iyi seyahat eski ödülü 2016 yılı için Sözcü Gazetesi‘nden Tuğçe Yılmaz ve ekibine takdim edildi. (Ekim 2016)


Ülke bazında bir yıl içinde en fazla ülke görme rekorlarımız

Not: Her ülke o yıl içinde bir kere listeye dahil edilmektedir. İş gezileri de sayılıyor. Üyelerimiz sadece sayısını değil, ülkelerin listesini, tarihleri ile yönetim kurulumuza sunmalıdır.

 

2006 yılında en fazla ülke gören üyemiz 17 ülke ile Selman Arınç ve Sedat Özgür oldu. Ödüllerini sayın Rahmi Koç’un elinden aldılar.


2007 – 2011 yılları arasında Yönetim Kurulu Eski Başkan Yardımcımız Selman Arınç “En Çok Ülke Görme Rekoru”nu kimseye kaptırmadı, toplamda altı kez bu ödülü almaya hak kazandı.


2015 yılında ise en çok ülke gören üyelerimiz: Nurettin Çalı (31 ülke) ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Can Topakoğlu (14 ülke) hak kazandı.


2016 yılında en çok ülke gören üyemiz: Ceyhun Kartal (27 ülke) ve Gürsel Kayışlıgil (21) ” En Çok Ülke Görme Ödülü” nü almaya hak kazandı.


Milliyetin başarılı gazetecisi Gökhan Karakaş’a “Çin Başlıklı” yazısı ile 2017 yılı en başarılı gezi yazısı ödülünü yönetim kurulundan aldı.

Nurettin Çallı 194 Birleşmiş Milletlere kayıtlı ülkeden 126'sını görerek ödüle layık görüldü. (2 Mayıs 2018)

DERNEK ÜYELERİ DERTLEŞİYOR

Üyeler arasındaki iletişimi artırmak, derneğimizin hizmetlerine daha doğru yön vermek ve üyelerinin değerli önerilerini dinlemek amacıyla bir araya geliyoruz. Her toplantı sonrası derneğimizin vizyonuna yeni pencereler açılmakta olduğunu birebir yaşadık. Elimizden geldiği, imkanların el verdiği kadar üyelerimizden gelen istekleri yerine getirmeye gayret ediyoruz. Üyelerimizde bu vesile ile İstanbul’da farklı mekanları da tanıma imkanına sahip oluyor.

Aşağıdaki otel ve tesislerin  davetlisi olduk, kimi çay ile kuru pasta kimi ise  yemek ikram etti. Üyelerimizle bir araya gelmemizi sağlayarak bizi misafir eden aşağıdaki kuruluşlara tek tek teşekkür borçluyuz.  

Enka, Balmumcu (Ocak 2001)

Merter Güneş Otel, Merter (Ocak 2002)

Tarihi Moda İskelesi, Moda (Nisan 2003)

Bostancı Greenpark Oteli, Bostancı (Şubat 2006)

Taksim Gönen Oteli, Taksim (Ocak 2007)

Laleli Aziyade Oteli, Laleli (Ekim 2007)

Taksim Lush Oteli, Taksim (Mart 2008)

Larespark Oteli, Talimhane (Kasım 2008, 2009 için)

İTÜ Vakıftepe, Baltalimanı, (11 Nisan 2010) 

Antik Arabalar Müzesi, Tarabyaüstü (Aralık 2010)

Pera Palas, Pera (Ocak 2011)   

Kahve Dünyası, Kabataş (Mart 2011)

Sepetçiler Kasrı, Eminönü (19 Şubat 2012 ) (Yeşilay ile ortak)

İstanbul Fotoğraf Müzesi, Kadırga,  7 Ekim 2012

Şerifler Yalısı, Emirgan 17 Mart 2013 (Çekül Vakfı ile)

Akdağlar Agrega Ocağı, Cendere Yolu (Yemekli, 15 Aralık 2013)   

Maslak Kasrı, Atatürk Oto Sanayi Sitesi Karşısı, Maslak (9 Mart 2014)

Kahve Dünyası, Elmadağ Şubesi, Elmadağ (9 Kasım 2014)

Anemas Kahve, Ayvansaray (Ocak 2016)

Dedeefendi Müze Evi, Cankurtaran (27 Mart 2016)

Ahmet Hamdi Tanpınar Kitaplığı, Gülhane Parkı (Kasım 2016)

Çayİstanbul Kitap-Kafe, Eyüp Sultan (3 Aralık 2017)

Darülaceze, Okmeydanı (23 Aralık 2017)

 

EV ZİYARETLERİ VE ORHAN KURAL’IN EVİNE VE ÇİFTLİĞİNE DE ZİYARETLER

Hem “genç gezginler” hem de “40 yaş üstü grup” dernek başkanı Orhan Kural’ı evinde ziyaret ettiler. Anı müzesi ve gezi kitaplarını incelediler. Tabii bir de ikram vardı. Dostluklar derinleşti, bol sohbet vardı. Daha önce 2006 yılı Ekim ayında Üyemiz Sacide Yörük de 45 yaş üstü üyelerimizi kendi evine davet etti, çok güzel de ağırladı.


Parman Ailesi bizleri 2009 yılı Temmuz ayında Kocaeli’nde yazlık evine davet etti. Ağaçtan dut yedik. Eski günlere döndük.  Hemen hemen tüm yönetim kurulu katıldı.


Orhan Kural, Silivri Fener Köyü‘nde satın aldığı on iki dönümlük tarlaya yaklaşık 600 ağaç dikti. Böylece bir vatandaş olarak ağaçlandırma görevimi yerine getirdi. İşte bu çiftlikte 50’ye yakın üyemizle 16 Mayıs 2010 Pazar günü buluştuk. Rüzgarın şiddeti bizim neşemizi bozmadı. Berfu Hanımın fedakarlığı, Silivri Belediyesi’nin masaları ve bankları, Sarıyer Belediyesi’ne tahsis ettiği otobüs için teşekkürler.


Üyemiz İnci Özmestçi evinin bahçesinde üyelerimize bir yemekverdi. Hava güzeldi, ortam güzeldi, ikram ise çok zengindi. Onbeşe yakın üye ve yönetim kurulu üyesi bizimleydi. Müzik, dans ve derin sohbet vardı. Daha sonra çaylar içildi. Teşekkürler İnci Hanım! (4 Haziran 2011)


Değerli, avukat üyemiz Melek Kadıoğlu Büyükada’da enkazdan bir cennet yaratmış. Melek, ekoloji ve bitkilere çok meraklıdır. gezilerde hep fidan ve tohum toplardı. Adadaki kendisinin çizip yarattığı ilginç evini ve daha da önemlisi o şahane bahçesini hayranlıkla gezdim. Doğal, şekilsiz domates, ufak bir kavun, sulu bir armut ve doğal kızılcık reçeli ile evime mutlu döndüm. Kutlarım Melek!


Üyemiz eczacı Hayriye Ertürk hanım bir yönetim kurulunu Moda’daki evinin bahçesine davet etti ve muhteşem bir ikram ile bizleri manzaralı bahçesinde ağırladı (Ekim 2015)


Ayvansaray’da bulunan Anemas Kafe’de yönetim kurulu toplantımızı yaptık (Ocak 2016) Değerli hocamız Prof. Dr. Seçkin Dindar'a ve eşi hocamıza teşekkür ederiz.


ÜLKE MUTFAKLARINI BİRLİKTE TADIYORUZ
Farklı yemek kültürlerini tatmak, yine ilginç mekanları keşfetmek, kalabalık olmanın avantajını kullanarak daha ucuz akşam yemeklerinde bir araya gelmek amacıyla bu projeyi devam ettirmek istiyoruz. Ancak son senelerde amacımıza uygun bir lokal bulmakta zorlandık, ara verdik.

 

HİNDİSTAN: Ülke mutfaklarını birlikte tatma programı dahilinde Hindistan mutfağının en güzel örneklerini sunan Sultanahmet’teki Dubb Restaurant’ta zengin bir menü ile 15 Mayıs 2003, Perşembe akşamı Saat 20.00’de üyelerimizle canlı müzik eşliğinde terasta buluştuk.


TAYLAND: Tünel’de Tayland Lokantasındaydık. Tarih 10 Mart 2004. Ayşe Ersoy bizler için şarkı söyledi, tanıştık, iyi vakit geçirdik, farklı bir ortamdan zevk aldık. 32 kişi idik.


KORE: 8 Mart 2005, Salı akşamı Sultanahmet Torun Sokak’taki Kore Lokantası’nda 30 üyemizle çok çeşit içeren doyurucu ve ekonomik bir mutfağı tattık. Alp Özeren’in müziği ile renklenen bu akşamda üyelerimiz birbirine daha da kaynaştı.


HONG KONG: 13 Aralık 2005 günü 54 üyemizle birlikte Taksim’deki Great Hong Kong Çin Lokantasına gittik. Yuvarlak masalar habire döndü. Yemek bazı üyelerimizce beğenilmedi, ama mühim olan birlikte olmaktı.


DOĞU MUTFAĞI: Tarih 16 Mart 2006, bu kez sıra doğu mutfağı, yer Aksaray, Güzelşehir Lokantası, 35 kişiyiz. Çiğ köfte, patlıcan, ayran, iç pilav ve künefe, türküler eşliğinde ikram edildi. Farklı bir ortam vardı. Sahibi Muharrem ve kardeşleri sıfırdan bu noktaya nasıl geldiklerini anlattılar.


ÇERKEZ: Sıra Çerkez Mutfağındaydı !  Günlerden 27 Nisan 2006  Perşembe, Beyoğlu’nda bir ara sokakta adı, Kallavi, Fıççın Çerkes Lokantasında (yöneticisi Leyla Hanım), Çerkez Çorbası, Hengel, (Sütlü erişte çorbası), Kafkas çorbası, Gebın,(kıymalı, patates), Fıccın, Zeytinyağlı Lahana Sarma, Çerkez Peyniri, Çerkez Salatası, Naş’ı Accın (Kabak tatlısı), yani menü zengin bol, lezzetli, derinleşen sohbetler, fiyatı da makul ve sabit idi. Yani böyle gidince korkutucu bir fatura bekleme korkusu yok !


PAKİSTAN: 9 Kasım 2006 tarihinde Taksim’deki La Martin Caddesi’indeki Musafir restoranında elli üyemize acılı Pakistan yemeklerinden bir menü sunuldu. Restoran’ın sahibi aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce öğretmeniymiş. Samimi bir atmosfer vardı.


YUNAN: Tarih: 19 Mart 2007,  Tanhcia Yunan Lokantasında bu kez 29 kişi idik. Artık aramızda olmayan değerli devlet sanatçımız Esin Afşar ve eşi de bizlerle idi. Yemek çok lezzetli ve bir o kadar da çeşitliydi. Sahibi Fatih Beye derneğimizin yaptırdığı ahşap duvar kaşığını hediye ettik. Canlı sahnelenen Yunan müziği herkesi coşturdu. Fiyat inanın çok makuldü !


TÜRK GECESİ: 11 Ekim 2007 tarihinde Laleli’de yer alan, yabancı ziyaretçilere yönelik Taşhan adlı Kervansaray’ın hoş atmosferinde gerçekleştirilen kulüp yemeğimiz 18 kişinin katılımıyla son derece keyifli gezi sohbetlerine sahne oldu. Gecede mekan sahibi Kemal Bey’e turizme yaptığı katkılar sebebiyle ödül verildi. Gecenin sonunda ise alt katta yer alan mahzen bölümünde arzu eden üyelerimiz sahne gösterilerinden oluşan Türk gecesine katıldılar.


GÜNEYDOĞU MUTFAĞI: Yirmi üç üyemiz ve üye adaylarımız 16 Ekim 2007, Salı günü Kadıköy’de ünlü Çiya Lokantası’nda Güneydoğu Anadolu Mutfağını tattı. Amaç bir arada olmak.


GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞI: Koşuyolu Radika hoş bir mekan. Geleneksel yemekleri ile ünlü. 11 Aralık 2007’de Yönetim Kurulu üyemiz, Burcu Tuğba Düzgüner’in çabaları ile 31 sayısına ulaşıldı. Yine samimi bir gece yaşandı.


OSMANLI MUTFAĞI: Hasanpaşa’da iddialı bir Ali Güler ve iddialı bir lokanta. Eski İstanbul fotoğrafları, sır çorbalar, sır tatlılar ve gizemli Güler Osmanlı Mutfağı. Yirmi üyemizle o gece hem de Nazmi Hocamızın doğum gününü kutladık. Her gece bazı yeniliklere şahit oluyor. (17 Ocak 2008)


ÇİN: 15 Nisan 2008 Salı günü saat 20’de Gümüşsuyu’nda Hong Bin Lou Chinese Restaurant’da Çin Mutfağının çok özel bir menüsü ile bir kez daha buluştuk.


