top of page

Dernek Başkanımız Orhan Kural

Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan Kural, 1972’de İTÜ Maden Fakültesi’ni bitirdi. Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978’de ise  “Doktor” unvanı aldı.

Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili üç kitabın editörlüğünü yaptı. Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 16 gezi kitabı ve Bu Kitap Başka adlı bir de anı kitabı hazırladı. Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı.

Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde, 81 ilimizde ve ayrıca 60’a yakın ülkede çevre bilincini geliştirmek amacı ile bir dünya rekoru olduğuna inandığımız 5000’e yakın konferans verdi.

Ona yakın gazete ve dergide köşe ve gezi yazıları, makaleleri yayımlanmaktadır. 13 yıldır değişik kanallarda radyo ve televizyon programları hazırlayıp sunmaktadır. İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilen Kural, bugüne kadar ziyaret ettiği 240 ülkeyle, “Modern Evliya Çelebi” olarak da tanınmaktadır.

 

Türkiye Gezginler Kulübü (Derneği) Kurucu Başkanlığı görevini yürüten Kural, 2003’te Benin Fahri Konsolosluğu’na, 2013 yılında da Vanuatu Fahri Konsolosluk Yardımcılığı’na atandı. Sarıay Derneği Başkanı ve İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Emekli Öğretim üyesidir. İstanbul Aydın ve Esenyurt Üniversitelerinde Ekoloji ile İstatistik dersleri vermektedir.

2014 yılında kendisine Cotonou’da “Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı”  takdim edildi.

Orhan Kural "nomadmania.com" sitesine göre en çok ülke gezen 48. kişisidir.

4.JPG
bottom of page