RUS: Rejans. Devrim sonrası İstanbul’a kaçan beyaz Rusların kurduğu bir lokanta. Değerli Atamızın çok sevdiği bu mekana kendi eliyle özel bir fotoğrafını hediye etmiş. Üyelerimiz her toplantımızda daha da kaynaşıyor. Modern Folk Üçlüsü’nün grubundan Doç. Dr. Ahmet Kurtalan da orada idi. (25 Kasım 2008)


KAFE 17: Cihangir’de şık ve genç bir hanımın yönetiminde hoş bir lokal “Kafe 17”. Yemeğe katılan üye sayımız 40’ı buldu. Martın son gününde zengin bir menü, Soprano Nilgün Serimoğlu önderliğinde şarkılarla süslendi. Ücreti de yine makûldu. (31 Mart 2009)


VEJETARYEN MUTFAK Parsifal Beyoğlu Kurabiye Sokakta Ayfer Hanım ve Ablasının marifetlerini sergilediği ufak ve samimi bir lokal. Enginarlı pilav, havuç mücver, ıspanak borani, özel bir tatlı ve  enginarlı çorba sunuldu. Maalesef bu kez sayımız az idi. (15 Aralık 2009)


ÖZBEK: Beyazıt’ta Özbek Mihman Sofrası’ndan herkes yine mutlu ayrıldı. Pilav, mantı, kebap, salata, makarna ve yeşil çay, kısacası harika, bol ve lezzetli bir menü sundular. Yaklaşık 30 üyemiz katıldı. Hüseyin Gökçe’ye teşekkür ederiz. (9 Kasım 2010)


GİRİT: Ülke yemekleri gecelerine bir yeni halka eklendi. 8 Mart 2011 Kadınlar Gününde Haliç kıyısındaki Barbara Giritli Lokantasında 28 üyemizle buluştuk. Aslında bu mekan pahalı olarak biliniyor. Ama grup olunca fiyatları düşürebiliyoruz. Karlı bir akşamda uzun bir masa etrafında sohbetler derinleşiyor. Menüden dolayı doğrusu övücü sözler alamadık. (Torik pilaki, zeytinyağlı dolma, tarla börülce, radika, fava, balık börek, çupra ve tatlı)


KARADENİZ MUTFAĞI: Bu sene sıra Üst Bostancı’da bulunan Nalia Lokantasındaydı. Lahana Çorbası, lahana sarma, mıhlama, turşu, kavurma, Çayeli kuru fasülye, laz böreği, Nalia mısır tatlısı, kabak pastası ve daha nice tatlar. (10 Nisan 2012)


KARADENİZ MUTFAĞI-2: Rami Demirkapı’da bulunan, Vezir Sofrası (Karadeniz Mutfağı) bakanların ve Valimizin de sık sık ziyaret ettiği, kendine has özellikleri ile dikkati çeken tipik bir lokantaydı. (Mürşide’nin iş yerine yakın) Yemek çeşidi de çok zengin ve  masadakiler lezzetli idi. Çok özel fiyat aldığımız için en az 20 kişinin olması gerekiyordu. (Normalde 70 TL olan bu ücret 35 TL’ye indirildi.) Maalesef bazı isim yazdıranlar gelmeyince aradaki farkı dernek kasasından ödemek zorunda kaldık. (18 Aralık 2012)


UYGUR: Aksaray Uygur Lokantası Bu kez merkezi bir konumdaki lokantayı araştırdık. 25 üyemiz samimi ortamda  bol bol sohbet etti. Lokantanın Sahibi Yusuf Bey bize Uygur Mutfağı hakkında genel bilgi verdi. Panter Emel de bize katıldı.  (12 Kasım 2013)


GELENEKSEL SAFARAD YEMEKLERİ, 500 Yıl Vakfı, Türk Musevileri Müzesinde bir rekor kırdık. Elliye yakın katılım oldu. Önce Roberto bize 45 dakika süren bir müze turu sırasında Türk musevilerinin tarihçesini, yaşantılarını ve geleneklerini anlattı. Sonra açık büfe Safarad yemekleri ikram edildi.. Girişte sinagogda yaşanan tarihsiz olaylar nedeni ile ciddi bir arama yapıldı. (15 Kasım 2016)


MALEZYA ELÇİLİĞİ RESMİ MEKANINDA YEMEĞİMİZ, uzun bir süre ülke yemeklerine bir ara vermiştik.Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Hüseyin Gökçe, Malezya Kültür Evi’ni bulunca “Ne güzel! Tamam!” dedik.İsim yazdıran bazı üyelerimizin son günlerde vazgeçmesine rağmen 20 kişi toplandık. En azından dernek olarak zarar etmedik!Ayrıca bir de canlı müzik sunuldu!Özellikle yeni üyemiz Tanju Mutlu’ya desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.Sonuçta herkesin mutlu ayrıldığınız tahmin ediyoruz! (9 Kasım 2017)


BOĞAZDA ERGUVAN GEMİ TURU
Bir yönetim kurulumuza katılan Erguvan Derneği’nin Başkanının önerisi ile “haydi böyle bir gezinti yapalım” dedik. Ne de olsa her yıl boğazdaki erguvan ağacı sayısı betona yenilerek azalıyor. Tekne aradık, en uygun olanı “Turyol” idi. Saffet Emre Tonguç anlatmalıydı, içine dedikodu, magazin de ekleyerek büyük bir sevgi ve coşku ile yalıları tek tek anlatıyor. Böyle bir turun ticari ücreti 125 TL idi. Biz maliyetine yapalım dedin, üyelere 30 TL, üye olmayanlara 40 TL dedik. Kısacası en az 100 kişi katılmasaydı külliyen zarar olacaktı! Neyse zarar etmedik. Hatta az bir kar bile oldu. Armağan ve Fatih Portakal ile Serap Yenici de bizimle idi. Gezi iki saat kadar sürdü. Herkes mutlu ayrıldı gibi. (20 Nisan 2014)

 

“COFFEE ME” İLE ORTAK AKTİVİTELER YAPTIK
Gezginler Kulübü ile Coffe Me zinciri bir süre  gezgin ruhunu birleştirdi. Dernek üyelerimize Şişli, Sultanahmet ve Eskişehir Coffee Me şubelerinde farklı nedenlerle buluştuk.  Eskişehir ve Şişli’deki kahve zinciri Coffee  Me Şubelerinde Orhan Kural’ın Gezi fotoğrafları sergileri açıldı. Maalesef daha sonra bu kahve zinciri  kapandı.

ŞİZOFRENİ DOSTLARI DERNEĞİ’NE DESTEK

Kulübümüz, Şizofreni Dostları Derneği’nin 18 Mayıs 2003 tarihinde Profilo Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdiği geceye  destek verdi. Romalı Perihan ve Hüner Coşkuner sahne aldı.

 

SERVAS VE COUCH SURFING İLE İŞBİRLİĞİ
Kulübümüz Servas ile iletişime geçerek farklı etkinlikler gerçekleştirdi. Üyemizseniz ve yalnız geziyorsanız herhangi bir ülkede gezgin dostun evinde misafir kalmak, onların kültürlerine ortak olmak isterseniz bizi arayın sizi “Servas” ile tanıştıralım. (www.servas.org/Turkiye)


Servas olağan toplantısını 25 Eylül 2003 tarihinde dernek merkezimizde yaptı.Dernek Başkanı Orhan Kural evinde çok sayıda “Servas Üyesini” misafir etti.Koray Yeşilada yıllardır ve bugün de Servas’ta gayet aktif.


2006 Mayıs ayında yeni Servas Başkanı Gezginler Kulübü’nü ziyaret etti ve Orhan Kural ile görüştü. Orhan Kural da üye olmuştu. Bir dönem Yönetim Kurulu üyemiz ve Başkan Yardımcısı olan Burcu Tuğba Düzgüner aynı zamanda Servas’ın uluslararası yönetiminde görev aldı.


Couch Surfiıng’e destek olmak için Orhan Kural üye oldu. Özellikle genç ve maceracı gençlerin kullandığı çok faal bir site. Bu site sayesinde farklı ülkelerdeki özellikle genç gezginlerle tanışmış oluyorsunuz.  Belki 80’e yakın farklı ülkelerden genç gezgine destek olduk ve olmaya devam ediyoruz. Dernek binamızda da genç gezginleri misafir ettik.


SEFERTASI HAREKETİ

Kulübümüz Mart ayında, her geçen gün sayıları çığ gibi büyüyen, yörelerin kendine has yemek kültürünü hızla yok eden ve sağlıksız acele Amerikan yemek alışkanlığını dünyaya yayan ve obezler yaratan “fast food”lara karşı, Sefertası Harekâtı ile ortak bir toplantı yaptı. Toplantıda Cem Karaca, Erol Büyükburç, Attilâ Atasoy, Dr. Can Ataklı ve Güngör Bayrak da bizlerleydi.


Kulübümüz Akdeniz Mutfakları Federasyonu, Aşçılar Derneği, Diabet ve Beslenme Derneği, İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği, Mutfak Dostları Derneği, Mutfak Profesyonelleri Derneği, S.O.S. İstanbul Çevre Gönüllüleri Platformu ve Tüketiciyi Koruma Derneği ile Sefertası Hareketi’ni destekleyerek “Fast Food”a karşı güç birliği oluşturdu. Bu yönde ilk adım olarak 26 Nisan 2001 Perşembe günü Florya’daki Ziya Şark Sofrası’nda toplantı düzenlendi. Bu hareketin mimarı Ümit Sinan Topçuoğlu artık aramızda değil. Bu çalışmaların olumlu dönüşlerini adım adım aldığımıza inanıyorum.

 

GELENEKSEL SOKAK YEMEKLERİ VE AFRİKA  FESTİVALLERİ

Kulübümüz 1-3 Haziran 2001 tarihleri arasında Sultanahmet’te düzenlenen Birinci Geleneksel Sokak Yemekleri Festivali’ne destek veren kuruluşlar arasında yer aldı. Kulübümüzün başkanı Orhan Kural açılışta kısa bir konuşma yaptı. Festivalin ilk günü Akbıyık Sokak Şenliği kapsamında yer aldı. Bu festivalin ikincisi 2002 yılı Haziran ayında tekrarlandı ve Dernek Başkanı Orhan Kural yine açılış dolayısıyla sahnede bir konuşma yaptı.


14 Eylül 2002 Cumartesi günü Beyoğlu Belediyesi, Sefertası Harekatı ile birlikte Taksim Gezi Parkı’nda “Damak Bayramı” Başlıklı geleneksel sokak yemekleri günü yaptı. Yağmura rağmen büyük ilgi gördü. Açılış töreninde Orhan Kural yine kısa bir konuşma yaptı.


5 Eylül 2006’da derneğimizin bulunduğu sokakta Roman dostlar, Afrikalılarımız, dernek üyelerimiz ve sevenlerimizin katılımı bir sokak festivali düzenledik. Gana grubunun evleri ile Armada Oteli’nin hazırladığı Afrika yemekleri bilhassa pilav çok beğenildi. Etiyopya ve Gana grupları birer dans gösterisi sundu. Türkiye’nin tek Afrika dansları hocası İnci Turan’ın ve biri İngiliz olan müzisyenlerinin nefis bir gösterisini izledik. Dizilerin sevimli siyahı Kenyalı Rafi sempatik tavrı ile ilgi odağı oldu. Daha sonra sırada iki Üstat vardı, Ahmet Selçuk İlkan ve Erol Büyükburç. Madagaskar Fahri Konsolosu Nesrin Karadağ da aramızdaydı. Bize destek olan Eminönü Belediyesi ve Armada Oteli’ne teşekkürler.


Fatih Belediyesi, Bakırköy Sanatçılar Derneği (BASAD), Armada Oteli ile birlikte Dernek binamızın önünde Akbıyık Caddesi’nde, müzik sanatla buluştu. 8  Ekim 2011 Cumartesi öğleden sonra çini, ebru, resim, karikatür sanatçıları cadde boyunca stantlarını açtılar. Başbakanımızın annesinin cenaze törenine rağmen çok sayıda üyemiz bizimle idi. Değerli Gökhan Karaduman sahne alacak sanatçıları organize etti. İlhami Yıldırım, Erkan Demir, Anıl Enç, İkbal Kevser, Çınar Sivri aramızda idi. Yönetim Kurulu üyemiz Berfu Bozkurt bu organizasyonu da başarı ile takip etti. İkramda bulunduk, Ahırkapı özel şurubu dağıtıldı.


EKONOMİK ÖZEL YURT İÇİ-YURT DIŞI GEZİLER DE YAPIYORUZ

Üyelerimiz bizden doğal olarak ucuz geziler de bekliyor. İstmar ile Prag ve  Andiamo ile Tayland’a ciddi ekonomik fiyatlarda birer gezi organize edildi. Örneğin, 11-20 Nisan 2001 tarihleri arasında Bangkok (3 Gece) ve Pattaya (4 Gece) olmak üzere THY ile direkt gidiş ve dönüş, beş yıldızlı otel, kahvaltılar ve şehir turu dahil olmak üzere fiyatı sadece 399 $ oldu. Prag gezisi, yeni üyelerimizin de katılımı ile Ağustos ayında tekrarlandı. Zaman zaman yakaladığımız bu  promosyon gezilerden sadece üyelerimizi haberdar ediyoruz. Daha sonra bize inanılmaz oyun sergileyen Antonina’nın organizasyonu ile İsrail’e gidildi.  Kalabalıktık, 30 üyemiz katıldı. Ocak 2009’daki Sri Lanka promosyon gezimize de ilgi çok fazla oldu. Kısa zamanda kontenjan doldu. Fas gezimiz Ekim 2009’da 25 üyemizle çok makul bir ücretle gerçekleşti. Şubat 2009’da OTC Turizm ile Sri Lanka’ya gittik. Apex tur ile Selanik, Midilli, Atina ve Santorino’ya gittik hem de 300 € karşılığında. Ejder Turizm ile Mayıs 2011’de Normandiya, Eylül 2011’de de Beyrut gezileri yapıldı. Mayıs 2012’de More Travel  ile çok ucuz bir Riga – Talin gezisi gerçekleşti. Ancak  katılım azdı. Ayrıca Andiamo ile 2013 yılı sonunda Cem Polatoğlu ile çok ekonomik İspanya-Endülüs gezisi gerçekleşti. (Lütfen web sayfamızdaki gezilerimizin tüm listesini inceleyin) Ve elbette devam ediyoruz. 

 

YAŞAM HAKKI VE YEDİKULE HAYVAN BAKIM MERKEZİ

Gezginler Kulübü, Fatih, Eminönü, Büyükşehir Belediyesi, Beyaz Nokta Vakfı ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası ile beraber, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Armada Oteli bahçesinde, Gönül Yazar, Mahsun Ark, Erol Büyükburç, Onur Akay, Harun Atmaca, Hasan Karayol, Nurşen ve Hakkı Çopuroğlu, Umut Ertek ve DJ Ergün’ün katıldığı bir etkinliği gerçekleştirdi ve bu toplantı büyük ilgi gördü. Yedikule Hayvan Bakım Merkezi ve merak ile işbirliğimiz elbette devam ediyor.

 

ÜLKE VE YURTDIŞI GECELERİ
Değişik ülke ve farklı kültürleri ilk kaynağından tanımak için Başkonsolosluk ve elçiliklerle ülke gecelerini programlamaktayız. Müzik, dans, saydam gösterileri sergileniyor ve o ülkenin yemekleri tadılıyor.

(Lütfen sitemizden ülke gecelerinin fotoğraflı özetlerini inceleyin)

 

Türkan Şoraylı Bir Hindistan Gecesi, (1 Aralık 2010)

Epey kalabalıktı, Annem de Sari giydi. Armada’nın desteği ve Hindistan Başkonsolosluğunun işbirliği ile gerçekleşen bu gecede önce salonumuz bir güzel süslendi. Elbette Berfu Hanım liderdi. Dünya şampiyonu Ramazan Karataşoğlu’nun cam ve  demirlerle özel gösterisini izledik. Fatoş Mira çok başarılı bir Hint Dansları gösterisi sundu. Başkonsolos, Mr.Vanlalhuma, Türkan Şoray’a “Türk – Hint Halkları dostluk ödülünü” sundu. Aramızdan ayrılan üyemiz Hacer Karanlık başarılı bir saydam gösterisinin başlığı “Muhteşem Hindistan” idi. İki adet de Hindistan şarkısı seslendirildi. Hatta Orhan Kural Türkan Şoray’a evlilik bile teklif etti. Kabul gördü. Çıkışta ayran ve limonata sunuldu.  Berfu Bozkurt ve Bay Gupta’ya özel teşekkürler.

 

Endonezya Gecemiz Ayşegül Aldinç ve Yaşar ile Coşkuyla  Kutlandı (4 Mayıs 2011)

Çok kalabalıktık, güzel bir gece yaşandığı düşüncesindeyiz. Endonezya’nın Türkiye Büyükelçisi Bayan Nahari Agustuni dekoratif Bali şemsiyelerinin önünde zarif tavrı ile beğeni kazandı. Endonezya, Bali, Timor, Java, Sumatra, Sulawesi, Irian Java, Borneo Adaları ile çok farklı kültürleri barındırıyor. Endonezya ile ilgili video seyrettik. İki sanatçı dostumuz Endonezya – Türkiye Halkları dostluk ödüllerini Endonezya Büyükelçisi’nin elinden teslim aldı. Ayşegül Aldinç ve Yaşar ! Sonra büyük yemek salonumuza geçtik. Bambularla gerçekleşen geleneksel Endonezya müziğini ve Bali danslarını yuvarlak halka şeklinde ayakta takip ettik. Artık maalesef aramızda olmayan Romalı Perihan ve Semra İnanç da orada idi. Satay ve Martabak geleneksel Endonezya  mutfaklarının örneklerini sundular.

 

Özbekistan Gecesi Emel Sayın ile Çok Ses Getirdi (5 Ekim 2011)

O ünlü pilavı, dansları, müziği, saydam gösterisi ile Özbekistan’ı tanıdık.  Ayna Programına “Saim Orhan” a yılın en iyi gezi programı ödülünü teslim ettik.  Konuk Sanatçımız Emel Sayın’a Türk – Özbek Halkları dostluk ödülü takdim edildi. Emel Sayın ve Orhan Kural’ın gafları gündeme oturdu, Show TV defalarca gösterdi, çok güldük.  Üyemiz ve fotoğraf sanatçısı Hacer Karanlık’ın başarılı bir  Özbekistan sunumu izledik. Sanatçı Zeliha Sunal, Özbekçe bir şarkı ile bizlerle oldu. Özbekistan Başkonsolosluğu’na ayrıca teşekkür ederiz.

 

Muhteşem Çin Gecesini Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Boğaziçi Üniversitesi Konfiçyüs Enstitüsü İle Birlikte Hazırladık. Konuk Burhan Öçal idi.  (6 Haziran 2012)

Salonumuz yine doldu taştı, Orhan Kural’ın “Çin Temalı” kısa bir saydam gösterisi ile başladık. Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Tian Kaisheng aramıza katıldı. Rana Alagöz Çince şarkılar ile Çinli dostlarımızı şaşırttı. Burhan Öçal ile Akın İpek’e Çin – Türk Halkları Dostluk Ödülü verildi. Çin Devlet Televizyonu ve Kanaltürk Kanalı bizimle idi. Yemek salonunda Wei Liping Kaligrafi Standı açtı. Birçok üyemiz ismini Çince yazdırdı. Ahmet Özkan, Thai Chi gösterisi sundu. Genj Jia ise Çince şarkılar sundu. Duan Siying ise Çay seremonisi gerçekleşti. Ardından yemek servisi başladı. Güllüoğlu da özel bir  ikramda bulundu.

 

Abhazya Gecemiz, Çok Kalabalıktı, Beğenildi. (7 Kasım 2012)

 Türk Abhazya Dernekleri Federasyonu Başkanı, Abhazya Türkiye Temsilcisi, Abhazya Devlet Bakanı Adleyba Zurab bizimle idi. Önce Abhazya’yı tanıtan kısa bir film gösterdik. Devlet Bakanı açılış konuşmasını yaptı. Nepal ve Panama Fahri Konsolosları, sinema oyuncusu Meral Orhonsay, manken Merih Akalın da aramızdaydı. Abhaz Türk Halkının dostluk ödülü, “2012 yılı Antalya Altın Portakal” ödülünü en iyi yönetmen olarak kazanan Erdem Tepegöz ile ünlü sunucu Esra Erol’a verildi. Tabii ödül verilmesinde yine karışıklıklar yaşandı. Bol bol güldük. Marina iki Abhazya şarkısı seslendirdi. Sonra yemek salonunda dünyaca ünlü folklor ekiplerini hayranlıkla seyrettik. Bir de sevimli maskotumuz vardı. Yönetim kurulu üyemiz Canan da dans sahnesindeydi. İkram da Abhaz mutfağından örnekler içeren bir tabak sunuldu. Akşam ATV bu faaliyeti haberler de gösterdi.

 

Kore Gecemiz Biraz Sessiz Geçti (8 Mayıs 2013)

Özbekistan, Çin, Hindistan ve Abhazya’dan sonra beşinci ülke gecemiz Kore olarak gerçekleşti. Kore İstanbul Başkonsolosu Teodong Jeon’un katılımı ile diplomatik bir anlam kazanan akşam gözyaşı dolu Kore Savaşı anılarını beraberinde taşıdı. Berfu Hanım ve kızı Burcu Kore giysileri ile renk kattılar. Ama gecenin ana konuğu Türk-Kore Dosluk Ödülü’nün takdim edildiği, bir dönemin Kore İstanbul Başkonsolosu ve öğrencim Ali Kibar’dı. Ali Kibar ayrıca açık arttırmada Coşkun Aral’ın Kabe fotoğrafını satın aldı. Doğası ile özdeşleşen Kore’yi 15 dakikalık profesyonel bir video ve benim saydamlarımla tanıdık. Harika sesi ile Serap Yenici, Özkan Turgay eşliğinde bir mini konser verdi, ayrıca konserine Korece şarkıları da ilave edince Korelilerin hayranlığını kazandı. Bu kez ikramımız boldu, ancak gördüğüm kadar yemeklerdeki biberden dolayı tabakta kalan yemekler oldu.

 

Malezya Gecemiz (6 Kasım 2013)

Malezya Turizm Bürosu ile birlikte düzenlediğimiz Malezya Gecesi’ne katılım oldukça yüksekti. Ekrem Ataer, Ruhi Su ve Yunus Emre’den türküler seslendirdi. Başta elbette Berfu Hanım olmak üzere Malay kıyafetleri giyildi. Devamında da Serap Yenici iki adet Malayca şarkıyı başarı ile seslendirdi. Malezya – Türk Halkları Dostluk Ödülü, Coşkun Aral ile Ekrem Ataer’e Malezya Turizm Ateşesi Bahruddin Sulaiman tarafından takdim edildi. Coşkun Aral video gösterisi eşliğinde çok sevdiği Malezya’yı bizlere  anlattı. Ancak ikram zayıftı, Turizm bürosu maalesef bize yeterince destek olmadı ve son anda kenara çekildi.

 

Tayland Gecemiz Kalabalık ve Neşeli İdi (7 Mayıs 2014)

Tayland Büyükelçiliği Birinci katibi Bayan Chawanis Chawanawong temsil etti. Sevgili Mehpare Sözener’in Tayland Saydamlarını ve ardından kısa bir video seyrettik. Tayland – Türk Dostluk Ödülü, Sanatçı Filiz Akın Hanımefendiye takdim edildi. Filiz Akın geceye büyükelçi eşi Sönmez Köksal ile katıldı. Khim Live geleneksel Tayland müzik dinletisini, Thai Blessing Dansı ve Ediz Aydın ile arkadaşlarının gerçekleştirdiği ilginç bir Thai Boks maçı izledik. Kalabalıktık. Tayland geleneksel tadları ikram edildi.

 

Barselona Gecemiz Çok Doyurucu idi  (5 Kasım 2014)

İlk kez yurtdışından bir kent gecesi düzenledik. Kalabalıktı, Yönetim Kurulu Yardımcısı Can Topakoğlu sunumuna titizlikle ve ciddi bir çalışma sonucu hazırlanmıştı. Gaudi, Miro ve Picasso’nun bilinmeyen ilginç yanlarını anlattı bizlere. Volkan Topakoğlu ve arkadaşı Rodriguez’in gitar eserini başarı ile seslendirdiler, jazz çaldılar ve çok alkış aldılar. Barselona’nın tadlarından ikram vardı. Can’a teşekkürler.

 

Venedik  Gecemiz  (4 Kasım 2015)

Önce Orhan Kural’dan “Vefa” adlı bir saydam gösterisi, misafirler ve dernek faaliyetlerimizin tanıtımı. Can yine ilginç interaktif, çok hassas bir araştırmanın sonucu olan “Venedik” gösterimi sırasında izleyicilere soruları James Bond filmleri ile zenginleştirerek sundu. Ayrıca yine ikram da vardı. Sonra Jazz ağırlıklı harika müzikleri ile Levent Topaloğlu ikilisini dinledik.

 

Tüm Üyelerimiz, “En Muhteşem ve En Kalabalık Gecemiz” dedi, “Ruanda Gecesi” (6 Mayıs 2015)

Ruanda gecemiz, Ruanda Ankara Büyükelçisi Sayın Caesar Kayizani’nin Ruanda – Türk Dostluk ödülünü sinema ve tiyatro oyuncusu Mert Fırat’a takdimi ile başladı. Ruanda hakkında bilgi aldık. Genç sempatik Elçimiz Kayizari açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Nepal Fahri Konsolosu Prof. Dr. Günseli Malkoç’un katılımı ile Nepal’de yaşanan depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu sonrası ANAP Dönemi Sağlık Bakanı Dr. Bülent Akarcalı ve Burkina Faso Büyükelçimiz kısa birer konuşma yaptı. Ruanda’nın İstanbul Fahri Konsolosu ve Başkan Danışmanı İnanç Çiftçi de bizimle idi. Ruanda’nın efsanevi dans grubu Ingonzo Ngari’nin büyük salondaki 30 dakikalık muhteşem dans gösterisi cidden çok büyük ilgi gördü. Ayakta seyredildi. Daha sonra sıra yemekte idi. Yemeğimiz boldu. Sohbet ve ikinci gösteri sonrası hep birlikte dans ile gece noktalandı.

Daha sonra dans grubu Ankaralı üyelerimizin de katıldığı ikinci gösteriyi Başkentte gerçekleştirdi.

 

Kırgızistan Gecesi (3 Kasım 2016)

Armada Otel’de bir Kırgız göçebe çadırının kurulduğu bu geceyi Egemendik Derneği, USAID ve derneğimizin organize ettiği geceye Kırgız Turizm Bakanı da katıldı. Timur Özkan bir saydam gösterisi gerçekleştirdi. Kırgız-Türk halklar dostluk ödülü Tamer Karadağlı’ya takdim edildi. Hüseyin Gökçe, Cengiz Aymatov ile ilgili anılarını aktardı. Çok ödüllü Kırgız folklor ekibi iki bölüm halinde çok güzel bir gösteri sundu. Recep Aktuğ da mini konseri ile çoşturdu. Kırgız pilavı, yerel tatlılar ikram edildi.

 

TÜRKİYE İL VE İLÇE GECELERİ

Derneğimizin yönetim kurulu her il geceleri organize etme kararı aldıktan sonra:

Bu gecelerin de fotoğraflarını web sayfamızda ayrı bir bölümde bulabilirsiniz.

 

Bir ilk “Kastamonu Gecesi” (2 Nisan 2013)

Real Madrid – Galatasaray maçına rağmen salon değerli üyelerimizle doldu. Açılışı Orhan Kural, KASDER Başkanı Latif Çilingiroğlu ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan birlikte yaptılar. Dostluk ödülü alan Kastamonulu sanatçı Cihan Ünal’ın okuduğu “Telli Kavak” adli şiir hepimizi hüzünlendirdi ama program boyunca aynı zamanda güldük. Atilla Atasoy “Çanakkale Türküsünü” selendirdi. Herkes eşlik etti. Yemek salonunda Kastamonu Kayı Ortaokulu Halk Oyunları ekibi ile yöresel sanatçı Arzı Akça’yı izledik. İkram ise etli ekmek, ayran ve çekme helva idi. Ekrem Uygun’a teşekkürler.

 

Elazığ Gecesi (2 Nisan 2014)

Elazığ gecesi muhteşemdi! Özellikle Sezgin’e teşekkürler. Program saat gibi işledi. Çok kalabalıktık. Salon doldu. Faik İçmeli’nin başkanı olduğu Elazığ Dernekleri Federasyonu’nun katkıları ile üyelerimiz ve Elazığlı dostlarımız güzel bir gece geçirdi. İkram da çok zengindi. Elazığ Halk Oyunları Ekibi ile Mehmet Demirbağ bize Elazığ’ın yerel danslarını ve şarkılarını sundu. Elbette Çayda Çıra da aralarındaydı. Müdüre Sevim Hanım’ın başarıyla yönettiği açık artırmada İzzet Keribar’ın Harput fotoğrafını Elfet Danışma Kurulu Başkanı Osman Benzeş satın alıp derneğimize katkıda bulundu. Gecenin önemli ismi ise çok sevilen gezgin sanatçı “Türkü Baba” olarak anılan Fatih Kısaparmak idi.

 

Van Gecesi (1 Nisan 2015)

Van Gölü, kedisi, Akdamar Adası, uçan balıkları, kalesi ile tanınan Van’ın gecesini yaşadık. Değerli kurucu üyemiz Erol Büyükburç’u andık ve derneğimiz için hazırladığı şarkıyı hüzünle dinledik. Süper Dadı ekibi bizimle idi, “Çocuk eğitimi” dalında ödülümüzü Romalı Perihan ile birlikte takdim ediyoruz. İki idealist genç “Emin” ve “Berk” Mudurnu’da Türkiye’nin ilk eko-müze çalışmalarını kısaca anlatıyor. Van’ı tanıtan kısa bir video izledik. Kızlardan oluşan folklor ekibi, Vanlı şarkıcı Aydın Aydın’ın ilginç kıyafet ve şarkıları çok beğenildi. Halay çekildi. İkram ise otlu peynir ile lavaş idi.

 

Samsun Gecesi (4 Mayıs 2016)

Samsun ve ilçelerini tanıdık, yağlı güreş gösterisini ilgi ile seyrettik. Serap Yenici ATA’mızın Fikriye Hanım’a yazdığı mektubu seslendirdi. Samsun, ATA’mızın işgalcilere karşı mücadeleyi başlattığı coğrafyadır, halkı aydındır! Samsunlu sanatçı Yıldırım Bekçi’ye Onur Ödülü’nü iki dernek birlikte sundu. Samsun pidesi, turşu ve ayran ikram edildi.

 

Kemaliye Gecesi (1 Kasım 2017)

Gecenin tamamı yemek salonunda gerçekleşti. Üyelerimizden fazla Kemaliyeliler bizleydi. Yiyecekler Kemaliye’den taşındı. Boldu… Hele dut ve üzüm harika idi. Herkes mutlu oldu.Belediye başkanı Mustafa Haznedar saydamların eşliğinde etkileyici ve kısa konuşa yaptı. Milliyetin başarılı gazetecisi Gökhan Karakaş’a “Çin Başlıklı” yazısı ile 2017 yılı en başarılı gezi yazısı ödülünü yönetim kurulundan aldı.Prof. Dr. Ali Demirsoy’a Kemaliye onur ödülü takdim edildi ve kendisi bir konuşma yaptı.Şevket Gültekin eşliğinde Kemaliye Fasıl Grubu ile Murat Akoğlu başkanlığında Keftud folklor ekibini izledik.Üyemiz Ahmet Çoşkun Aydın’a, Armada Oteline ve Kemaliye Belediyesine özellikle teşekkür ederiz.Yerel basın geceyi takip etti.

 

 

ÜLKELER,  YEMEKLERİ VE MÜZİKLERİ İLE ÖNCEDEN DE TANITILMIŞTI (2000-2001)

Gezginler Kurulu Genel Sekreteri Mehmet Atar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı ile ortak yürüttüğü bir çalışma ile “Ülkeler ve İnsanlar” başlıklı program çerçevesinde her ay bir ülkeyi tanıttı. İlki 2001 yılı Ekim ayında Çek Cumhuriyeti ile başlayan programda, sırasıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Nepal, İran, Surinam, ve Slovenya yer aldı. Tüm faaliyetler Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Mehmet Atar’a teşekkür ederiz.

 

BAZI ÖZEL TİYATRO FAALİYETLERİ 

Derneğimizin üyeleri, Hadi Çaman Tiyatrosu’nun daveti ile 17 Şubat 2002 Pazar günü ücretsiz olarak “Deniz Feneri” adlı tiyatro oyununu izledi. Dernek başkanı oyun sonrası Hadi Çaman ile “Yedikule Hayvan Barınağı”nda sokak köpekleri için yapılan başarılı çalışmalardan dolayı Fatih Belediyesi’ne birer plâket verdi. Hadi Çaman maalesef artık aramızda değil. Onu o koca beyaz köpeği ile birlikte anacağız.

Dernek üyelerimizle, 1 Nisan 2004 tarihinde Nedim Saban’nın daveti ile “Hangisi Karısı” adlı oyunu izlemek için Tiyatro Kare’ye gittik. Oyundaki tüm sigara içeren sahneleri çıkaran Nedim Saban’a  teşekkür plaketi takdim ettik. Sigara ile Savaşanlar Vakfı Başkanı Übeyd Korbey de tüm oyunculara birer “onur plaketi” sundu.

16 Mart 2006 Perşembe günü yirmi yedi üyemizle Tiyatro İstanbul’un son oyunu, Tepetaklak’ı izledik Tarih 11 Mart 2006.  Orhan  Kural yönetmen Gencay Gürün’e sigara konusundaki hassasiyeti nedeni ile ödül takdim etti.  Oyunun yedi  oyuncusuna ikişer adet gezi kitabı hediye edildi.

Ferhan Şensoy 1987 yılından bugüne “Ferhangi Şeyler” adlı tek kişini oyununu 2000. kez sergiledi. Guinness’e müracaat yapıldı. Ancak böyle bir kategori açılmadı. Üyelerimiz de davetliydi, Otuz üyemiz Beyoğlu SES Tiyatrosu’nda idi (11 Aralık 2015)

Yirmi üç üyemiz Mecidiyeköy Trump Kültür Merkezi’nde Barbaros Uzunöner (BU) Tiyatrosu’nun, başrolünü Arzu Yanardağ’ın da oynadığı “Alçalarak Yüksel” oyununu keyifle seyretti. (Aralık 2015)

Otuzu aşkın üyemiz Mecidiyeköy Trump Kültür Merkezi’nde yine Barbaros Uzunöner’in “Türk Müsün Canım?” adlı stand-up gösterisini bol kahkaha ile izledi. (Şubat 2016)

TİYATRO ÖDÜLLERİ

Derneğimiz 2004 yılından itibaren üyeleri ve yönetim kurulunun kararı ile her yıl sadece “en iyi tiyatro prodüksiyonu”na  ödül veriyor.

 

2004 YILI – Devlet Tiyatrosu

2004 yılı en başarılı tiyatro prodüksiyonu ödülü Devlet Tiyatrosunun Çayhane adlı oyununa verildi. Dernek başkanı özel bir plaketi 15 Mayıs 2005 Pazar günü oyun öncesi AKM Büyük Salonda oyunun yönetmenine teslim etti.

 

2005 YILI- Tiyatro – Kedi

Davetli olan 35 üyemizin katılımı ile Tiyatro Kedi’nin Hakan Altıner’in yönetiminde sahnelediği oyunun sonunda Kasablanka Müzikaline  o yılın en başarılı tiyatro prodüksiyon ödülünü 15 Aralık 2005 tarihinde Dernek Başkanı Orhan Kural Profilo Kültür Merkezi’nde takdim etti. Tüm oyunculara ayrıca gezi kitapları  armağan edildi.

 

2006 YILI – Tiyatro İstanbul

2006 Yılı En İyi Tiyatro Prodüksiyon Ödülünü  Tiyatro İstanbul’un “Dönme Dolap” adlı oyununa  Profilo Kültür Merkezi’nde verdik. Gencay Gürün’ün yönettiği “Dönme Dolap” isimli iki kişilik  oyun sonrası ödülü “Berna Laçin” ile “Cihan Ünal’a” Orhan Kural ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Koray Yeşilada ve Burcu Düzgüner birlikte sundular. (11 Ocak 2007)

 

2007 YILI – Şehir Tiyatroları

Derneğimizin  2007 yılı en iyi tiyatro prodüksiyon ödülü Şehir Tiyatrolarının sahnelediği Orhan Asena’nın “Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe” adlı oyununa layık görüldü. (Yöneten Nedret Denizhan). Bu ödülü yine dernek başkanı Orhan Kural, Genel Sanat Yönetmeni: Orhan Alkaya’ya Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde oyun sonrası verdi. Bu arada  Yirmi üyemiz bu oyuna davetli olarak katıldı. (4 Şubat 2008)

2008 YILI – Kenter Tiyatrosu

Derneğimizin  2008 yılı en iyi tiyatro prodüksiyon ödülünü Kenter Tiyatrolarının sahnelediği Mehmet Birkiye’nin yönettiği  “39. Basamak” adlı oyununa layık gördük. Orhan Kural’ın sınıf arkadaşı Mehmet Birki’ye ödülümüzü oyun sonunda sunduk. Yirmi beş üyemiz davetli olarak oyunu izledi. (20 Aralık 2008)

 

2010 YILI – Tiyatro Duru

Bu yıl derneğimizin “geleneksel en iyi tiyatro prodüksiyonu ödülünü “Sondan Sonra” adlı oyun kazandı. Duru Tiyatrosu’nun Dennise Kelly’nin oyunundan hareketle sergilediği bu zor, şiddet ve cinsellik içeren oyunun oyuncuları Emre Kınay ile Ahu Türkpençe idi. Yirmi Beş üyemizin ücretsiz olarak seyrettiği oyunun ödülünü, dernek başkanı Orhan Kural 24 Nisan 2010 gecesi akşamı oyun sonrası Kadıköy Anadolu Lisesi salonunda samimi bir törenle kendilerine takdim etti.

2009,  2011 ve 2012  yılları Yönetim Kurulu ve üyelerimiz ödül vermek üzere bir oyun için ortak karara varamamıştır.

2013 YILI – Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu

2013 yılı en iyi tiyatro prodüksiyonu ödülünü bu kez Ali Poyrazoğlu’nun başrolü oynadığı Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunun sahnelediği “Kaplumbağa” adlı oyununa verildi. Tüm yönetim kurulunun önceden izlediği bu anlamlı oyunun ödülü, kendisine Caddebostan Kültür Merkezi’nde 18 Ocak 2014 tarihinde oyun sonrası Orhan Kural tarafından teslim edildi. Yetmişe yakın üyemiz de bu ilginç oyunu özel bir ücret ile izledi. (18 Ocak 2014)

 

 

 


 


 

2014 YILI – Tiyatro Kare

“Müziksiz Evin Konukları” Ödülü fazlasıyla haketmişti. Tiyatro Kare’nin Macide Tanır anısına hazırladığı Nedim Saban’ın yönettiği, zaten birçok ödül alan bu eserin 6 karakteri de kusursuz bir oyun sergiliyor. Gülüyorsunuz, ağlıyorsunuz ama her an ilgi ile izliyorsunuz. Yirmiye yakın üyemiz yarı ücret vererek bu ilginç eseri izledi. Yönetim kurulumuz da oradaydı. Ödülü oyun sonrası Orhan Kural, Nedim Saban’a takdim etti. Oyunculara da gezi kitapları ve dernek hediyeleri verildi. Daha sonra Lions Grubu da tiyatroda 50 yılını deviren sanatçılara birer plaket verdi. Dilek Türker, Tijen Par, Suna ve Erol Keskin, Nedret Güvenç, Bülent Kayabaş, Göksel Kortay gibi Türk tiyatrosunun temel taşları orada idi. Bu da ayrı bir sürpriz oldu. (20 Nisan 2014)

 

2015 – Şehir Tiyatroları

2015 Yılı en başarılı tiyatro prodüksiyon ödülü Şehir Tiyatroları prodüksiyonu Cibali Karakolu müzikalini Kağıthane Kültür Merkezi’nde takdim edildi. (21 Mart 2015). Cibali Karakolu yıllardır halkla bütünleşti  ve hep kapalı gişe oynuyor.  Zihni Göktay  kıvrak zekası ve esprisi ile başarılı bir vodvil sunmakta. Dernek Başkanı ödülümüzü Yönetim Kurulu üyeleri  ile birlikte oyun sonrası Zihni Göktay’a kısa bir konuşma sonrası sundu.

 

2015 – Sadri Alışık – Çolpan İlhan Tiyatrosu

Sadri Alışık ve Çolpan İlhan Tiyatrosu’nun sahnelediği, Oktay Kaynarca ve Deniz Uğur başta olmak üzere 20 kişilik kadroya sahip olan Guguk Kuşu adlı esere 2015 yılı ikinci en iyi prodüksiyon ödülü oyun sonrası Zorlu Center’da Oktay Kaynarca ve Kayhan Yıldızoğlu‘na teslim edildi. Daha önceden yönetim kurulu zaten oyunu izlemişti.

 

Çocuk Tiyatrosu Ödülü – 2015, Zorlu Çocuk Tiyatrosu

“2015 Yılı En İyi Çocuk Tiyatrosu Prodüksiyon” Ödülü’nü üyelerimizin önerileri ve Yönetim Kurulu’nun 6 Aralık 2015 tarihli toplantısında aldığı kararla, değerli hocamız Prof. Dr. Hasan Erkek’in yazıp yönettiği “Kibritçi Kız” müzikaline takdim etmiştir. Yakın dostumuz Sermet Erkin de bu oyunda yer alıyor.

FİLM FAALİYETLERİ

Motosiklet Günlüğü

Che Guevara’nın yaşantısından bir kesit sunan gayet başarılı Motosiklet Günlüğü adlı film dernek üyelerimize gösterildi. Bu film idealist tıp öğrencisi Che’nin motosikletle çıktığı ilginç Güney Amerika gezisini anlatır. (7 Ocak 2005)

 

Gelibolu

Kulüp üyelerimizle 2005 yılında çok tartışılan Gelibolu filmini Osmanbey Gazi Sineması’nda yapımcısı ve yönetmeni Tolga Örnek’in katılımı ile hep birlikte seyrettik. (10 Mayıs 2005)

 

Kalküta’nın Çocukları 

2005 yılı Oscar ödülü dahil belgesel dalında onlarca ödül alan uzun ve titiz çalışmanın meyvesi Kalküta’nın Çocukları isimli filmi Safa Önal ve Atilla Atasoy ile birlikte 45 üyemiz ücretsiz izledi. Milliyet Sanat Dergisi sinema eleştirmeni Ali Ulvi Uyar film öncesi bize ön bilgi verdi. Capitol Sinemalarına teşekkür plaketi sunduk. (26 Ekim 2005)

 

Otel Ruanda 

Sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın çok samimi ön konuşması ile birçok ödül alan “Otel Ruanda” isimli filmi 40 üyemiz bazen üzülerek bazen şaşırarak izledi. Arada üyelerimize bir de ikramımız oldu. (7 Mart 2006)

 

Büyük Yolculuk 

Bir film daha birlikte izledik, “Büyük Yolculuk”, (Le Grand Voyage) yönetmen; İsmail Ferroukhi, Fransa’da yaşayan Faslı yaşlı bir baba ile liseli oğlunun uzun  hac yolculuğunu anlatıyor. Filmin yapımcısı Humber Balsa, 51 yaşında dünyadaki haksızlıklara dayanamayıp intihar etmiş. Elli üyemiz ve sevenimiz katıldı, yani kalabalıktı.  Sinema yazarı Elif Tunca film hakkında bize bir ön bilgi verdi. (17 Mart 2006)

 

Transamerica 

Gazi Sinemasında  çizgi dışı Transamerica adlı bir yol filmini izledik. Yönetmeni Duncan Tucker. Felicity Hufmman, bu filmdeki rolü ile Oskar’a aday oldu. Film, Berlin ve Cannes’te büyük ilgi gördü, ödüller kazandı. Artı Dergisi yazarı Banu Özdemir film arasında bilgi sundu.

(10 Ekim 2006)

Meleğim 

Osmanbey Gazi Sineması’ndaki Serge Frydman’nın yönettiği Meleğim adlı filmi 30 üyemiz ile izledi. Tarih: . Filmden önce eleştirmen Kerem Akça “yol filmlerinin tarihini ve özelliklerini” anlattı. Genç ve  güzel bir genelev çalışanı ile bir arkadaşının yetimhanedeki oğlunun inişli çıkışlı beraberliklerini, yolculuklarını anlatan bu ilginç ve sıra dışı yapıt beğeni topladı. (23 Ocak 2007)

 

Temmuzda 

Gazi Sineması’nda 35 üye ve sevenimizle zevkli ve maceralı bir yol filmini daha ücretsiz izledik. “Temmuzda”. Film öncesi sinema yazarı Burçin Yalçın bize yönetmen Fatih Akın gözlüğü ile bu filmi özetledi. (13 Mart 2007)

 

Küçük Gün Işığım 

Yaz tatiline rağmen 40 üye ve sevenimiz bizimleydi. İki dalda Oscar ödüllü Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine) başlıklı yol filmini üyelerimize ve sevenlerimize Gazi sinemasında sempatik sinema eleştirmeni Kutluhan Kutlu bizi gösteri öncesi aydınlattı. Bu filmin gösterimi için izin veren Özen Filme ve elbette Gazi Sineması’na tekrar teşekkür ederiz. (26 Haziran 2007)

 

Yaşamın Kıyısında: Yaşamın Kıyısındaydık!

Gazi sinemasındaki özel film gösterimine 60’a yakın üye ve yakınımız katıldı. Nurgül Yeşilçay’ın “yılın en iyi sinema oyuncusu” ödülünü kendisi Mısır’da bir festivalde olduğu için kardeşi teslim aldı. Yağmura rağmen epey de kalabalıktık. (6 Aralık 2007)

 

Hicran Sokağı 

Gazi Sinemasının salonu nerede ise doluydu. Bir Yeşilçam Klasiği, Hicran Sokağı. Başrol oyuncusu genç ve yakışıklı Arda Esen bizlerle idi. Film öncesi kendisi ile filmi konuştuk. Hemen hemen tüm Yeşilçam emeklileri bu filmde buluştu. Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit, Rutkay Aziz, Ayla Algan, Pelin Batu, Selma Güneri, Müjdat Gezen, Haldun Dormen, Kemal İnci, Bülent Kayabaş, Selda Alkor. Ben de Bakkal Hüsnü’yü oynadım. Film uzundu. Maalesef bu film Türkiye çapında fazla ilgi toplamadı, unutuldu gitti. (12 Şubat 2008)

 

Bayrampaşa Sende Fazla Kalmayacağım 

 “Bayrampaşa Sende Fazla Kalmayacağım” adlı film  Osmanbey Gazi Sinemasında üyelerimize gösterildi. Başrol oyuncusu Vural Çelik’i davet ettik. Kendisi hasta olarak galamıza katıldı. Bu filmde kısa bir rolü olan  Orhan Kural da çevre mücadelesi uğruna hapse düşen kendisini oynuyor. (20 Mart 2008)

 

Mustafa 

 Gazi sineması doldu. Filmin adı Mustafa.  Aynı gün filmdeki bol sigara yüzünden Prof. Dr. Ahmet Ercan ile filme dava açacağımızı açıkladık, açtık. Belgesel evet ama bizler için bir idol olan Atatürk’ümüz özel hayatı ile yıpratılmıyor mu? Bunları anlatmak gerekir mi? Bu soruların yanıtını düşünerek ayrıldık. Bu özel gösteri bir köşe yazısınca gazetede kaleme alındı. Korsan gösteri organize ettiğimizi bile söylediler. (6 Kasım 2008)

 

Uyurgezer 

Oscar ödüllü Charlize Theron imzalı film, adı Uyurgezerdi. Değerli Aydın Erol film öncesi bize yol filmlerinin kısa bir antolojisini sundu. Sayımız 40 civarında idi. Chartier film, Sayın Arzu Yener ve Osmanbey Gazi sinemasına tekrar tekrar teşekkür ederiz. (23 Aralık 2008)

 

Devrim Arabaları 

Çok sayıda üyemiz bizimle beraberdi.Devrim Arabaları filminin yapımcısı ve yönetmeni Tolga Örnek gösteri öncesi bize film hakkında geniş bir bilgi verdi. Babası Oramiral Özden Örnek’in kendisine verdiği bir makale ile harekete geçmiş. Bu film, bir grup idealist mühendis ve işçinin devlet demiryolları Eskişehir atölyelerinde zor şartlar altında ilk yerli Türk arabası “Devrim’i” devlet Başkanı Cemal Gürsel’in isteği ile nasıl 4 ay içinde hazırladığını ve başlarına gelenleri konu almaktadır. Belgesel nitelikte çarpıcı bir film.(24 Mart 2009)

 

Adab-ı Muaşeret 

Orhan Kural’ın da juri başkanı olarak çok kısa göründüğü “Adab-ı Muaşeret” filmini filmde rol alan oyuncu ile Yıldırım ÖCEK’in da katılımı ile özel olarak üyelerimize gösterdik. Göksel Kortay, İzzet Günay, Atilla Atasoy,  Panter Emel de seyirciler arasındaydı. Hababam sınıfı çizgisinde hareketli bir macera gençlik filmi.  Rejisörü genç Emre Akay. (Mayıs 2009)

 

Palermo’da Yüzleşme 

Erman Filmin özel izni ile Osmanbey Gazi Sineması’nda Ünlü Alman RejisörWim Wender’in ölümü sorguladığı  ve Dennis Hoper’in rol aldığı Palermo Shooting (Palermo’da Yüzleşme) adlı filmi gösterdik. Film doğrusu ağırdı ama 40’a yakın üyemiz ilgi ile izledi. Değerli yönetmen Aydın Erol, film ve Wim Wender ile ilgili ön bilgi verdi,kendisine teşekkür ederiz. (13 Ekim 2009)

 

Nord, Kuzey 

İlginç bir yol filmini (Nord, Kuzey) Osmanbey Gazi Sineması’nda seyrettik. Türkiye’nin Sinema Estetiği dalında önemli ismi Prof. Dr. Mutlu Parkan gösteri öncesi bize sinema endüstrisi hakkında bilgiler aktardı. Yaklaşık 40 üyemiz katıldı. Filmin yönetmeni Rune D. Langio idi. (9 Mart 2010)

 

Uzaklara Gidelim 

Osmanbey Gazi Sineması’nda Uzaklara Gidelim adlı filmi paylaştık. Bir çocuk bekleyen iki sevgilinin Amerika ve Kanada’nın dört farklı kentinde, farklı yaşam biçimlerine sahip dostlarına yaptıkları ziyaretler anlatılıyor. Yavaş, fakat çizdiği karakterlerle etkileyici bir filmdi. Başta Muğla İl ve İlçeleri Kültür ve Tanıtım Derneği’nden öğrenciler olmak üzere 60’a yakın gezgin ve sinemasever bir çatı altında toplandı.

(12 Ekim 2010)

 

The Concert 

Radu Mihaileanu’nun “The Concert” filmi alkışlandı. Bolşov Orkestrasının kovulan müzisyenler tekrar Çaykovsky’nin eserini çalmak için bir araya geliyor. Moskova ve Paris’te gelişen ilginç bir öykü ve sonunda ilginç bir yorum. Film öncesi Yeşilçam’ın ünlü jönü Engin Çağlar bize kısa bir izahat sundu. Filmi Tiglon’dan ödünç aldık. Teşekkür ederiz. Tiglon daha sonra hep bize destek oldu. Kırk üyemiz katıldı. Böylece bir sinema günü daha bitti. (22 Şubat 2011)

Yol 

Güney Film ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi’nin onay ve desteği ile, 15 Mart 2011’de yönetmenliğini Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in yönettiği “Yol” filmi Gazi Sineması’nda gösterildi. Elliye yakın üyemiz katıldı. Filmin müziği Zülfü Livaneli, baş oyuncuları Tarık Akan, Halil Ergün ve Şerif Sezer’di. Filmin diğer bir oyuncusu Meral Orhansoy ve Yılmaz Güney filmlerinin yapımcısı Yılmaz Atadeniz konuklarımızdı. Film öncesi bize önemli bilgiler aktardılar. Ancak Cannes’da ödül kazanan bu filmde 3-4 yaşında çocuklara Halil Ergün’ün sigara dağıtıp, çocukların da sigaraları güzelce içmeleri üzücü idi. (15 Mart 2011)

 

Kaybedenler Kulübü 

Filmin adı, “Kaybedenler Kulübü”, Yönetmen: Tolga Örnek, Oyuncuları: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe ve Serra Yılmaz, Yer Gazi Sineması, Konuşmacımız: Aylin Taşçıyan. Büyük Salonu hemen hemen doldurduk. Muğla İl ve İlçeleri Kültür ve Tanıtım bursiyer öğrencileri de katıldı. Meral Orhonsay da aramızdaydı. Film bol sigara, içki ve seks içerirken aynı zamanda güldürüyordu. Hem de dönemimiz gençlerinin felsefesini açıkça ortaya koyuyordu. Dikkat çeken bir yapıt. Tiglon’a, Gazi Sineması’na ve Tolga Örnek’e bir kez daha teşekkür ederiz. (7 Nisan 2011)

 

Maymunlar Cehennemi

13 Aralık 2011 akşamı Nil Kural’ın ön bilgilendirmesi sonrası genç yönetmen Rubert Wyatt’ın başarılı Maymunlar Cehennemi adlı filmini izledik. Andy Sarkis devrimci goril lider Sezar’ı oynuyordu. İçinde sık sık  düşündüren, bazen üzen, bazen heyecanlandıran öğeler vardı. Kırka yakın üyemiz bu filmi Gazi Sinemasında zevkle ve elbette her zamanki gibi ücretsiz izledi.

 

Entelköy Efeköy’e Karşı 

15 Aralık gecesi ise Gazi Sinemasının büyük salonu tamamen doldu. Filmin başarılı yönetmeni  Muğla kökenli Yüksel Aksu (Dondurmam Gaymak filmi ile büyük başarı yakalamıştı). Ve üç oyuncusunun katıldığı “Entelköy Efeköy’e Karşı” adlı film büyük ilgi gördü. Film benim gibi ekolojiyi önemseyen herkese hitap etti.  Armada’nın armağanı olan şerbeti ikram ettik. Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, Prof. Dr. Ahmet Ercan,  Gül Arda ve Meral Orhonsay da bizimle idi. Muğla İl ve İlçeleri Kültür ve Tanıtım Derneği ve İTÜ Basın Yayın Kulübü geceye destek verdi. Plaketler sunuldu.

 

Berlin Kaplanı 

Türkiye Gezginler Kulübü ve İTÜ Basın Yayın Kulübü Ata Demirer’in baş rol oynadığı BKM yapımı Berlin Kaplanı adlı filme Osmanbey Gazi Sinemasında özel bir gala düzenledi. Filmin rejisörü Hakan Algül ve müzisyen oyuncu Tevfik Fikret katıldılar. Bu galaya yoğun bir ilgi oldu. (15 Şubat 2012)

 

Marigold Otelinde Hayatımın Tatili

Adlı filmi seyrettik. Ünlü ve yaşlıca İngiliz oyuncuları bir araya toplayan uzun bir dram. Yönetmeni John Madden. Jaipur’da henüz tamamlanmayan tarihi bir otelde bir araya geliyorlar. Hepsinin ayrı bir hedefi var. Genç eleştirmen öğrencim Berke Göl bize film hakkında ilginç bir sunum yaptı. Salon kalabalık idi. Filmin temposu yavaş ve bence fazlaca tekrarlar vardı. Aslında bence bu kadro ile çok daha başarılı bir film yapılabilirdi. 007 James Bond filmlerinin değişmez patronu Judi Dench, Maggie Smith ve Tom Wilkinson da oyuncu kadrosunda. Ayrıca “Slumdog Millionaire’nin yıldızı Dev Patel’de var. Birlikte organize ettiğimiz İTÜ Basın Yayın Kulübü ile Gazi Sineması yönetimine bir plaket verdi. (13 Kasım 2012)

 

Life Of Pi 

Kalbe Hitap Eden Üç Oskarlı Bir Film Seyrettik (Life Of Pi). Gazi Sineması bu kez çok kalabalıktı. Ünlü sinema eleştirmeni Ali Ulvi Uyanık, Life of Pi’yi yılın en iyi filmi olarak tanımladı. Dinler arası bocalayan bir Hint genci Bengal kaplanı ile aynı sandalda açlık ve fırtına ile boğuşarak haftalar geçirir. Sanırım bu filmi kaçıranlar için bir fırsat yarattık. Gazi Sineması ve Tiglon’a teşekkürler. (30 Nisan 2013)

 

Yolda 

Beat kuşağının babası kabul edilen Jack Kerouac’ın 1947 yılında gerçekleştirdiği ve 3 yıl süren uzun yolculuğu “Yolda” olarak romana dönüştü. Filme çekilmesine birkaç kez teşebbüs edildi ama uzun yıllar gerçekleşemedi. Kırka yakın üyemiz ve sevenimiz filmi kızım Nil Kural’ın verdiği ön bilgi sonrası izledi. Filmin yönetmeni Walter Salles idi. Genç Oyuncuları Sam Riley, Amy Adams, Viggo Mortersen… Bu uzun film çok sayıda cesur sahne içeriyordu. (3 Ekim 2013)

 

Kelebeğin Rüyası 

Maden Fakültesi Dekanlığı ile ortak olarak, bol ödüllü Yılmaz Erdoğan‘ın Zonguldak’ta madencilerle iç içe gelişen başarılı ve ilginç film, “Kelebeğin Rüyası“nı yine Osmanbey Gazi Sineması’nda üyelerimizle buluşturduk. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan ve BKM Müdürü de katıldı. (Mayıs 2014)

 

Samsara 

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile, çok ödüllü bir klasik Samsara belgeselini gösterdik. Kurumun merkezindeki gösterimden önce güzel ikram ve sohbet vardı. (Ekim 2014)

 

İncir Reçeli (2)

Filmini henüz vizyonda iken üyelerimiz ve sevenlerimizle paylaştık. Dostlarımız Gazi Sineması’nın büyük salonunu doldurdu. Sosyolog Doç. Dr. Süleyman Doğan film hakkındaki eleştirilerini yaptı. (Ekim 2014)

 

Kocan Kadar Konuş

Adlı komedi filmini üyelerimiz ile birlikte Gazi Sineması’nda ilgi ile izledik. Yönetmen de filmin bir kısmında bizlerle beraberdi. Kıvanç Baruönü tarafından yönetilmiş   başrollerinde Ezgi Mola ve Murat Yıldırım oynamaktadır. (Nisan 2015)

 

Sideways

Neşeli, kalabalık bir Yönetim Kurulu toplantısı yaptık. Toplantıdan sonra, Gezginler Derneği Üyelerinin oyları ile seçilen (Bize göre) En İyi On Seyahat Filmi’nden “Sideways” isimli filmi izledik. Son derece düşük bir bütçe ile çekildiği halde, 5 dalda Oscar Ödülü alan bu film; Kaliforniya’da, şarap bölgesine yapılan bir seyahati, kahramanlarının iç yolculuğunu anlatıyor. Filmin final sahnesi son derece ilginç ve dikkatli olunmazsa gözden kaçırılması da mümkün. Bir çok eleştirmen ve gazeteci bu final sahnesini defalarca makalelerine taşıdılar. (6 Eylül 2015)

 

Kara Bela

Yüze yakın üye ve sevenimiz vizyonun iddialı komedisi “Kara Bela”yı Gazi Sineması’nda izledi. Orhan Kural, Leyla İle Mecnun ile ünlenen filmin başarılı genç yönetmeni Burak Aksak’a derneğimizin 2015 Yılı En İyi Sinema Filmi Prodüksiyon Ödülü’nü takdim etti.Beşiktaş Televizyonu çekim yaptı. Ayrıca İTÜ Sinema ve Maden Mühendisliği kulübü üüyeleri de da geceye katıldı. (Ekim 2015)

 

Kocan Kadar Konuş-Diriliş

Yoğun katılım sağlayan üyelerimiz ile yine Osmanbey Gazi Sineması’nda hep birlikte izledik. BKM daima bize destek verdi. Necati Bey’e özellikle teşekkürler. Ama film doğrusu birincisi kadar doyurucu değildi. Kıvanç Baruönü tarafından yönetilmiş başrollerinde Ezgi Mola ve Murat Yıldırım oynamaktadır. (Ocak 2016)

 

Hayatımın Yolculuğu 

Robert Redford, Nick Nolte ve Emma Thompson’ın oynadığı, Hayatımın Yolculuğu adlı yol filmini birlikte izledik. Bu kez Özdilek AVM sinemalarının konuğu idik. Yaşlı iki gezginin inatla kendilerini yaşlarına rağmen yollarda ispat etme çabalarını ve bu sırada yaşadıkları maceralarını hem gülerek, hem düşünerek hem de heyecanla izledik. (Mart 2016)

 

Ekşi Elmalar

Yılmaz Erdoğan’ın kendi hayatından yola çıkarak senaryosunu hazırlayıp, yönetip, başrolünü üstlendiği film bazen gülüdürdü, bazen ağlattı. Bayağı kalabalıktı. 150’ye yakın üyemiz, sevenimiz Gazi Sineması’nda başarılı bir Türk filmi görmenin sevinci ile ayrıldı. (10 Kasım 2016)

 

“Where to Invade Next”

 

Michael Moorre hep tüketimi ve Amerikan Toplumunu hicveder. Bu kez Avrupa’nın farklı ülkelerindeki uygulamaların niye kendi ülkesinde başarılamadığını sorguluyor. Filmi Bir Filmden özel izinle aldık. Sercan’ın başı filmin turuncu kutusu nedeniyle belaya  giriyor. Bomba kabul edip bir odaya kapattılar. Gazi sinemasının ufak salonunu hemen hemen dolduruyoruz. Bu filmi öneren kızım sinema eleştirmeni Nil bir ön izahat veriyor. Bu faaliyeti birlikte organize ettiğimiz “Gezgin Kadınlar” adına Başkanları Cemre Nur Meleke kısa bir ön açıklama yapıyor. Öğreniyoruz, sorguluyoruz, eğleniyoruz. (13 Aralık 2016)

 

“Olanlar Oldu”

Ata Demirer’in yeni filmini daha vizyonda iken gösterdik. Yönetmeni Hakan Algül aramızdaydı. Kalabalıktık! Film bol güldürdü! Bu tatsız ortamda gülmekte gerekiyor.Ege’de Sığacık’ta bir pansiyon, komik bir aile, bir lokanta ve misafirlere deniz turları. Teşekkürler BKM ve Gazi Sineması (9 Şubat 2017)

 

"Kolonya Cumhuriyeti"

“Gazi Sineması” büyük salonunda izledik.Film yanlışlıkla Amerikan gemisini batıran bir kasabanın hikayesini anlatıyordu.BKM “Güldür Güldür” ekibinin rol aldığı ve Muğla’da çekilen filmin bazı sahneleri ilginç olmasına rağmen pek başarılı bulunamadı.50’ye yakın üyemiz ve sevenimiz vizyonda ki filmi izledi. (7 Mayıs 2017)

 

"İstanbul'un Kedileri Belgeseli"

Haykon-Fed ve Türk Turing Kulübü ile birlikte “Bir Film”in desteği ile tüm dünyada büyük yankı uyandıran Ceyda Turan’ın yönetmenliğinde çekilen İstanbul’u ve kedilerini anlatan 80 dakikalık belgeseli Türk Turing Kulübü Seyrantepe Kampüsü’nde seyrettik. Gösteri öncesi bahçede ikram sunuldu. Film öncesi Haykon-Fed Onursal Başkanı Prof. Dr. Mirat Güral bir konuşma yaptı ve biz de Sn. Bülent Katkak’a bir madenci heykeli sunduk!Ama bizim üyelerden katılım azdı. Bu filmin özel gösterimi için normalde dağıtım şirketi tarafından istenilen ücret 12.000 TL.Film alkışlandı. Türk ve İstanbul halkının “diğerlere” olan merhametini ve ayrıca kedilerin duruşunu güzel bir çekim ve müzikle sunmuşlar.(29 Haziran 2017)

 

5 MAYISTA HIDRELLEZ ŞENLİKLERİ ARTIK YOK

Derneğimiz, daima 5 Mayıs akşamı kutlanan, basında da geniş yer alan Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri’nin organizasyonunda 2002 ve 2003 yıllarında yer aldı. 2003 yılında yapılan Hıdrellez Şenlikleri’ne standımızla katıldık. 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında da  Hıdrellez Şenliği alanı dernek binamıza kadar uzatıldı. Böylece yüzlerce gezisever dernek binamızı ziyaret edip bilgi aldı. Gerçi yoğun ilgi ve kalabalık bizi rahatsız etmedi değil. 2009 yılında ise sokaklarda yürümenin zorluğu yüzünden şenlik sahile taşındı. 2010 yılında Çarşamba Toplantımız ile Hıdırellez aynı güne geldi. Üyelerimiz toplantı sonrası sahildeki kalabalığa karıştı. Romanlara destek için bir giriş parası alma önerisini basın eleştirince Armada Oteli bu organizasyondan vazgeçti.

ÇEKÜL VAKFI’NA AĞAÇ DİKMESİ İÇİN BAĞIŞTA BULUNDUK

Gezilerimizde uçak seyahati sırasında egzoz gazı ile kirlettiğimiz havayı temizlenmesi için, Çekül Vakfına ağaç dikmesi amacıyla 800 TL civarında bir bağış yaptık. Bu bağışlar gezilerimiz gerçekleştikçe devam edecek.

 

İSTANBULUMUZ ASYA İLE AVRUPA ARASINDA BİR KÖPRÜ, ÖZEL BİR SERTİFİKA HAZIRLADIK

“İstanbul Where the Continents Meet” ile epey uğraştık, çabaladık, 4 – 5 adet sertifika provası hazırladık. Bu sertifikamızı Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımız imzalayacaktı. Sonuçta TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, maalesef son toplantıda “Acentalar bunu satın almaz” dedi ve çok uğraşmamız sonucunda proje kaldı. Peki niye baştan bize olur, yapın dendi ki?

 

ÜYELERİMİZİN GEZİ KİTAPLARINA HEP DESTEK


Ayrıca, Gezginler Derneği üyesi Suna Saygan “Evimin Dışındaki Dünya” isimli gezi kitabının Beril Yayınları’ndan çıkması için yardımcı olduk. Kendisi için 2 Ekim 2002 günü dernekte bir imza günü organize edilmiştir. Ünlü fotoğrafçı, Gültekin Çizgen “Fotoğrafça ve Sanatça” ve şeref üyemiz Barbaros Uzunöner’in “Gıdıkım Geldi” ve artık aramızda olmayan üyemiz Evcan Demirtaş’ın “Ayubovan” adlı eserleri de derneğimizin desteği ile Beril Yayınları’ ndan çıkmıştır.

Bugüne dek gezi edebiyatımıza da  büyük katkıları olduğunu inandığımız, derneğimizin de manevi desteği ile yayınlanan bazı  üyelerimizin eserleri:

Mustafa  ANDİÇ                                            Güney Amerika

Tülay FİLİZ                                                    Hayallerimizin Peşine Düşerken

Suna SAYGAN                                              Evimin Dışındaki Dünya

Hüseyin GÖKÇE                                           Dünyadaki Ayak İzlerim

Kemal SUMAN (aramızdan ayrıldı)               Kah Orada, Kah Burada

Evcan DEMİRTAŞ (aramızdan ayrıldı)                                       Ayubovan

Fatma Semiha UÇUK  (aramızdan ayrıldı)                                 Gezi Notları

İhsan Önder                                                   Hindistan, Nepal (Beril Yayınları)

Timur ÖZKAN’ın büyük titizlikle yazdığı veya editörlüğünü yaptığı, değerli üretken Ankaralı Gezginlerin katılımı ile hazırlanan eserler

Gezgince, 4 Kıtadan, 5 Kıtadan, 6 Kıtadan, 7 Kıtadan, Kıtadan Kıtaya, Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya, Ankara, Ankara Çiğdemi, Ankara Şehrengizi, Tekirdağ Şehrengizi, Ankaralı Gezginler 1 – Dünyadan Gezi Yazıları, Ankaralı Gezginler 2 – Türkiye’den Gezi Yazıları, Ankaralı Gezginler 3 –  Ankara’dan Gezi Yazıları, Gezgin Gözüyle Rusya ve Kafkasya, Gezgin Gözüyle Mısır ve Ortadoğu, Gezgin Gözüyle Çin ve Uzak Asya, Gezgin Gözüyle Hindistan ve Yakın Asya, Gezgin Gözüyle Afrika, Gezgin Gözüyle Türkiye 1, Gezgin Gözüyle Türkiye 2, Gezgin Gözüyle Ankara, Gezgin Gözüyle Eskişehir,  Gezmek Yaşamaktır

 

PANELLERİMİZ, STANDLARIMIZ:  TÜYAP,  CNR VE TÜRSAB AKDENİZ TURİZM FUARLARI

Gezginler Kulübü ile Tüyap 9 Kasım 1999 tarihinde saat 14.00’te Tepebaşı’nda Tüyap Kitap Fuarında“Gezginlerimiz ve Edebiyat Dünyamız” başlıklı bir panel düzenlemiştir. Paneli bir çok gezgin dostumuz ayakta veya yere oturarak seyretmek zorunda kaldı. Ancak, bomba ihbarı yüzünden bu güzel panel yarıda kaldı. Panelistlerimiz Prof. Dr. Tarık Minkari, Buket Uzuner, Nasuh Mahruki ve Gülten Dayıoğlu idi.


Ayrıca, yine Tüyap’ta 9 Kasım 2000 tarihinde Sefername I kitabının yazarlarından  Orhan Kural, Esin Afşar, Attilâ Atasoy, Nasuh Mahruki, Prof.Dr. Jak Deleon ve Gülten Dayıoğlu’nun katılımlarıyla bir söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi.


Gezginler Kulübü 21. İstanbul Kitap Fuarına da bir stand ile katıldı. (26 Ekim – 3 Kasım 2002), On gün boyunca derneğimizin standına yoğun bir ilgi oldu ve yüzlerce gezisever derneğimiz hakkında bilgi aldı. Dernek Başkanı olarak Orhan Kural’ın 200’e yakın gezi kitabı okuyucuları ile buluştu.


Derneğimiz 13-18 Aralık 2002 tarihleri arasında da Yeşilköy CNR Kitap Fuarı'nda da bir stand açtı. Üyelerimizden Kemal Suman, Müjde Birder, Tülay Filiz ve Suna Saygan standımızda imza günleri gerçekleştirdi.


27 Şubat – 3 Mart 2003 TÜRSAB’ın organize ettiği Akdeniz Turizm Fuarı’na da bir stand ile katıldık.


4 Ekim – 12 Ekim 2003 tarihleri arasında Dolmabahçe Kitap Fuarı’nda yer aldık. Standımız ve fuar kapsamında düzenlediğimiz “Günümüzün Gezi Edebiyatı” başlıklı panel büyük ilgi gördü.

10 –19 Ekim 2003,  2. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı‘na katıldık.


25 Ekim 2003 – 2 Kasım 2003, Beylikdüzü’ndeki 22. İstanbul Kitap Fuarı’ındaki (TÜYAP), standımızı çok sayıda gezisever ziyaret etti. Orhan Kural burada saydam gösterisi ile bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.


9 – 17 Ekim 2004 günleri arasında Beşiktaş Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, 5. Kitap Fuarında bir standla yer aldık. Orhan Kural saydamları ile bir dünya turu yaparken aynı gün gene dernek başkanı Orhan Kural’ın yönettiği “Gezi Edebiyatı ve Geziler” başlıklı panelde “Nasuh Mahruki, Kenan Işık,  Gülten Dayıoğlu ve Atilla Dorsay” konuştu.


8 – 16 Ekim 2005 tarihlerinde TÜYAP ve Kasım 2005’te Tophanede’deki kitap fuarlarında derneğimiz birer stand ile yer aldı.


27 Kasım 2005 günü Orhan Kural’ın yönetiminde Nasuh Mahruki ve Gültekin Çizgen “Farklı Ülkeleri Yazmak” başlıklı Grup Medya Fuarcılık tarafından organize edilen panelde buluştu. Gezgin olarak gezi anılarının paylaşılması ve gezi kitapları panelin konularından oldu. Toplantıyı çok sayıda kitapsever izledi.


28 Ekim  – 5 Kasım 2006 tarihleri arasında Dernekler- Vakıflar bölümündeki 6 metrekare standımızla TÜYAP Kitap Fuarına katıldık. Yine de yüzlerce kişi derneğimiz hakkında bilgi aldı. Orhan Kural fuar etkinlikleri içersinde gezilerini anlatan bir müzikli saydam gösterisi sundu.


2007 Ekim ayı sonunda açılan TÜYAP Kitap Fuarında bu kez yayınevleri bölümünde yer aldık. Elbette standımıza daha fazla okur ve gezgin ziyaret etti.


2008 yılı Kasım ayında açılan TÜYAP Kitap Fuarına da gene dernekler bölümünde yer aldık. Derneğimiz hep ilgi çekiyor. Bilgi aldılar, gezi kitabı satın aldılar. Standımız köşede büyükçe idi.


2009 yılı Kasım ayında yapılan Kitap Fuarında tekrar bir stand ile yer aldık, ancak TÜYAP yönetimi sözünü tutmadı. Çok az uğrayan oldu. Oysa çeviri derneğine köşede bizim üç katı yer verilmişti.  Orhan Kural 6 Kasım Cuma günü saydamlarla bu çatıda “Mini Bir Dünya Turu” başlıklı gösteri sundu.


VE

*Daha sonra standlarda dernek adını veya şahsen beni görüp yanıma gelerek bir çok soru soranların ancak %2’sinin geri dönüş yaptığını tespit edip yararlı olmadığı kanısı ile fuarlara katılmama kararı aldık. Zaten derneğimize ilgi duyan kişiler, bir yolla derneğimize ulaşıyor.

KONSER, RESİM ve DERNEK ÜYELERİMİZİN FOTOĞRAF SERGİLERİ


Kulübümüz, 25 Nisan 2001 tarihinde, derneğimizin üyesi gazeteci-yazar Çetin Yapıcı’nın Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi’nde açılan “Mavi Denizlere Özlem” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.


Coffee Me ile başlattığımız ortaklaşa faaliyetler çerçevesinde 4 Nisan 2008’de Eskişehir’de, 20 Aralık 2008’de de Osmanbey’de Orhan Kural’ın Gezi Fotoğrafları Sergileri açıldı.


Üyemiz Kemal Kaya’nın Massailer Beyoğlu’nda Başlıklı fotoğraf sergisi 2- 30 Nisan 2009 tarihleri arasında Beyoğlu Sanat Kafe’de açık kaldı. Sergi, Dernek Genel Sekreterimiz Mehmet Atar tarafından organize edildi. Gerek üyelerimiz gerekse basının ilgisini topladı.


Derneğimizin birinci karma fotoğraf sergisi “Yola Çağrı” başlığı ile Sirkeci Garı’nda açıldı. Yirmi üç üyemizin 61 adet birbirinden renkli, dünyanın farklı coğrafyalarından ilginç fotoğraflarının sergilendiği bu gösteri büyük ilgi gördü. Bu hafta boyunca özellikle  gara gelen yabancı ziyaretçiler de, sergimizi ziyaret etti. İzzet Keribar, Coşkun Aral, Hacer Karanlık, İbrahim Zaman, Gültekin Çizgen  ve Nasuh Mahruki’nin eserlerinin yer aldığı bu sergi ilgi gördü.

 


Sirkeci Garı’ndan sonra ikinci sergimiz İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde bir hafta  açık kaldı. Nezih bir ortamdaki bu serginin açılış ikramına İbrahim Zaman ve Nasuh Mahruki yanında çok sayıda üyemiz katıldı. (7 Ocak 2011)


Yirmi sekiz dünya gezgininden dünyanın farklı köşelerinde tespit edilmiş rengarenk 61 enstantane. Bu gezginlerin arasında Zeytinburnu Belediye Başkanımız Murat Aydın, Türkiye Gezginler Kulübü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Ayna Programı Yapımcısı Saim Orhan ve ünlü fotoğrafçılar Gültekin Çizgen, İzzet Keribar, üyemiz İbrahim Zaman ile üyemiz Hacer Karanlık, tanınmış gazeteci Coşkun Aral da vardı. Evet sergimizin açılışını ilçe belediye başkanı ile birlikte yaptık. Sonra tüm AVM’ne duyuru yapıp herkesi davet ettik. Bir anda sergi alanımız doldu. Zeytinburnu Belediyesi’ne, Olivium yönetime ve siz değerli üyelerimize çok teşekkür ederiz. (18 Mart 2011)


Yenibosna’da bulunan Star City’deki sergimiz Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Devecioğlu’nun katılımı ile zengin bir ikramla başladı. Bizi yalnız bırakmayan üyelerimize teşekkür ederiz. Ortam gayet şık ve zarifti. AVM ziyaretçileri ilgi ile sergiyi adımladı. Bu sergiye diğerlerinden farklı olarak Ara Güler ve Kemal Kaya’nın fotoğrafları da eklenmiş oldu. (6 Mayıs 2011)


Kuyumcukent  AVM’de Sergimiz uzun süre açık kaldı. Dans gösterileri ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun katılımı ile AVM’nin geniş, aydınlıkiç avlusunda karma sergimizi 30 Haziran 2011 tarihinde açtık.


İstinye Park popüler. Aslında AVM içindeki bir mağazadan marka bir ceket ve pantolon alan bir şahıs sırf hava olsun diye harcadığı bu para ile aslında bizim bir gezimize katılabilir. Ben AVM’leri pek sevmem, hepsi bir tüketim “mabedidir.” Dernek üyelerimizin dünyanın dört bir köşesinde çektikleri fotoğraflar İstinye Parkın giriş katında daire şeklinde teşhir edildi. Açılışını Orhan Kural ile bizleri destekleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. Ölçülü bir ikramda bulunduk, 30’a yakın üyemiz burada  bizimle idi. (13 Ocak 2012)


“Yolculuk” teması ile oluşturulmuş bu çalışmada, dünyanın değişik coğrafyalarından 51 eser Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde sergilendi. Nasuh Mahruki, Coşkun Aral, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İzzet Keribar, İbrahim Zaman, Ara Güler,  Saim Orhan ve Orhan Kural’ın da eserleri bu sergide yer aldı. (11 – 18  Temmuz 2014)


Starcity’de yeni bir sergi açtık. “Yola Çağrı”Yenibosna Starcity artık çok kalabalık bir AVM!  28 gezgin üyemizin dünyanın dört bir yanında fotoğrafladığı 72 adet eser tüm Aralık ayı boyunca sergilendi. 1 Aralık Pazar günü açılış töreninde Orhan Kural bir konuşma yaptı. Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı da aramızda  idi. (Aralık 2013)


İstanbul Sapphire‘de “Yoldaydım” ve “Yeni Geldim” temalı ilk fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Üyelerimizden, dünyanın dört bir yanından gelen fotoğraflar yepyeni ve ilginç idi! Sergi açılışında Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç oradaydı, zengin ikramı da üstlendi. Rekor bir katılım vardı. Tam bir ay boyunca sergimiz açık kaldı ve yoğun ilgi ile karşılandı. (Can’a teşekkürler), (Kasım 2014)


Hepimizin ortak çalışmaları ile oluşturulan Gezgin Temalı sergimizin açılışı 7 Kasım 2015 (Cumartesi) saat 14:00’da Sapphire AVM’de yapıldı. Açılışı Orhan Kural yaptı. Ayrıca Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılınç da sergimizin açılışına katıldı. Basının yoğun ilgi gösterdiği sergi açılışında çok sayıda üyemiz de bulundu.


HAVAALANLARINDA (İstanbul-Ankara-İzmir) “YOL ÇAĞRISI” BAŞLIKLI FOTOĞRAF SERGİLERİ

 

Derneğimizin organize ettiği, üyelerimiz ile ülkemizin, tanınmış fotoğrafçılarının eserlerinden oluşan “Yol Çağrısı Fotoğraf Sergisi” ve açılışı TAV İstanbul Genel Müdürü Sn. Kemal Ünlü’nün katılımı ile Atatürk Havalimanında gerçekleşti. (9 Kasım 2012). Bir aya yakın bir süre açık kaldı. Elbette çok geniş bir kitleye ulaştı.


Aynı sergimiz  İzmir Adnan Menderes Havalimanında bir ay açık kaldı. (Mart 2013)


Sergimiz Ocak 2014’te Ankara Esenboğa Havalimanında gezginlerle buluştu. Ankaralı gezginlereve Ankara Temsilcimiz Mete Darcan’a ve Timur Özkan’a  teşekkürler. Tüm Şubat ayı boyunca açık kaldı. (Şubat 2014)


FOTOĞRAF SERGİSİ KATALOĞU HAZIRLANDI

Zeytinburnu Belediyesinin katkıları ile Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali TAV Galerisinde 09 Kasım 2012’de açılan Karma fotoğraf sergisinin kataloğu YK üyemiz Hüseyin Gökçe tarafından hazırlandı ve dağıtıldı (Kasım 2012)


İZMİR ÜYELERİMİZLE TOPLANTI

Gezginler Kulübü kurucu başkanı ve İzmir’deki Gezginler Kulübü  üyeleri 20 Aralık 2002 ve 13 Ocak 2003 tarihlerinde Alsancak’taki Sevinç pastanesinde buluştu ve sohbet etti.

10 Nisan 2008 akşamı  İzmir temsilcimiz Emre Gezgin’in organizasyonu ile İzmir’de bulunan gezi dostlarımız ve üyelerimiz Fransız Kültür Merkezi’nde  bir araya geldi.

Maalesef genel olarak İzmir’de çok etkili olamadık.

 

ANKARALI GEZGİNLER’DEN DAİMA GÜZEL HABERLER VAR

Derneğimiz üyelerinden Timur Özkan tarafından kurulan ve aralarında Ankara’da yaşayan kulübümüz üyelerinin de bulunduğu çok sayıda üyeye sahip Ankaralı Gezginler Grubu, yaptıkları etkinliklerle kısa zamanda tanınan ve takdir edilen bir grup oldular.


Ankaralı Gezginler kitapların dışında düzenledikleri fotoğraf sergileriyle de dikkat çektiler. Grup üyelerinin fotoğraflarından oluşan ve dokuz yıldır devam eden sergilerde yer alan fotoğrafların takvimlerini LÖSEV yararına satan grup üyeleri ayrıca biri ABD’nin Birmingham kentinde diğeri Rusya’nın başkenti Moskova’da olmak üzere yurt dışında da iki fotoğraf sergisi açtılar.


Ankaralı Gezginler ayrıca iki kez düzenledikleri “Gezgin Çantasından” adlı sergileriyle bir ilke imza atarak dünyanın her tarafından getirdikleri hediyelik veya anı eşyaları ile üyelerinin yaptıkların resimleri sergilediler.


Bunların haricinde “fotoğraf sunumlu ülke mutfaklarında toplantılar”, “tematik Ankara gezileri”, “Ankara Çiğdemi adlı haber bültenleri”, “konuk oldukları radyo ve TV programları” gibi çeşitli etkinliklerini sürdüren Ankaralı Gezginler, sık sık İstanbul toplantılarımıza da katılmaktadırlar.


Ankaralı Gezginlerin bir diğer önemli etkinliği, unutulmakta olan bir kartpostal geleneğini yeniden canlandırmaları oldu. Kiraladıkları bir posta kutusuna dünyanın her tarafından gönderdikleri kartpostalları yıllık fotoğraf sergileri esnasında sergileyen üyeler, bu kartpostalları bir albüm haline getirmeyi planlıyorlar.


Ayrıca kulübümüzün kuruluşunun 10. yılına denk gelen Ankara gezimizde biraya gelen Ankaralı ve İstanbullu gezginlerle birlikte ve Timur Özkan’ın organize ettiği bir programla Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’mızın mozolesine çelenk bıraktık ve şeref defterini imzaladık.


ÇALIŞTAY ÇALIŞMALARI

 

İBRAHİM ZAMAN İLE BİRİNCİ FOTOĞRAF ÇALIŞTAYI 

Üyemiz İbrahim Zaman saydamlarla fotoğraf ve ışık dünyasının sınırlarını ve kendi tecrübelerini bize aktardı. İkramda bulunduk.  Sadece üyelerimizin katıldığı bir aktiviteydi, bizce herkes çok mutlu ayrıldı. Otuz civarında üyemiz katıldı.  Bu tip buluşmaların devamını dilediler. Yer Armada Oteli. Armada Oteline ayrıca teşekkür ederiz. (4 Aralık 2011)

 

YÖN BULMA ÇALIŞTAYI

 İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Cengizhan İPBÜKER’in anlatımlarıyla, 10 Haziran 2012 Pazar günü Armada Otelinde Harita ve Yön Bulma Çalıştayı organize ettik. Yirmi civarında üyemiz katıldı. Genel harita bilgisi ve bir gezgin olarak haritanın doğru ve etkili kullanımı konusunda bilgilendik.

 

ÇİN YÜZ OKUMA SANATI ÇALIŞTAYI

Üyemiz Sevgi Karaca bize Çin Yüz Okuma Sanatı’nı anlattı. “Sen gerçekte sen misin?”, “Çin yüz okuma sanatı ile yeni bir yaşam mümkün mü?” sorularının yanıtlarını anlata Sevgi Karaca çalıştaya katılan üyelerimizin yüzlerini de başarı ile okudu. (13 Aralık 2014)

 

GELECEK ATÖLYESİ

Aydın Türkgücü’nün Nobel Barış Ödülü’ne aday olan yeni kitabı “Altın Bilgi Çağı”nın ikinci baskısını okuyucularla beraber yazmak için çalıştay düzenlendi. Çalıştaya geniş katılım var idi.

 

İZZET KERİBAR İLE FOTOĞRAF ÇALIŞTAYI

Bu kez Armada yerine komşu Dede Efendi Evi’nde toplandık. Kırka yakın üyemiz bu özel toplantıya katılarak yeni bilgiler kazandı. Tam bir İstanbul Efendisi olan ünlü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar gelirken bize hediye bile getirdi. Kendisine derneğimizin özel tabağını hediye ettik. Sunumun başında İzzet Keribar’ın objektifinden yeşil ada Sri Lanka kareleri hayranlıkla izlendi. Üyelerimiz sorularını sordu. Artık bu çalıştayın sonunda gezilerde çektiğimiz fotoğrafların daha başarılı olacağına inanıyoruz. (19 Ocak 2015)

 

İBRAHİM ZAMAN İLE İKİNCİ FOTOĞRAF ÇALIŞTAYI

İbrahim Zaman Üstad, bize fotoğrafta ışığın nasıl bir sihirbaz olabileceğini öğretti. Üyemiz, gezi arkadaşımız, İbrahim Zaman, üyelerimize fotoğraf sanatının ve ışığın inceliklerini örneklerle anlattı. Harika sunumlarla da süsledi. Salon dolu idi. Hatta iskemle bile ekledik. Gelecek sene Bolu Yedi Göller Bölgesinde İbrahim Zaman ile uygulamalı bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. (Eylül 2015)

 

AKILLI TELEFON ÇALIŞTAYI

On beş üyemiz ile Armada Oteli’nde genç programcı İlhan Doğan’ın anlatımı ile Tripadvisor, Skyscanner, Forevermap gibi uygulamaları öğrendik, çayımızı, kahvemizi yudumladık, güldük. Elbette bir anda her şeyi bizim yaştakilerin kavraması zor!

Ama… Önemli olan “heves”, başaracağız. (Aralık 2015)

 

TESLA FİLM OKUMA ÇALIŞTAYI

Avrasya-Asya maratonu ile yine çakıştı.Ama 25 üyemiz ile toplandık.Çayımızı-kahvemizi içtik.Yeni yeni dehası anlaşılan Nicola Tesla ile ilgili belgesel seyrettik, Üzerinde konuştuk.Nicola Tesla müthiş buluşları ile geleceği, çağlar sonrasını gördü. Korkuttu.Şaşırttı.Hep 3 ile yaşadı.Güvercinlere yardım etti, bir güvercini eşi kabul etti.Küpeli kadını sevmedi, temizlik hastası idi. Seks yapmadı. Aydın Türkgücü’nün yorumları ile bilgilendirildik, öğrendik. (13 Kasım 2016)


ÇATALHÖYÜK'TEN GÜNÜMÜZE ANADOLU MOTİFLERİ ÇALIŞTAYI

Harika idi.Mine Erbek HanımaTeşekkürler.Armada ufak salonda 15 kadar meraklı üyemiz bir araya geldi.Orhan Kural için doğum günü pastası kesildi.Mine Hanımın inanılmaz enerjisi, çalışkanlığı ve sevgisi ile yoğrulmuş bilgilerini bize saydamların desteğinde büyük bir hevesle anlattı.Hatta uygulama bile yaptı.Gelmeyenler kaybetti! (10 Aralık 2017)

bottom of page